close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
روانشناسی
کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
ترس از مدرسه (2)

در تحلیل نقاشی کودکان یکی از موضوعاتی که روانشناسان به آن توجه می کنند فاصله ها می باشد فاصله اشیا و اشخاص و در کل کاراکترها.

فاصله ها بدون نیاز به تحلیل خاصی نشانگر و نمادی از واقعیت هستند اما در مورد کاراکترها ، رنگ و اندازه و سایر خصوصیات آنها نیاز به تحلیل خواهد بود برای مثال ممکن است کودک بین خود و ماشین درون نقاشی جدایی بیندازد درین حالت اکثر روانشناسان ماشین را بعنوان نمادی از قدرت در نظر میگیرند البته برای پسران پس این فاصله نشان از نیاز کودک به قدرت خواهد بود.

بنابراین در موضوع ترس از مدرسه فاصله اشخاص و اشیا باید در نظر گرفته شود مثل فاصله کودک با همکلاسیها و معلم ،کتاب و محیط و ... که تحلیل آن بسیار ساده بوده و والدین با کمی دقت به علت پی خواهند برد.همین عامل در سایر موضوعات نیز صادق است مثل نقاشی از محیط خانه که فاصله از اعضای خانواده با یکدیگر دید و احساس او را منعکس خواهد کرد.

کودک بین خود و چه شخصیتهایی فاصله میگذارد و از آنها جدا میشود یا به چه اشخاص و گروهی نزدیک میشود نشانگر انزوا و تمایل او خواهد بود. بررسی این عامل در کنار سایر خصوصیتهایی مثل رنگ و اندازه ترس کودک را اگر مربوط به مدرسه باشد را آشکار خواهد کرد. در پست بعدی یکی دیگر از خصوصیت کاراکترها را بررسی خواهیم کرد.

ترس از مدرسه

یکی از مشکلاتی که والدین در برابر فرزندان خود با آن مواجه هستند ترس از مدرسه آنهم بصورت مبهم میباشد به این صورت که بچه ها از رفتن به مدرسه اکراه دارند و اصرار از طرف والدین منجر به خشم و اکثرا گریه و درمانگی آنان میشود آنچه که این فرایند را مشکلتر و مبهمتر و والدین را نگران تر می کند عدم پاسخ مناسب کودک به چرایی ترس از مدرسه می باشد یا به عبارتی دیگر آنها قادر به تشخیص علت ترس نمی باشند البته این از دید ما بزرگسالان می باشد شاید منبع ترس آنها مانع بازگویی واقعه می شود.

به هرحال ما باید علت را کشف و آن را مرتفع کنیم اما چطوری و با چه ابزاری?

یکی از ابزار تشخیص ترس و در کل احساسات کودکان مراجعه به زبان ارتباطی آنهاست مهمترین زبان ارتباطی آنها در سنین مدرسه نقاشی می باشد چرا که آنها هنوز به مهارتهای کلامی مناسب برای بهم پیوستن تصورات و وقایع و انتقال مقصود دست نیافته اند با تحلیل نقاشی کودکان می توان به منبع احساسات آنها پی برد اما این کار مستلزم آشنایی با اصول تحلیل نقاشی به ویژه کاراکترهای آن می باشد که در فرصت بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

خود بیمار انگاری

دکتر زهرا عبدی روان‌شناس در گفتگو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران در خصوص احساس بیمار بودن و تلقین آن در فرد ه از آن به عنوان خود بیمارانگاری یاد می‌شود، گفت: خود بیمارپنداری رفتار غلطی است و در طی آن فرد به خود تلقین می‌کند که بیمار است در حالی که این تصور اشتباه است و بیماری خاصی در فرد پدید نیامده است.

وی با بیان این که استرس و ترس نقش به سزایی در تلقین حس بیمار بودن در فرد دارد افزود: ترس و استرس 2 عامل اصلی در بروز بیماری خود بیمارانگاری است.

 

این روان‌شناس با بیان این که احتمال بروز سرطان در افرادی که دچار خود بیمارانگاری هستند وجود دارد گفت: ترس و استرس از ابتلا به سرطان باعث می ‌شود سلول‌های ایمنی بدن ضعیف شده و فرد به طور واقعی مبتلا به سرطان گردد.

این عضو بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد: در موارد بسیاری دیده شده کسانی که تلقی منفی به خود می‌کنند که بیماری خاصی دارند و یا حتی به سردرد فکر می‌کنند همان بیماری به سراغشان می‌آید که این مشکل فشار گرفته از امواج منفی در سلول‌های بدن است به همین خاطر در علم روان‌شناسی این موضوع به اثبات رسیده است که فکر کردن به مسائل منفی و تلقین آن به خود باعث می‌شود تا حد زیادی این احساس به واقعیت نزدیک شود.

زندگی عاقلانه در دنیایی غیرعاقلانه

 روان درمانی عقلانی-هیجانی یک نوع درمان " معنی شناختی" است. انسان ها برخلاف حیوانات گفت وگوهای عاقلانه و غیرعاقلانه زیادی با خودشان دارند. یعنی اعتقادات، نگرشها، عقاید و فلسفه های آنان تا حد زیادی ( اما نه به طور کامل ) به شکل گفتگوهای درونی در می آید. در نتیجه می توانند به کمک بررسی، شناخت، نقد، تغییر و مبارزه با گفتگوهای درونی خودشان هیجانات و رفتارهای مخربشان را اصلاح کنند.

 

در اینجا چکیده  ای از برخی نکات مهمی که درمان عقلانی- هیجانی برای مبارزه با عقاید غیرعاقلانه مطرح میکند، بازگو میکنیم:

 

1.دیگران باید کارهای مرا دوست بدارند و مرا بپذیرند.

 

 سعی کنید روی پای خود بایستید و تایید ومحبت دیگران را هدفی خوشایند بدانید نه یک الزام. بی آنکه ارزیابی های منفی دیگران را قبول کنید به انتقادهای دیگران گوش دهید و آنها را بررسی کنید. سعی کنید کارهایی انجام دهید که واقعا از آنها لذت می برید و آنها را دوست دارید، نه کارهایی که دیگران تعیین میکنند.

 

ساعت بدن (ریتم شبانه روزی) و اهمیت آن ساعت بدن (ریتم شبانه روزی) و اهمیت آن

 

محققان معتقدند که اطلاع از ساعت بدن نه تنها می تواند آرامش بیشتری را به شخص ببخشد بلکه از خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، حملات قلبی، دیابت، افزایش وزن و ... نیز جلوگیری می کند.

آیا تاکنون برایتان پیش آمده صبحدم با وجود اینکه شب خواب کاملی داشته اید اما بازهم خسته بوده و قدرت برخاستن از خواب را نداشته باشید؟ محققان در جدیدترین تحقیقات خود از ارتباط بین ساعت بدن و ابتلا به بیماری های مختلف خبر دادند. بررسی های اخیر محققان نشان می دهد، اگر خارج از ساعت بدن به فعالیت های مختلف مشغول باشید نه تنها خستگی مضاعف بدن را در بردارد بلکه احتمال ابتلا به بیماری های مزمن نیز بیشتر می شود.

ارتباط بین ساعت بدن و شرایط خواب

محققان معتقدند خانم هایی که اتاق خوابشان پر نور بوده و در این فضا به استراحت می پردازند، دچار اضافه وزن و چاقی خواهند بود زیرا ساعت بدن با نور زیاد برهم می خورد. در واقع، برهم خوردن ساعت بدن باعث افزایش اشتها و همینطور کاهش سوخت و ساز بدن می شود.

مدیتیشن مدیتیشن

 

مدیتیشن یا مراقبه چیست؟

مدیتیشن را می توان تفکر عمیق، تأمل، تعمق، تمرکز اندیشه، عبادت، سیر و سلوک، هنر رهایی و ... معنی کرد.

مدیتیشن، روشی است که به ما دیدی وسیع و خودآگاهی دائمی و مستمر می دهد و فکرمان را از پریشانی و تشویش دور نگه می دارد. با انجام مدیتیشن، از درکی عالی بهره مند شده و در آرامشی عمیق غوطه ور می گردیم.

مدیتیشن، علم آزادسازی انرژی شفای درون و بیدار کردن خدای درون از طریق رفتن به وضعیت آلفاست. این انرژی، فرا مکان، فرا زمان و هوشمند بوده و به محض آزاد شدن در وضعیت آلفا، موجب درمان و شفای خود به خودی فرد در تمام ابعاد روحی، روانی، جسمی، عاطفی، ذهنی و فکری می گردد...

10 تفاوت عمده بين مغز زنان و مردان    10 تفاوت عمده بين مغز زنان و مردان

 

بار ديگر که همسر، دوست يا پدر و مادرتان به شما تذکر دادند که چطور بايد کاري را انجام مي‌داديد، در اين صورت به اين ده فرق اساسي بين مغز زن و مرد رجوع کنيد...                    

علل استفاده از آرایش در بین دختران و زنان علل استفاده از آرایش در بین دختران و زنان

 

شناخت و پذیرفتن ظاهر و تغییرات جسمانی، یکی از موضوعات مهمی است که هر نوجوان دختر در حدود 10 سالگی تا 14 سالگی، با آن دل مشغولی ذهنی بسیاری پیدا می کند . به همین خاطر، بسیاری از دختران در این برهه سنی، به طور محسوسی دچار کمبود اعتماد به نفس می شوند، مدام تصویر بدنی خود را زیر سوال می برند و در مورد چگونگی پذیرش آن شک و تردید بسیار دارند.یکی از مهمترین دغدغه های والدین در دوران بلوغ ، آرایش کردن دختران است. بسیاری از والدین از استفاده فرزندشان از لوازم آرایشی شاکی هستند و می گویند ما نمی دانیم با این علاقه فرزندمان چگونه باید برخورد کنیم؟!

با افزایش شناخت و آگاهی درباره بلوغ و ویژگی های این دوران می توان علت علاقه مندی دختران به استفاده از لوازم آرایشی را مشخص نمود. توجه بیش از حد به وضعیت ظاهری و اندام، عمده ترین دل مشغولی ذهنی نوجوانان به خصوص دختران نسبت به خویش است. جنبه های منفی ظاهر، رشد نابرابر اندام ها، بزرگ شدن بینی و... به علت تغییرات نا بهنگام بلوغ است.

دختران با گرایش به استفاده از لوازم آرایشی می خواهند عیوب خود را بپوشانند و جلب توجه و ابراز وجود کنند. به هر میزانی که اعتماد به نفس کمتر باشد شدت تمایل به استفاده از این وسائل بیشتر خواهد بود. به دیگر سخن، اعتماد به نفس مولفه ای است که می تواند ریشه این نوع رفتار دخترانه باشد.

آرایش کردن یا نکردن؟! نه، مسئله این نیست. مشکل امروز، تنها در از بین رفتن مرزهای آرایشی و پائین آمدن سن آرایش است. اگر در گذشته، آرایش از سن وسال خاصی وبه صورت در موقعیت‌های مختلف کاربرد داشت، امروز دیگر مرزی برای آن باقی نمانده. در طول یک قرن گذشته و سرخاب و سفیداب جای خود را به انواع و اقسام لوازم آرایشی داده اند.

 

عوامل آرایش کردن بیش از حد:

بخشش، تنش و کاهش تنش بخشش، تنش و کاهش تنش

 

دانشمندان دانشگاه براندیز ماساچوست، ارتباط بین بخشیدن افراد به خاطر اشتباهات خودشان و اجتناب از آسیب‌های ناشی از تنش به بدن را کشف کردند.

در این پژوهش، دکتر روهلدر و تیم علمی‌اش از 41 شرکت‌کننده برای رتبه‌بندی سطوح همدردی‌ و دلجویی از خودشان سوال کردند. سوژه‌ها سپس آزمایش تنش را یک بار در روز و به مدت دو روز تجربه و دانشمندان سطوح (interleukin-6 (IL-6 را که نوعی عامل التهابی مرتبط با تنش است، قبل و بعد از هر آزمایش محاسبه کردند.

 

تیپ های شخصیتی پر استرس تیپ های شخصیتی پر استرس

 

بعضي‌ها هميشه اضطراب دارند، ممكن است اين اضطراب را نشان ندهند اما درون‌شان غوغايي است، اين هم تا حدود زیادی ناشي از تيپ شخصيتي آنهاست.  در اين مطلب شما را با 4 تيپ شخصيتي پراسترس و شيوه شناخت آنها و راهكارهايي براي كمك به آنها آشنا مي‌كنيم.

تیپ شخصیت الف

 الف‌هاي در خطر: یکی از تیپ‌های شخصیتی پراسترس تیپ شخصیتی«الف» است.  شخصیت «الف» فردي است که در همه کارهایش سرعت داشته و خیلی عجله دارد و از این که چند کار را با هم انجام می‌دهد لذت می‌برد و همیشه فکر می‌کند که خودش کارها را بهتر و به‌ موقع‌تر انجام می‌دهد.  اين افراد اعتیاد به کار دارند و حتی در تعطیلات هم نمی‌توانند از کار کنار بکشند.  اگر مشغول کاری نباشند احساس بی‌قراری و اضطراب شدید مي‌كنند.  همیشه زودتر از موعد سر قرار حاضر می‌شوند و جالب اینجاست که نمی‌دانند چه فشاری را متوجه جسم خود می‌کنند.  بیشترین فشار به این افراد زمانی وارد می‌شود که همکار، همسر يا دوست آنها تیپ شخصیت مقابل آنها یعنی تیپ «ب» باشد.  این خصوصیات بیشتر ناشی از ژن است اما مقداری از آن هم ناشی از خصوصیات اکتسابی است، یعنی فرد مثلا 4 کار را با هم انجام می‌دهد و از این کار لذت می‌برد و همین روال را دائما تکرار می‌کند و به آن عادت می‌کند و در آن غرق می‌شود و آن را ادامه می‌دهد...

نتایج بخشش از دیدگاه قرآن و روانشناسی نتایج بخشش از دیدگاه قرآن و روانشناسی

 

سال جديد رسيده است، اينك زماني براي تعمق است همانگونه که زماني براي جشن بهار است. سفري به درون را نيز بايد آغاز کرد، در صحنه زندگي اجتماعي بشر، كمتر كسي را مي توان يافت كه از عيب پاك بوده و از لغزش مصون باشد. زيان ناشي از اين لغزشها، هميشه منحصر به خود انسان نمي شود، بلكه در مواردي گريبان ديگران را نيز مي گيرد اينجاست كه سخن از مكارم اخلاقي و فضايل عالي انساني به ميان مي آيد و ارزش والاي گذشت مشخص مي شود و به فرمايش حضرت علي(ع) آن که انتقام مي کشد يک روز خوشحال است و آنکه مي بخشد يک عمر.

همچنين حضرت در جاي ديگر فرمودند : " العفوُ تاجُ المكارِمِ" گذشت زينت بزرگواريهاست.
(شرح غررالحكم، ج 1، ص 140. )

اين خوي پسنديده، پرتوي از مسرّت واقعي و موجي از عواطف و احساسات انسان دوستانه را در دلها ايجاد مي كند. كينه ها و دشمني ها را از آن مي زدايد و موجب مي شود كه خصم دست از خصومت برداشته و طرح دوستي و محبّت بريزد.

اهداف و نتايج عفو از ديدگاه روان‌شناسي

نتايج عفو در روان‌شناسي را مي‌توان به سه دسته تقسيم کرد:

عشق ورزیدن به مردی که محبت شما را بی جواب می‌گذارد عشق ورزیدن به مردی که محبت شما را بی جواب می‌گذارد

 

10 راه بهبود برای مواجه شدن با مردی که عشق ومَحبت شما را بی جواب میگذارد :

 

1.تقاضای کمک کنید .

نه ! اشتباه نکنید همین الان گوشی تلفن را بر ندارید و به دوستتان زنگ نزنید یا سراغ خانم همسایه نروید ! لطفا از کسی کمک بخواهید که واقعا بی طرف و با شناخت کامل از شما و روحیاتتان می تواند کمک کند .یک روان درمانگر یا شرکت در کلاس های گروه درمانی بهترین انتخاب است.این را هم بپذیرید که از خودتان در این زمینه به تنهایی کاری ساخته نیست ،پس لطفا نگویید که نیازی به مشاور ندارم !

 

2.بهبود خود را نخستین اولویت زندگی تان در نظر بگیرید .

تا کی می خواهید به فکر تغییر دادن کسی که دوستش دارید باشید ؟ خیالتان را راحت کنم ! مردها را نمی شود تغییر داد اصلا تغییر دادن انسان کار دشواری است ،چه کاری است ؟!! همین انرژی را صرف بهبود وضع روحی و جسمی خودتان کنید .مطمئن باشید زودتر هم نتیجه می گیرید .بیشتر روی نقاط منفی شخصیت خود دقت کنید و برای اصلاح کردن آن ها وقت بگذارید .

 

3.در کارگاه های گروه درمانی شرکت کنید.

خودمانیم این کارگاه ها هر چقدر هم حرف های کلیشه ای بزنند بهتر نیستند ازپشت سر دیگران حرف زدن ؟! اجازه بدهید مدتی از حرف زدن پشت سر دیگران و حتی عشقتان دور شوید به مسائل مثبت و مفید فکر کنید در فضا و شرایطی خودتان را قرار دهید که حالتان بهتر شود .اما ،لطفا حتما تحقیق کنید که این کارگاه ها علمی و مفید باشند .

 

افراد باهوش تر در شناسایی افراد و موقعیتها برای اعتماد بهتر عمل می کنند افراد باهوش تر در شناسایی افراد و موقعیتها برای اعتماد بهتر عمل می کنند

 


پژوهشگران در تحقیقات خود دریافتند: اشخاص باهوش بر خلاف افراد با بهره هوشی پایین، بیشتر به دیگران اعتماد می‌کنند.
دانشمندان دانشگاه آکسفورد مطالعاتشان را بر اساس «همه‌پرسی اجتماعی عمومی» انجام داده‌اند که هر یک یا دو سال در ایالات متحده اجرا می‌شود.
به گفته نویسندگان این مقاله، افراد باهوش‌تر در ارزیابی شخصیتی بهتر عمل می‌کنند و تمایل دارند با اشخاصی ارتباط برقرار کنند که کمتر محتمل است به آن‌ها خیانت کنند. آن‌ها همچنین در سنجیدن موقعیت‌ها برای اعتماد به شخص خاص عملکرد بهتری دارند.

ارتباطات غیرکلامی و انواع آن ارتباطات غیرکلامی و انواع آن

 

به گفته متخصصان، بخش عمده‌اى از ارتباطات ما باديگران، غيرکلامى است. هر روز، ما به صدها و گاه هزاران نفر با نشانه‌ها و رفتارهاى غيرکلامى مانند حالت بدن (طرز نشستن، طرز ايستادن، ژست و قيافه کردن)، حالت چهره، حالت چشم‌ها، حرکات سرو دست، و آهنگ و لحن صدا، پاسخ مي‌گوئيم و واکنش نشان مى‌دهيم. از نحوه دست دادن تا آرايش موهايمان، همه اين جزئيات غيرکلامى، نشانگر اين هستند که ما که هستيم و بر چگونگى ارتباط ما با ديگران تأثير مى‌گذارند.
 پژوهش‌هاى علمى درباره رفتارها و ارتباطات غيرکلامى از سال ١٨٧٢ با انتشار کتاب «بيان هيجانات در انسان و حيوانات» نوشته چارلز داروين آغاز گشت. از آن زمان تاکنون، پژوهش‌هاى فراوانى بر روى انواع، تأثيرات و نحوه بيان رفتارها و ارتباطات غيرکلامى صورت گرفته است. با وجودى که اين علائم غالباً آنقدر ظريف هستند که ما به طور هشيارانه از وجودشان آگاه نيستيم، امّا پژوهش‌ها چند نوع مختلف از ارتباطات غيرکلامى را شناسايى کرده‌اند.
 در بسيارى موارد، ما به انتقال اطلاعات از راه‌هاى غيرکلامى و با استفاده از مجموعه‌اى از رفتارها مى‌پردازيم. براى مثال، ما ممکن است براى نشان دادن مخالفت خود، از ترکيب اخم کردن، دست به سينه ايستادن و خيره شدن استفاده کنيم. در ادامه، ٨ رفتار غيرکلامى عمده آورده شده است:


شادی در زندگی شادی در زندگی

 

 می خواهید شادتر باشید؟ دوست دارید زندگی آرام تر و بهتری را تجربه کنید؟ می خواهید شادی درزندگی داشته باشید؟ اگر چنین هدفی دارید و می خواهید اوضاع زندگی تان را به کلی تغییر دهید، باید بعضی عادت های غلط را برای همیشه ترک کنید و آنها را کنار بگذارید. معمولا همه به این بخش قضیه بیشتر توجه می کنند و با حذف کارهای غلط می خواهند به شادی برسند. در حالی که کارهایی هم هست که برای شادتر بودن، هیچ وقت و در هیچ شرایطی نباید از برنامه زندگی ما حذف شود. 
اگر می پرسید کدام کارها را نباید هیچ وقت کنار گذاشت، نگاهی به این موارد بیندازید...

 

فرهنگ لغت نقاشی ها(قسمت دوم)

قلب:قلب نمادی از جوهر و اساس ما است.اگر شما قلب بکشید شخصی عمیقا احساسی هستید.نقاشی آشنای قلبی که با تیری سوراخ شده،نشانگر خیالبافی و احساسات آرمانی است.اگر شما مجرد هستید و در آرزوی عشق و دوست داشتن به سر میبرید،شکل نوک تیر نیز مهم میباشد،تیز بودن آن نقطه نشان می دهد که خشم زیادی در ناهشیار شما وجود داردو گرد و دایره ای بودن آن نشان میدهد که شما از عشق رضایت زیادی دارید.

گردباد:شما احساس ضعف می کنید چنان که گویی زندگیتان از کنترل خارج شده است.شما شکست خورده و احتمالا خیلی عصبانی میباشید.شما ممکن است تمایلات وسواسی داشته باشید که کنترل آنها خیلی دشوار است.

درختان:درخت نماد پایه ی زندگی است و به میزان زیادی در متون مذهبی و اسطوره شناسی به آن اشاره شده است.درختی که  با شاخه های بی برگ کشیده میشود نشان میدهد که شما از نظر اجتماعی ناراحت و زمانیکه...
نقاشی های شما چه چیزی درباره ی خودتان به شما می گویند؟

نقاشی های بی اختیار شما چیزهای زیادی درباره ی شخصیت تان به شما می گویند.اگرچه در برخی مواردممکن است شما معنایی که نقاشیتان بیانگر آن است را دوست نداشته یا اعتقادی به آن نداشته باشید ولی آنها راه ارتباطی شما و ضمیر ناهشیارتان میباشد.

زمانیکه که فروید روانکاوی را کشف کرد او به بیماران معنای گفته های خودشان را تفسیر میکرد.موقعی که روانکاوی به درمان کودکان گسترش یافت روان درمانگران معانی بازی های کودکان را تفسیر کردند.نقاشی ها نیز نوعی بازی به شکل دیداری هستند.همانند اشتباهات زبانی‌‌/رویاها/فراموش کردن اسامی و علایم نوروتیک نقاشی ها نیز تمایلات خود انگیخته ای میباشند که به اعتقاد فروید ریشه در دوران کودکی دارند.

بنابراین قبل از خواندن تحلیل نقاشیتان به شما توصیه میکنیم یک خودکار و دفتر یادداشت یا دستمال یا هر چیز ممکن دیگر را تهیه کرده و نقاشی کنید و بعد به تفسیر نقاشی خودتان نگاه کنید:

سیب:سیب میوه ای است که آدم و حوا را در بهشت وسوسه کرد.بنابراین در آیین مسیحیت این میوه نشان دهنده وسوسه/از دست دادن بهشت و معصومیت و بی گناهی است.به این ترتیب میتواند نشان دهنده ی گناه و شرمندگی در وجود شما باشد.در اساطیر یونان این میوه نشان دهنده ی عشق و علاقه است. افرادی که این میوه را نقاشی میکنند به احتمال زیاد افرادی سرکش و بد میباشند و به جنبه های حسی زندگیشان علاقمند میباشند.

پیکان ها:پیکان ها بیانگر هدف و جاه طلبی شما هستند. پیکان ها انواع مختلفی دارند که هر کدام صفات شخصیت متفاوتی را نشان میدهند...

 

دارویی که مانع بروز چاقی و بیماری های قلبی در اسکیزوفرن ها می شود دارویی که مانع بروز چاقی و بیماری های قلبی در اسکیزوفرن ها می شود

 

تحقیقات جدید پژوهشگران بریتانیایی حاکی از آن است که چاقی و احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی بالا است و به‌ طور قابل‌ توجهی سبب مرگ زودرس در این بیماران می‌شود، ولی استفاده از «متفورمین» مانع از بروز عواقب ناگوار بیماری می‌شود.

استفاده از داروی «متفورمین» در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی در بررسی‌های پیشین در جمعیتی کاملاً انتخاب ‌شده انجام شده بود و نتایجی ناسازگار از آنها حاصل شده بود.

در این کارآزمایی غیر‌انتخابی و دارای شاهد که برای نخستین‌ بار، «متفورمین» به داروهای مصرفی روانپزشکی افزوده شده، تعداد 148‌ بیمار سرپایی تیپیک اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافکتیو (متوسط 43 سال) به ‌صورت غیرانتخابی به ‌مدت 16‌ هفته «متفورمین» یا دارونما دریافت کردند (که در‌صورت تحمل به هزار‌ میلی‌گرم و دو بار در روز افزایش می‌یافت).

پایه علمی نداشتن مردان مریخی ، زنان ونوسی پایه علمی نداشتن مردان مریخی ، زنان ونوسی

 

 

نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا در ماه دسامبر 2013 که در پی اسکن مغزی 1000 مرد، زن، دختر و پسر بدست آمده بود، نشان داد ساختاربندی مغز زنان و مردان برای انجام مسئولیت‌های مختلف متفاوت است.

بر اساس نتایج این تحقیق، زنان دارای اتصالات بسیار بهتری بین سمت راست و چپ مغزشان هستند، در حالی که فعالیت شدیدتری در درون بخش‌های منفرد مغز و به ویژه مخچه مغز مردان مشاهده می‌شود.

این نتایج با ادعای مطرح شده در کتاب «مردان مریخی، زنان ونوسی» مطابقت دارد که مدعی است، زنان و مردان مانند نژادهای بیگانه، متفاوت هستند.

با این حال پروفسور «گینا ریپون» از متخصصان علوم اعصاب دانشگاه آشتون، نظر کاملا متفاوتی داشته و معتقد است که مغز زنان و مردان کاملا یکسان بوده و تنها کلیشه‌های جنسیتی باعث تفاوت بین این دو جنسیت می‌شوند؛ بر این اساس، «مردان مریخی، زنان ونوسی» به هیچ عنوان پایه علمی ندارد.

شیفت شبانه چه تاثیری بر توان شناختی افراد دارد؟ شیفت شبانه چه تاثیری بر توان شناختی افراد دارد؟

 

 

تحقیقات جدید محققان امریکایی نشان می‌دهد: کار چرخشی شیفتی شبانه با افزایش احتمال بروز نابسامانی‌های متعدد جسمانی از جمله چاقی، دیابت نوع 2 و بیماری‌های ‌قلبی و عروقی ارتباط داشته و به نگرانی‌هایی در این مورد منتهی شده است که ممکن است در احتمال بروز کاهش توان شناختی نیز سهیم باشد.
پژوهشگران داده‌های 16 هزار و 190 پرستار را ‌آنالیز کرده‌اند که در بررسی سلامت پرستاران شرکت داشته و در سن 58 تا 68 سالگی تعداد سال‌هایی را گزارش کرده بودند که در سابقه‌ی کاریشان کار شیفتی چرخشی انجام می‌داده و داده‌های شناختی را گزارش داده بودند که هفت سال بعد شروع شده بود (متوسط سن 74سال). بنا به تعریف، کار شیفتی چرخشی عبارت بود ‌از حداقل 3‌ شب در ‌ماه کار، علاوه بر شیفت‌های روز یا عصر، تماس با این نحوه‌ی کار شامل هیچ تا بیش از 30 سال می‌شد.
 
روانشناسی و پرستاری روانشناسی و پرستاری

 

دیار خوبی‌ها چشم های مهربان و خسته ات بر کدام افق زرّین دوخته شده، دست های پر تلاش تو به بهانه چه پاداشی به کار آمده،چشم های مهربان و خسته ات بر کدام افق زرّین دوخته شده، دست های پر تلاش تو به بهانه چه پاداشی به کار آمده ، قلب مهربانت از سرچشمه کدام یقین سیراب شده که دل را به رضایت الهی سپردی و از هر چه دنیا و دنیانگری است تهی داشته ای؟  تو اهل کدام دیاری که این گونه مهربان، پر تلاش، کم توقع و صبور به یاری بنی آدم همّت بسته ای و از این یاری زلال سیراب نمی شوی؟ دلت هماره گرم و دستت همیشه پر تلاش، ای پرستار خوبی ها.


در خجسته روز میلاد بانوی کربلا پرستار دل های زخم دیده خرابه های شام و در فرخنده روز گرامی داشت مقام پرستار، یاد همه پرستاران صحنه جهاد و نبرد را گرامی میداریم و مطلب کاربرد روانشناسی در حرفه پرستاری را که روان‌شناسی جزء لازم هر حرفه‌ای از جمله پرستاری شده است را مورد مطالعه قرار میدهیم:

معیارها و دیدگاه های مردان برای ازدواج معیارها و دیدگاه های مردان برای ازدواج

 

اگر تا 70-80 سال قبل زنان منطقی و قابل اعتماد برای مردان جذاب بودند، مردان امروزی زن های عاشق پیشه و تحصیل کرده را ترجیح می دهند. زنانی اجتماعی و باهوش که چشم انداز اقتصادی خوبی هم دارند.

نتایج تحقیقاتی که منتشر شده نشان می دهد 7معیار اولیه مردان برای انتخاب همسر این‌ها هستند: عشق و جاذبه متقابل، قابل اعتماد بودن، ثبات و بلوغ عاطفی، هوش و تحصیلات، دلنشین(مهربان) بودن، اجتماعی بودن و سلامتی.

*معیارهای انتخاب همسر از نظر مردان ایرانی به ترتیب: نجابت، زیبایی، آشپزی

*معیارهای انتخاب همسر از نظر مردان جهان (غیر ایرانیها) :  هوش ، هیجان انگیز بودن، باز بودن از نظر احساسی و روحی

 

دیدگاه مردان در مورد همسر ایده آل:

تربیت کودک مستقل

شاید پدر یا مادر بودن بزرگ ترین مسوولیت شما در زندگی باشد و تصور کنید برای اینکه مبادا فرزند شما دچار مشکلی شود باید همه درها را بست و پرده ها را کشید. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. این حمایت بیش از حد و مریض‌گونه چیزی نیست که خودتان هم از آینده آن خوشحال شوید. با دور نگه داشتن کودکان از واقعیت های زندگی در واقع آنها را از از درس هایی که باید در زندگی یاد بگیرند دور می کنید.
برای پرورش فرزندان سالم و قوی می توانید از ۳راهکار زیر استفاده کنید. این روش ها به کودکان کمک می کند تا در بزرگسالی بتوانند بهترین تصمیمات را هنگام مواجهه با مشکلات اجتماعی اتخاذ کنند.
به کودک خود قدرت رویارویی با مشکلات را بدهید.

زیر آب زنی !!!! زیر آب زنی !!!!

 

پدیده زیرآب زنی به معنای ارائه گزارش یا عدم ارائه گزارش در خصوص یک موضوع به صورت راست یا دروغ به مدیر ,رئیس یا فردی است که در زندگی برای ما اهمیت دارد.
این پدیده اجتماعی مذموم که بیشتر در ادارات مرسوم است در سایر ارگان های اجتماعی هم مرسوم بوده و بر روابط افراد اثر گذار است.
زیر آب زنی در هر قسم به معنی بدگویی از فردی در مقابل دیگران است که در نتیجه آن فرد مذکور موقعیت اجتماعی ,کاری و یا محبوبیتش را از دست بدهد.
بخش اعظمی از عادت زیرآب زنی در افراد به گذشته ,روشهای تربیتی و نوع زندگی خانوادگی افراد بستگی دارد. بخش دیگری از این پدیده اجتماعی به سازمان ها و افرادی که گزارش هایی از این دست را می پذیرند هم بستگی دارد.

انواع زیر آب زنی:

روانشناسی صنعتی و سازمانی

 

   
 

1. روان‌شناسی صنعتی- سازمانی چیست؟
این رشته روان‌شناسی به مطالعه رفتار و محیط کار می‌پردازد. روان‌شناسان صنعتی- سازمانی غالباً برای افزایش کارایی محیط کار، انتخاب کارکنان مناسب برای کارهای بخصوص، و تولید آزمون‌های مرتبط به پژوهش می‌پردازند.

2. روان‌شناسان صنعتی- سازمانی چه کار می‌کنند؟
روان‌شناسی صنعتی-سازمانی حوزه گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. بنابراین روان‌شناسان این حوزه می‌توانند در زمینه‌های مختلفی به کار بپردازند. بسیاری از روان‌شناسان صنعتی- سازمانی در بخش خصوصی به کار اشتغال دارند و به مسائلی از قبیل بهره‌وری کارکنان، آموزش و ارزیابی کارکنان، و منابع انسانی می‌پردازند. برخی دیگر از روان‌شناسان صنعتی- سازمانی در بخش‌های پژوهشی یا دانشگاهی به کار اشتغال دارند. برخی حوزه‌های تخصصی نیز در روان‌شناسی صنعتی- سازمانی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تعامل انسان با رایانه وعوامل انسانی اشاره کرد. فرصت‌های مشاوره نیز برای روانشناسان صنعتی- سازمانی با تجربه موجود می‌باشد.

7 باور غلط درباره روانشناسان 7 باور غلط درباره روانشناسان

 

7 باور غلط درباره روانشناسان

روانشناسان هم همچون ديگر مردم عصبانى مى شوند، اما از شيوه هاى سالم براى ابراز آن بهره مى گيرند. در بين عامه مردم باورهاى غلطى شكل گرفته كه تعدادى از اين باورها ناشى از اعتقاد غلط گذشتگان و تعدادى از آنها ناشى از فقر دانش و ميزان همنوايى بالادر ميان مردم است كه البته اين باورهاى غلط در زمينه هاى گوناگون به چشم مى خورد و زمينه ساز بسيارى از كج انديشى ها و تصميم هاى غلط در زندگى بسيارى از ماست. وقتى عامه مردم درباره همه چيز و خارج از حيطه تخصص خود حكم صادر كنند، بستر بى اعتمادى فراهم مى شود. اين مقاله درباره تعدادى از اين باورهاى غلط در ارتباط با روانشناسان توضيح مى دهد...

ویژگی های افراد خود شکوفا ویژگی های افراد خود شکوفا

 

مزلو سلسله مراتب نیازهایی که انگیزه رفتارهای انسان هستند را ارائه کرده است. این سلسله مراتب غالباً به شکل هرم نمایش داده می‌شود که در پائین‌ترین سطوح آن، نیازهای اساسی و ابتدایی و در سطوح بالای آن، نیازهای پیچیده‌تر قرار دارند .
بلکه نوعی ویروس معده بوده که از یکی از همسفرانش به او سرایت کرده بوده استخودشکوفایی در قلّه این هرم قرار دارد. بنابر نظریه مزلو، هنگامی که سایر نیازها در سطوح پائین‌تر هرم برآورده شد، فرد می‌تواند توجهش را بر این نیاز که در رأس هرم قرار گرفته متمرکز سازد. خودشکوفایی چنین تعریف می‌شود:
«تمایل به ارضاء نفس، یا به عبارت دیگر تمایل به شکوفا شدن در زمینه‌ای که استعداد بالقوه‌اش وجود دارد.»
ویژگی‌های افراد خودشکوفا به قرار زیر است:

 

 

خویشتن پذیری
افراد خودشکوفا، خودشان و دیگران را همان‌گونه که هستند قبول دارند. آن‌ها قادرند از زندگی لذت ببرند بدون آن که مرتکب خلافی شوند. آن‌ها به دیگران بدون توجه به سابقه، وضعیت فعلی یا سایر عوامل فرهنگی و اجتماعی- اقتصادی، به طور یکسان نگاه می‌کنند.

تاثیرات تغذیه براساس گروه خونی بر شخصیت و سلامت (گروه خونی B)

 

در جستجوی هویت:

آیا شخصیت ما به گروه خونی بستگی دارد؟من کیستم؟پاسخ این سوال شامل:قد،رنگ چشم،رنگ مو،وضعیت تأهل و... می باشد که همه ی آن ها جنبه ی بیرونی زندگی را در بر میگیرند.

کلیه ی اطلاعات بالا توسط پیتر.ج.د آدامو قابل اندازه گیری هستند.نکته ی جالب این است که بسیاری از مردم معتقدند پاسخ به پرسش من کیستم؟بسیار مشکل است.

یکی از شاخص های دیگر مربوط به گروه خونی است و همانطور که میدانیم مطالعه ی شخصیت بخشی از مطالعه ی فردیت می باشد.

طبق یافته های دانشمندان جسم و ذهن از لحاظ فیزیولوژیکی با هم در ارتباط اند.

در پزشکی یونانی چهار عنصر اصلی به نام های:خون،بلغم،صفرا و سودا وجود دارند.در پزشکی سنتی به غلظت این عناصر به خصوص خون توجه خاص نشان داده می شد.

در علوم جدید رابطه ی میان خون،چسبندگی خون و انواع حالتهای اضطراب مزمن را تأیید می کند.همگی بر این نکته واقفیم نکته ای که در سرتاسر سیستم های بدن ما حضور دائمی دارد،گروه خونی می باشد.در ادامه به نکاتی در رابطه با گروه خونی و ارتباط آن با مسائل شخصیتی و بیماری های روانی شرح داده خواهد شد.

حدس بزنید....! حدس بزنید....!

 

یک زن در مراسم ختم مادر خود، مردی را می بیند که قبلا او رانمی شناخت.
او با خود اندیشید که این مرد بسیار جذاب است.
او با خود گفت او همان مرد رویایی من است.

و در همان جا عاشق او می شود.
اما هیچگاه از او تقاضای شماره نمی کند و دیگر آن مرد را نمی بیند.
چند روز بعد او خواهر خود را می کشد.

به نظر شما انگیزه ی او از قتل خواهر خود چه بوده است ؟
چند دقیقه با خود فکر کنید و جواب های خود را یادداشت کنید. بعد برا یافتن پاسخ صحیح به ادامه همین صفحه مراجعه کنید.

آزمون پیش تشخیصی (ابتدایی) اضطراب

 

برای انجام این آزمون به سوالات زیر تا حد امکان به طور صادقانه و فقط با یکی از کلمات بله یا خیر پاسخ دهید.

پاسخ های خود را روی یک برگه یادداشت کرده و پس از پاسخ دهی کامل برای تحلیل به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

۱- آیا تا کنون به هنگام استراحت با نفس تنگی،تپش قلب یا لرزش روبرو شده اید؟

۲-  آیا از دیوانه شدن یا از دست دادن کنترل خود هراس دارید؟

۳- آیا از موقعیت‌های اجتماعی به خاطر «ترس» دوری می‌کنید؟

۴- آیا از چیز بخصوصی می‌ترسید؟

۵- آیا از این که در مکان یا موقعیتی قرار بگیرید که راه فرار نداشته باشید، هراس دارید؟

۶- آیا از ترک خانه، احساس ترس و نگرانی دارید؟

۷- آیا تصاویر یا افکاری به طور مرتب و تکرار‌شونده به ذهن شما می‌آیند؟

۸- آیا حس می‌کنید که مجبورید یا وادار شده‌اید بعضی کارها را به طور تکراری انجام دهید؟

۹- آیا مرتباً یک رویداد ناگوار و ناراحت‌کننده در گذشته را برای خود زنده می‌کنید؟

۱۰- آیا گرفتار اضطراب مزمن هستید؟

 

اصول،انواع و کاربردهای درمان شناختی رفتاری (Cognitive Behavior Therapy) اصول،انواع و کاربردهای درمان شناختی رفتاری (Cognitive Behavior Therapy)

 

درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی روان‌درمانی است که به بیماران کمک می‌کند تا به درک افکار و احساساتی که بر روی رفتارشان تأثیر می‌گذارد، نایل گردند. درمان شناختی رفتاری در حال حاضر برای درمان تعداد زیادی از اختلالات، از جمله هراس‌ها (فوبیا)، اعتیاد، افسردگی و اضطراب به کار گرفته می‌شود.
درمان شناختی رفتاری عموماً کوتاه مدت است و بر کمک به بیماران در پرداختن به یک مشکل خاص تمرکز دارد. در خلال دوره درمان، فرد یاد می‌گیرد که چگونه الگوهای فکری مخرّب یا مزاحمی که دارای تأثیرات منفی بر روی رفتارش هستند راشناسایی کند و تغییر دهد.

 

اصول درمان شناختی رفتاری
فلسفه‌ای که در پشت درمان شناختی رفتاری قرار دارد این است که افکار و احساسات ما نقش کلیدی و بنیادی در رفتار ما دارند. برای مثال، فردی که زمان زیادی را صرف فکر کردن به سوانح هوایی می‌کند ممکن است رفته رفته از مسافرت‌های هوایی اجتناب کند. هدف درمان شناختی رفتاری آموزش این نکته به بیماران است که با وجودی که آن‌ها نمی‌توانند بر تمام جنبه‌های دنیای پیرامونشان کنترل داشته باشند امّا می‌توانند چگونگی تعبیر و تفسیر و پرداختن به چیزهایی که در محیط‌شان وجود دارد را کنترل کنند.
درمان شناختی رفتاری در سال‌های اخیر هم در بین بیماران و هم درمانگران محبوبیت زیادی یافته است. از آنجا که درمان شناختی رفتاری، یک درمان کوتاه مدت است معمولاً کم هزینه‌تر از سایر گزینه‌های درمانی است. مزایای این روش درمانی از نظر تجربی به اثبات رسیده و نشان داده شده است که به طور موثری به بیماران در غلبه بر انواع گسترده‌ای از رفتارهای ناسازگارانه کمک می‌کند.

۱۰ اصل برای اینکه ذهنی آرام داشته باشید

۱. در كار ديگران دخالت نكنيد، مگر آنكه از شما درخواست كمك كند.

بيشتر ما با مداخله در امور ديگران، براي خود و آنها مشكلاتي ايجاد مي كنيم. ما معمولاً به اين دليل در كار آنها مداخله مي كنيم كه معتقديم راه ما، بهترين راه است. ما تصور مي كنيم كه منطق ما بهترين منطق است و كساني كه مطابق طرز فكر ما عمل نمي كنند، بايد مورد انتقاد قرار بگيرند و به مسير درست (كه همان مسير ماست) هدايت شوند. اين طرز فكر، وجود فرديت را انكار مي كند. خداوند هر يك از ما را منحصر به فرد آفريده است و هيچ دو نفري، نمي توانند يك جور فكر و عمل كنند. تمام مردان و زنان، به روش منحصر به فرد خودشان عمل مي كنند؛ بنابراين به فكر كار خود باشيد و آرامش را براي خود حفظ كنيد.

 

۲. حسود نباشيد.

همه ما اين تجربه را كسب كرده ايم كه چگونه حسادت مي تواند آرامش ذهن را به هم بزند؛ مثلاً وقتي كه شما مي دانيد كه سخت تر از همكاران تان در اداره كار مي كنيد، اما گاهي اوقات آنها ترفيع مي گيرند و شما نمي گيريد، يا اينكه چند سال پيش كاري را شروع كرديد، اما به اندازه همسايه تان كه تازه يك سال است آن كار را شروع كرده، موفق نيستيد. مثال هاي متعددي از اين قبيل در زندگي روزمره وجود دارد، اما هيچ يك از آنها دليل نمي شود كه شما حسودي كنيد. به خاطر داشته باشيد كه زندگي هر كسي طبق سرنوشت او رقم مي خورد كه حالا جزئي از واقعيت اوست. اگر مقدر شده كه شما ثروتمند باشيد، هيچ چيز در دنيا نمي تواند شما را متوقف سازد و اگر اينگونه مقدر نشده باشد، هيچ كس نمي تواند به شما كمك كند. با سرزنش كردن ديگران، در قبال بداقبالي خود، كاري از پيش نمي بريد. مطمئن باشيد كه حسادت، شما را به جايي نمي رساند، تنها آرامش را از ذهن شما مي ربايد.

11 راه برای شاد بودن افراد پر مشغله !!

 منتظر دیگران نباشید تا به شما لبخند بزنند. شما به آنها نشان دهید چگونه این کار را انجام دهند....

شاد بودن و لبخند زدن در زندگی احتیاجی به مهارت و وقت ندارد. کافیست از این چند راه ساده استفاده کنید... 

 1  – به اطرافیان، لبخند بزنید      

 منتظر دیگران نباشید تا به شما لبخند بزنند. شما به آنها نشان دهید چگونه این کار را انجام دهند. در مقابل دیگران گارد نگیرید. با اطرافیان خود راحت باشید. از آنها تعریف کنید. از عکس‌العمل آنها نترسید. خودتان باشید و به آنها فرصت دهید با شما ارتباط برقرار کنند. هر چه شما بیشتر به دیگران لبخند بزنید، آنها نیز بیشتر به شما لبخند خواهند زد. زندگی در شرایطی که همه اطرافیانتان با شما برخوردی خوب دارند و به شما روی خوش نشان مي‌‌دهند بسیار لذت بخش‌تر است.

روانشناسی تم های موسیقی روانشناسی تم های موسیقی

 

تمهای موسیقی به پنج دسته تمهای شیدایی،حزین،هیجانی ،شاد و فرحبخش و آرامبخش تقسیم می شوند.
تمهای شیدایی:
واژه شیدا در روانشناسی معرف سرخوشی و شور و نشاط بیش از حد است.سر خوشی،هیجان بخشی احساس مدهوشی از خصوصیت تم های شیدایی است.جنبه مدهوشی و جذبه آن آرامبخش افراد بی قرار و شیداست.
بعضی از چهار مضرابها و ضربیهای موسیقی ایرانی استعداد القاء چنین حالتی را به خوبی دارا هستند.افراد مستعد با شنیدن چنین تمهایی احساس سر خوشی و وجد می یابند.شیدا صفتان اغلب با سیر در این تمها احساس نشاط ، تخیل و حالت جذبه پیدا می کنند.از تمهای شیدایی می توان برای تحریک خلق های خموده استفاده کرد.
تمهای حزین:
لحن تمهای حزین غم انگیز است و شکوه و شکایت دارد و در شنونده احساس ناکامی را تداعی می کند. این تمها بر انتقال دهنده های عصبی افراد مستعد تاثیر میکند و باعث کاهش ترشح واسطه های شیمیایی در مغز شده که در نتیجه ء انباشته شدن این عناصر حیاتی،حزن و اندوه احساس می گردد.
ارتعاشات این تم اغلب تداعی کننده خاطراتی از ناملایمات گذشته است.ملودیهایی که فواصل فشرده و نزدیک به هم و ریتم کند دارند،حزن را بهتر منتقل می سازند.تمهای حزین درحالت ملایم درد را تسکین می بخشند و در ایام سوگ و فراق تحمل تالمات را آسان تر می سازند.احساس ناکامی را تعدیل و غربت و تنهایی را از دل بیرون می کنند و انرژی و هیجان خون را تخلیه می سازند.
استفاده بیش از حد از این تم باعث رکود و کاهش انرژی شده و روحیه را خسته و حزین می سازد.بسیاری از نغمات حزین موسیقی مشرق زمین حاصل همدردی با با وقایع دشوار و گرفتاریهای اجتماعی مردم بوده و این قطعات تا حدودی تالمات مردم را تسکین داده است.

ارتباط میزان خواب و سلامت ارتباط میزان خواب و سلامت

 

کم‌خوابی و بی‌خوابی اثرات منفی و مثبتی را برای سلامت انسان به ارمغان می‌آورد.

گزارشی از 2محقق دانشگاه «کلرادو» در مجله روانشناسی منتشر شد که اثرات و عملکردهای شناختی اندازه خوابیدن و کم‌خوابی بر انسان نوشته شده است که کم خوابی دارای اثرات منفی بر سلامت هر شخص است.

«کریستینا دراگانیچ» و «کریستی اردال» آزمایشی بر روی 164 دانش‌آموز انجام دادند تا کیفیت خواب و اثر آن را بر روی آنها اندازه‌گیری و آزمایش کنند. آنها توضیح دادند 20 تا 25 درصد بزرگسالانی که کم خواب هستند در طول روز کمتر موفق بوده‌اند. در طول شب سنسورهایی برای اندازه‌گیری فعالیت مغز به سر آنها متصل شد و متوجه مطالبی شدند.

 

رازداری برای سلامت بدن خطرناک است! رازداری برای سلامت بدن خطرناک است!

 

با اینکه همه ما از رازدار بودن افراد به عنوان یکی از ویژگی های اخلاقی بسیار خوب و مثبت یاد می کنیم، اما باید بدانید این خصوصیت می تواند به قیمت به خطر افتادن سلامت فرد برایش تمام شود. هر چه رازی که در دل نگه می دارد مهم تر و ارزشمندتر باشد، خطرش هم بیشتر است.  متخصصان عصب شناسی آمریکا اعلام کرده اند، از نظر بیولوژیکی بسیار بهتر است افراد رازهای خود را برملا سازند یا دست‌کم رازدار دیگران نشوند. دلیل آن نیز این است که در جاهای نادرستی در ذهن ذخیره می شوند...

روانشناسی خالکوبی روانشناسی خالکوبی

 

 

خالْ‌کوبی یا (تاتو) به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می‌شود. این عمل پدیده‌ای جهانگیر است. حتی در بین نقوشی که در جایهای گوناگون جهان انجام می‌شود، مانندگی نیز مشاهده شده‌است. خالکوبی در ایران بیشتر نزد زنان، پهلوانان و اوباش جاهل مرسوم بوده‌است.

امروزه تاتو یا همان خالکوبی محبوبیت خاصی بین افراد به خصوص جوانان پیدا کرده است، ۲۵ درصد ۱۸ تا ۳۰ ساله ها حداقل یک بار خالکوبی داشته اند و پیش بینی می شود این میزان در چند سال آینده به ۴۰ درصد برسد.

اما اگر فکر می کنید خالکوبی یک عمل کاملا مردانه است سخت در اشتباهید زیرا ۶۵ درصد افرادی که خالکوبی انجام می دهند زنان هستند.

 

دلقک درمانی دلقک درمانی
دلقک درمانی  یک حرفه ی تمام عیاره که به تازگی شروع شده و تاریخچه اون به عنوان یکی از مراقبتهای بهداشتی مدرن به همین چند دهه ی اخیر(1970) بر میگرده و مرهون کارهای انقلابی پچ آدامزهستش. دلقک درمانگران آموزش حرفه ای دیدن و توی بیمارستانها (عمدتاً در بخش های کودکان) به عنوان پای ثابت تیمهای پزشکی و به صورت تمام وقت کار میکنن. اجازه سرک کشیدن به همه ی بخشها رو دارن و کسی مانعشون نمیشه.

ما آدما سازو کاری داریم به اسم psychological immune system یا سیستم ایمنی روانشناختی، یکی از کاراش اینه که به هنگام بیماری ها و شرایط طاقت فرسا بوسیله ی خلق یک دنیای فانتزی در کنار زندگی واقعی که داره ما رو رنج میده یک دنیای فانتزی خلق میکنه و به ما کمک میکنه با پریشانی و رنجی که داریم هم ذات پنداری کمتری کنیم. در واقع تخیل کمک میکنه فاصله خودمونو با اون بخش "شوم" حفظ کنیم و به اون به عنوان یک بخشی که موقتاٌ تخریب شده نگاه کنیم. در این وضعیت این خویشتن ما نیست که بیمار یا فاجعه زدست بلکه بیماری تنها بخش کوچکی از و جود ماست و باید برای اون کاری بکنیم. گاهی اوقات این مکانیسم خوب کار نمیکنه و ما نیاز به کسی یا چیزی داریم که این دنیای فانتزی رو در ما به وجود بیاره. دلقک به عنوان نمادی از جهان تخیل، یک بازنمایی مشخص از این قلمروست...

اصول موفقیت در کار گروهی... اصول موفقیت در کار گروهی...

کارکردن با گروه راه‌هایی دارد که می‌تواند باعث پیشرفت یک مجموعه شود. از سویی نبود انگیزه کار گروهی می‌تواند ضربات جبران ناپذیری به پیشرفت یک مجموعه کاری وارد کند.


نکات زیر کمک می‌کند تا برای تقویت کار گروهی گام‌های مؤثرتری برداشته شود:

1- قانون افراد مهم: عدم علاقه افراد به کارگروهی نشانه عدم اعتماد به‌نفس و خلاقیت است. یک نفر برای رسیدن به اهداف بزرگ شرکت، کوچک است.

2 – قانون تصویر بزرگ: هدف از وظیفه مهم‌تر است. افراد باید برای حمایت از گروه به کار و وظیفه‌شان علاقه‌مند باشند. با ارتباط موثر، تامین منابع مورد نیاز، استخدام مدیران و افراد مناسب می‌توان گروه منسجم ایجاد کرد.

3 – قانون نیچه؛ جایگاه مناسب افراد نتایج خوب به دنبال دارد: اگر افراد مناسب در گروه و جایگاه صحیح باشند، همه از مزایای بی‌شماری بهره‌مند می‌شوند. برای استقرار افراد در جایگاه مناسب و استفاده کامل از حداکثر توانایی‌ها و استعدادها، باید کارمندان و موقعیت گروه را به خوبی بشناسید. مهارت‌ها، نظم‌کاری، توان، کارایی، عواطف و نیروهای بالقوه افراد را ارزیابی کنید...

کانال سایت در تلگرام صفحه سایت در اینستاگرام