close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
اختلالات
کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
ترس از مدرسه (2)

در تحلیل نقاشی کودکان یکی از موضوعاتی که روانشناسان به آن توجه می کنند فاصله ها می باشد فاصله اشیا و اشخاص و در کل کاراکترها.

فاصله ها بدون نیاز به تحلیل خاصی نشانگر و نمادی از واقعیت هستند اما در مورد کاراکترها ، رنگ و اندازه و سایر خصوصیات آنها نیاز به تحلیل خواهد بود برای مثال ممکن است کودک بین خود و ماشین درون نقاشی جدایی بیندازد درین حالت اکثر روانشناسان ماشین را بعنوان نمادی از قدرت در نظر میگیرند البته برای پسران پس این فاصله نشان از نیاز کودک به قدرت خواهد بود.

بنابراین در موضوع ترس از مدرسه فاصله اشخاص و اشیا باید در نظر گرفته شود مثل فاصله کودک با همکلاسیها و معلم ،کتاب و محیط و ... که تحلیل آن بسیار ساده بوده و والدین با کمی دقت به علت پی خواهند برد.همین عامل در سایر موضوعات نیز صادق است مثل نقاشی از محیط خانه که فاصله از اعضای خانواده با یکدیگر دید و احساس او را منعکس خواهد کرد.

کودک بین خود و چه شخصیتهایی فاصله میگذارد و از آنها جدا میشود یا به چه اشخاص و گروهی نزدیک میشود نشانگر انزوا و تمایل او خواهد بود. بررسی این عامل در کنار سایر خصوصیتهایی مثل رنگ و اندازه ترس کودک را اگر مربوط به مدرسه باشد را آشکار خواهد کرد. در پست بعدی یکی دیگر از خصوصیت کاراکترها را بررسی خواهیم کرد.

ترس از مدرسه

یکی از مشکلاتی که والدین در برابر فرزندان خود با آن مواجه هستند ترس از مدرسه آنهم بصورت مبهم میباشد به این صورت که بچه ها از رفتن به مدرسه اکراه دارند و اصرار از طرف والدین منجر به خشم و اکثرا گریه و درمانگی آنان میشود آنچه که این فرایند را مشکلتر و مبهمتر و والدین را نگران تر می کند عدم پاسخ مناسب کودک به چرایی ترس از مدرسه می باشد یا به عبارتی دیگر آنها قادر به تشخیص علت ترس نمی باشند البته این از دید ما بزرگسالان می باشد شاید منبع ترس آنها مانع بازگویی واقعه می شود.

به هرحال ما باید علت را کشف و آن را مرتفع کنیم اما چطوری و با چه ابزاری?

یکی از ابزار تشخیص ترس و در کل احساسات کودکان مراجعه به زبان ارتباطی آنهاست مهمترین زبان ارتباطی آنها در سنین مدرسه نقاشی می باشد چرا که آنها هنوز به مهارتهای کلامی مناسب برای بهم پیوستن تصورات و وقایع و انتقال مقصود دست نیافته اند با تحلیل نقاشی کودکان می توان به منبع احساسات آنها پی برد اما این کار مستلزم آشنایی با اصول تحلیل نقاشی به ویژه کاراکترهای آن می باشد که در فرصت بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

خود بیمار انگاری

دکتر زهرا عبدی روان‌شناس در گفتگو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران در خصوص احساس بیمار بودن و تلقین آن در فرد ه از آن به عنوان خود بیمارانگاری یاد می‌شود، گفت: خود بیمارپنداری رفتار غلطی است و در طی آن فرد به خود تلقین می‌کند که بیمار است در حالی که این تصور اشتباه است و بیماری خاصی در فرد پدید نیامده است.

وی با بیان این که استرس و ترس نقش به سزایی در تلقین حس بیمار بودن در فرد دارد افزود: ترس و استرس 2 عامل اصلی در بروز بیماری خود بیمارانگاری است.

 

این روان‌شناس با بیان این که احتمال بروز سرطان در افرادی که دچار خود بیمارانگاری هستند وجود دارد گفت: ترس و استرس از ابتلا به سرطان باعث می ‌شود سلول‌های ایمنی بدن ضعیف شده و فرد به طور واقعی مبتلا به سرطان گردد.

این عضو بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد: در موارد بسیاری دیده شده کسانی که تلقی منفی به خود می‌کنند که بیماری خاصی دارند و یا حتی به سردرد فکر می‌کنند همان بیماری به سراغشان می‌آید که این مشکل فشار گرفته از امواج منفی در سلول‌های بدن است به همین خاطر در علم روان‌شناسی این موضوع به اثبات رسیده است که فکر کردن به مسائل منفی و تلقین آن به خود باعث می‌شود تا حد زیادی این احساس به واقعیت نزدیک شود.

عواقب آزار جنسی کودکان

یك روانپزشك معتقد است، آزار جنسی در دوران كودكی سبب بروز اضطراب و اعتیاد آنها به مصرف مواد مخدر صنعتی در نوجوانی و جوانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار سرویس آسیب های اجتماعی خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر ، شهلا كرمی  ضمن بیان این مطلب و با تاكید بر اینكه باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد، افزود: والدین هوشیار باشند اگر فرزندشان از اختلال اضطراب رنج می‌برد باید بلافاصله سلامت روحی و روانی او را بسنجند و از مشاور كمك بگیرند.

وی با بیان اینكه 70 درصد جوانانی كه معتاد می‌شوند دچار مشكلات روانی هستند، اظهار داشت : فردی كه مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه، حشیش و غیره مصرف می‌كند به دلیل مشكل روانی كه دارد، سعی می‌كند به تصور غلط به آرامش دست یابد، غافل از آنكه این مواد علاوه بر تخریب روح، مغز و سایر اعضای بدن را نیز به مرور نابود می‌كند.

این روانپزشك با انتقاد از اینكه امروزه به دلیل مشغله‌های كاری و زندگی تجملاتی، والدین كمتر به مسایل و مشكلات فرزندان خود توجه می‌كنند، ادامه داد: خانواده مهمترین نهادی است كه می‌تواند از همان بدو تولد با روش درست تربیتی، آینده‌ای عاری از هر گونه استعمال مواد مخدر و سایر موارد را برای فرزندان خود رقم زند.

معیار های اختلال وابستگی به اینترنت موبایل در DSM-5

 الف- فرد دارای حداقل 3 علام از علایم زیر به مدت حداقل 3 ماه باشد :

 - چک کردن اینترنت در اولین ثانیه های بیداری 

 - ول نکردن اینترنت تا آخرین لحظات هوشیاری 

 - جستجوی دایم ویرلس در محیط های مختلف

 - ترس از قطع شدن اینترنت در هر لحظه و هرجا

 - ترس از تمام شدن باطری موبایل در موارد دوری از شارژر

 - چک کردن چند باره برنامه ها فیس بوک , توییتر , لاین , وایبر , واتس آپ , بی تالک , دی دی ... در ساعات مختلف 

- ( علایم سندرم باز کردن درب یخچال میتواند به صورت همزمان وجود داشته باشد )

 - کاهش خلق , سر درد , تمایلات بی حوصلگی و خود کشی در مواقع آفلاین

 

ب- ساب تایپها شامل :
- سایکوز ناشی از نت 
- اختلال خلقی و رفتاری
- نابودی روابط و دوستی ها
- سایر بدبختی های طبقه بندی نشده ...
ravanshena30
اسکاتولوجیای تلفنی

تماس های تلفنی با اهداف جنسی از سوی بعضی از روانشناسان نوعی اختلال جنسی از نوع اگزیبیشنیسم(پارافیلیک) محسوب می شود. افرادی که از این گونه تماس های تلفنی لذت می برند معمولا از این که قربانیان خود را وحشت زده یا شوکه می کنند از لحاظ جنسی برانگیخته می شوند و بسیاری از آنها در طول تماس تلفنی یا بلافاصله بعد از آن مستربیت می کنند.


تماس گیرندگان معمولا مردانی هستند که احساسات منحرف یا عقده حقارت دارند و تماس تلفنی تنها روشی است که برای ارضای تمایلات جنسی خود در اختیار دارند.این افراد می خواهند قربانیان خود را شوکه کنند و بترسانند یا هیجان زده کنند. بهترین واکنش قربانیان این است که خونسردی خود را حفظ کنند و رفتار فرد منحرف را نادیده بگیرند. اولین واکنش افراد به تماس های تلفنی شنیع ممکن است ترس ، شوک یا چندش باشد. اما بهترین واکنش ٰ عدم واکنش هیجانی است. مزاحمانی که واکنش مطلوب دریافت نمی کنند معمولا دوباره تلفن نمیزنند.


 Obscene phone callingtelephone scatologia

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش چهارم)

7""- به رژیم غذایی و مصرف داروها توجه کنید.

اختلال بیش فعالی با رژیم غذایی در ارتباط است. تغذیه نامناسب و حساسیت های غذایی ممکن است این اختلال را افزایش دهد. در این مورد به یاد داشته باشید:

- در وعده های غذایی نظم زمانی ایجاد کنید؛ اندازه گیری دقیق وزن و قد کودک را دنبال کنید.

 - از مواد غذایی پروتئینی از قبیل میوه های خشک شده، تخمه گل آفتاب گردان، میوه های مغز دار (پسته، گردو، فندق)، غذاهای بدون نمک، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید؛ از قرار دادن چیپس و نوشابه های گازدار در دسترس کودک خودداری و خوردن پیتزا را برای خانواده محدود کنید.

از دادن خوردنی‌هایی مثل کاکائو و شکلات ، و تغذیه ای که دارای افزودنی و مواد نگهدارنده است، به این کودکان تا حد امکان خودداری نمایند. چون باعث تحریک‌پذیری آنها می‌شود.

 - برای بسیاری از کودکان مبتلا، دارو درمانی جزء جدایی ناپذیر برنامه درمانی است. دارو درمانی برای این استفاده می شود تا علائم این اختلال را بهبود بخشد و کودک بتواند به طور مؤثری به فعالیت ادامه دهد، بنابراین مصرف او را پیگیری کنید.

 

 8-تکنیک های انضباطی را با بزرگ شدن کودک تغییر دهید:
در مورد کودکان بزرگتر بهتر است در مقابل رفتار نامناسب آنها بی توجهی کنید و به رفتارمطلوب آنها پاداش دهید. برای مثال ممکن است فرزند شما درخواست کند مدتی را با دوستانش باشد.

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش سوم)

 

5- به کودکتان نحوه انجام درست فعالیت ها را آموزش دهید.

والدین همیشه مشتاق هستند کودک بتواند از خودش مراقبت کند، رفتارش را کنترل کند و رفتاری مسئولان داشته باشد. برای اینکه به طور مؤثر والدین این کودکان باشید، باید یک مدیر مؤثر باشید؛ زیرا شما در حال اداره فردی هستید که سطح خود کنترلی اش پایین است. تعامل شما با کودک باید ثابت و قابل پیش بینی باشد. برای آموزش این مرحله از مداخله، موارد زیر پیشنهاد می شود:

- فعالیت هایی را انتخاب کنید که کودک قادر به انجام آنها باشد.

 - قوانین باید به صورت شفاف و خلاصه شده باشد. کودک باید به طور دقیق بداند شما چه انتظاری از او دارید.

 - وظایف را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید.

 - به کودک خود بگویید چه کاری را باید انجام بدهد، نه اینکه چه کاری را نباید انجام بدهد، زیرا باید به این کودکان شروع راه را نشان دهیم، نه اینکه آنها را متوقف کنیم.

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش دوم)

 

3- توجه مثبت به کودک نشان دهید.

فقط زمانی می توانید با موفقیت برای فرزند خود حد و مرز قوانین را تعیین کنید که به ویژگی های مثبت او توجه نشان دهید.

 مؤثرترین راه برای آموزش رفتار خوب، شکل دادن رفتار یا تحسین است. اگر هنگام تحسین کودک خود، راهنمایی های زیر را به کار ببندید، متوجه خواهند شد این کار به عنوان یک روش تربیتی و انضباطی بسیار مؤثر است.


- به کودک خود بگویید که کدام صفات او را می پسندید. دست کم چند بار در روز کودک خود را تحسین کنید.

 - به طور مناسب و مقتضی تحسین کنید. برای دریافت پاسخ های بهتر، نوع تحصین را با سن و اخلاق کودک متناسب کنید. برای نمونه در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن و دیگر نشانه های عملی محسبت همراه با کلمات مهر آمیز برای کودکان مناسبتر هستند. به این نکته توجه داشته باشید که همیشه از جملات متنوعی برای این کار استفاده کنید، زیرا کودک بعد از مدتی از جملات تکراری خسته می شود.

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش اول)

1- نگرش و افکار خود را تغییر بدهید.

از آنجا که تعدادی از انتظارات، باورها و پیش داوری های خاص والدین باعث بروز مشکلات ارتباطی والد و کودک می شود، لازم است برخی از شناخت ها در نخستین مرحله اصلاح شوند. مثلا به عنوان والد باید بدانید: رفتار کودک مربوط به یک اختلال است و از روی قصد و عمد نیست، کودک توانایی یادگیری و موفقیت دارد، کودک مجموعه ای از توانایی های منحصر به فرد را دارد که این ویژگی ها ارزشمند هستند. به صورت خلاصه هر چقدر می توانید در مورد این بیماری بیاموزید؛ هر چقدر بیشتر بدانید می توانید به کودکتان بهتر کمک کنید.

والدین در قدم اول بایستی راجع به تشخیص مطمئن باشند و به فرزندان خود برچسب نادرست نزنند.والدین به خاطر داشته باشند که این کودکان را به هیچ‌وجه تنبیه نکنند. زیرا رفتارهای انتقام‌جویانه‌ از آنها سر خواهد زد. بهتر است با آنان مودبانه و با محبت رفتار نمایند البته در برخورد با سایر کودکان نیز داشتن رفتاری مهرآمیز و عاری از خشونت لازم است.

 

2- گوش دادن و صحبت کردن درست را بیاموزید.

باز نگه داشتن پل ارتباطی میان والدین و کودک فوق العاده مهم است و موج بمی شود اختلاف ها و تعارض های میان والدین و کودک به شکل مؤثری از میان برداشته شود و از وخیم تر شدن روابط میان آنها جلوگیری کند. برای این مورد پیشنهاد می شود:

علائم افسردگی کودکان

استکی درباره علائم افسردگی در کودکان اظهار داشت: علائم افسردگی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است و چنانچه گوشه‌گیری و انزوا یکی از علائم افسردگی بزرگسالان تلقی می‌شود، در کودکان با فعالیت زیاد مشاهده شده که گاهی با پیش‌فعالی نیز اشتباه گرفته می‌شود.

وی افزود: شیوع اختلالات رفتاری در پسران و دختران متفاوت است و طبق آمار اختلالات رفتاری مانند افسردگی کودکی در پسران بیشتر از دختران است، اما در بزرگسالی عکس این قضیه صادق است و زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند.

این روانشناس کودک درباره علل این تفاوت ها گفت: در کودکی عوامل ژنتیک نقش مهمی ایفا می‌کند، اما در بزرگسالی عوامل محیطی در شکل‌گیری اختلالات روانی مؤثرتر هستند،‌ بنابراین تأثیر محیطی بر زنان در بزرگسالی موجب ابتلا به افسردگی می‌شود. از طرفی مردان به علت اشتغال، کمتر علائم اختلالات روانی را نشان می‌دهند.

وی افزود: نوار مغزی در کودکان نشان می‌دهد که امواج تتا در بیداری در کودکان طبیعی است در حالی که این امواج در بزرگسالی علامت اختلال روانی است. در رفتارها نیز این تفاوت‌ها دیده می‌شود. مثلاً برخی کودکان و حتی بزرگسالان ممکن است الگوی غذا خوردنشان در دوران افسردگی افزایش پیدا کند که یکی از دلایل آن محرومیت دهانی در دوران شیرخوارگی است.

دانلود فایل ورد وسواس و روش های درمان

فهرست مطالب :

 • انواع وسواس
 • وسواس فكرى
 • انديشه درباره بدن
 • رفتار حال يا گذشته
 • در رابطه با اعتقادات
 • انديشه افراطى
 • وسواس عملى
 • رفتار منحرفانه
 • دقت وسواسى
 • راه رفتن
 • وسواس ترس
 • وسواس الزام
 • وسواس در چه كساني بروز مي كند
 • در رابطه با سن
 • در رابطه باهوش
 • در رابطه با اعتقاد
 • در رابطه با شخصيت و محيط
 • وراثت
 • ريشه‏ هاى خانوادگى وسواس
 • شيوه تربيت
 • دوران كودكى
 • تربيت
 • دوران كودكى
 • شيوه تربيت
 • كودك
 • تحقير
 • ناامنی ‏ها
 • منع‏ها
 • خانواده افراد وسواسى
 • درمان
 • تغيير آب و هوا
 • تغيير شرايط زندگى
 • ايجاد اشتغال و سرگرمى
 • زندگى در جمع
 • شيوه ‏هاى اخلاقى
 • تنگ كردن وقت
 • زيرپاگذاردن موضوع وسواس
 • شيوه‏ هاى اصولى در درمان وسواس
مقابله با وسواس

اصول مواجهه وجلوگيري از پاسخ در اختلال وسواس –اجبار رامي توان به سادگي اين گونه بيان كرد :
1- تا آنجا كه مي توانيد, باچيزهايي كه باعث ترستان مي شود روبرو شويد
2- اگر احساس اجبار مي كنيد كه از چيزي اجتناب كنيد ,آن كار را انجام ندهيد .
3- اگر احساس اجبار مي كنيد به آدابي بپردازيد كه احساس بهتري را در شما بر مي انگيزد از آن اجتناب ورزيد .
4- گام هاي 1,2,3 راتا هر زماني كه برايتان امكان پذير باشد ادامه دهيد. (بائر ,محمدي,1382)


شيوه هاي مواجهه
از جمله شيوه هاي مواجهه شيوه كاهش اضطراب يعني حساسيت زدايي منظم ,مستلزم همراه كردن حالت آراميدگي با ارائه مختصر (به اندازه يك دقيقه ) موارد برانگيزاننده اضطراب است كه بر حسب اضطرا ب برانگيزيشان مرتب مي شوند . حساسيت زدايي به شيوه واقعي (به صورت عيني ) منجر به بهبودي زيادي شده است .

4 مثال واقعی از تشخیص روانشناسی با موضوع عشق و ازدواج

-3 سال از ازدواج دخترم گذشته بود که همسرش به او خیانت کرد و بعد هم از او جدا شد. دخترم از روزی که فهمید زن دیگری در زندگی شوهرش است، به شدت افسرده شد. مدام در حال مرور کردن آن اتفاق است و موضوع خیانت از ذهنش محو نمي‌شود. مشاجره‌های بعد از آن روز هر لحظه در خاطرش زنده مي‌شوند. برای رها شدن از این وضعیت، به خانه ما برگشته، عکس‌های عروسی‌اش را پاره کرده و با همه دوستانی که بعد از ازدواج با آنها آشنا شده بود قطع رابطه کرده. انگار مي‌خواهد باور کند که هرگز ازدواج نکرده.

-دختر شما به سندرم ترومای عاشقی دچار شده. یعنی به‌خاطر اتفاق ناگوار یا همان ترومایی که در زندگی‌اش رخ داده، یکپارچگی روانی‌اش را از دست داده و به نوعی وحشت و درماندگی آزار دهنده دچار شده. چنین ترومایی معمولا بعد از از دست دادن یک عزیز، مورد خیانت قرار گرفتن یا یک شکست عاطفی بزرگ ایجاد مي‌شود. گاهی مبتلایان دچار افسردگی و حتی اختلالات انطباقی جدی مي‌شوند و گاهی سعی مي‌کنند با پاک کردن همه نشانه‌هایی که آنها را به یاد آن حادثه مي‌اندازد، از آن فاصله بگیرند. چنین فردی تنها یک عاشق شکست‌خورده نیست. بلکه به درمان روانپزشکی و روانشناختی نیاز دارد.

روانشناسی شخصیت – دکتر بنی‌اسد / قسمت سوم

آقای دکتر محمد حسن بنی‌اسد، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه
مراحل شکل‌گیری شخصیت افراد و بروز آن به صورت رفتارهای مختلف، تعاملات و ارتباط با دیگران. بررسی برخی اختلالات شخصیتی و علل و عوامل موثر در آن‌ها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

روانشناسی شخصیت – دکتر بنی‌اسد / قسمت دوم

آقای دکتر محمد حسن بنی‌اسد، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه
مراحل شکل‌گیری شخصیت افراد و بروز آن به صورت رفتارهای مختلف، تعاملات و ارتباط با دیگران. بررسی برخی اختلالات شخصیتی و علل و عوامل موثر در آن‌ها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

دانلود کلیپ روانشناسی شخصیت – دکتر بنی‌اسد / قسمت اول

آقای دکتر محمد حسن بنی‌اسد، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه
مراحل شکل‌گیری شخصیت افراد و بروز آن به صورت رفتارهای مختلف، تعاملات و ارتباط با دیگران. بررسی برخی اختلالات شخصیتی و علل و عوامل موثر در آن‌ها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

خود آزاری پاسخی برای زورگویی در مدرسه

نتایج یک نظرسنجی گسترده نشان می‌دهد خودآزاری کودکان و نوجوانان پاسخی است به اضطراب‌های ناشی از قربانی زورگویی و قلدری شدن در مدرسه.

یافته‌های این نظرسنجی که نتایج آن روز پنجشنبه (۲۷ فوریه - هشتم اسفند)  منتشر شدهنشان می‌دهد قربانی زورگویی و قلدری شدن در مدرسه نخستین علت آسیب رساندن دانش آموزان به خود بوده است.

در این نظرسنجی اینترنتی که توسط چهار سازمان غیردولتی فعال در زمینه خودآزاری در بریتانیا صورت گرفته است، حدود ۴۰۰۰ جوان زیر ۲۵ سال که تجربه خودآزاری داشته اند شرکت کردند.

کارشناسان همچنین فرآیند بزرگ شدن و چالش‌های گذار از دوران کودکی به بزرگسالی را از عوامل زمینه‌ساز خودآزاری می‌دانند.

راشل ولچ، از موسسه سِلف‌هارم که یکی از چهار نهاد مجری این نظرسنجی بود می‌گوید: "خودآزاری بیانگر آن چیزی است که در درون فرد می‌گذرد، خودآزاری خودش یک مشکل نیست، بلکه پاسخ یا بیان آن احساسات دشواری است که فرد با آن دست به گریبان است."

 

تشخیص آلزایمر 3 سال پیش از وقوع آن

دانشمندان آمریکایی موفق شده‌اند که با آزمایش خون، ابتلا به بیماری آلزایمر را سه سال پیش از بروز علائم آن تشخیص دهند. این آزمایش بر اساس اندازه‌گیری ده نوع مولکول‌ چربی (لیپید) در خون است.

هنوز دقیقا روشن نیست چرا میزان چربی‌های خون در مبتلایان به آلزایمر تغییر می‌کند، اما محققان حدس می‌رنند آسیبی که این بیماری به سلول‌های مغز می‌زند باعث تغییر میزان این مواد در خون می‌شود.

دقت آزمایش تازه ۹۰ درصد است، بنابراین احتمال تشخیص کاذب وجود دارد، با اینحال تشخیص زودرس این بیماری بسیار مهم است زیرا در حال حاضر بیماری زمانی تشخیص داده می شود که علائم آن ظاهر شده‌اند و دیگر نمی‌توان کمک چندانی به بیمار کرد.

متخصصان می گویند برای اینکه این آزمایش کاملا تایید شود به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما این آزمایش "یک قدم واقعی رو به جلوست."

دکتر داگ براون، مدیر مرکز تحقیقات و توسعه انجمن آلزایمر می گوید: "از این تحول بسیار استقبال می‌کنیم. این آزمایش ما را یک قدم به آنچه که بر زندگی هزاران نفر از مبتلایان به دمانس تاثیر می‌گذارد نزدیک می‌کند."

دانلود کلیپ تغذیه در بیماریهای روحی روانی - آقای دکتر درستی

آقای دکتر احمدرضا درستی، متخصص تغذیه، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
موضوع: نقش تغذیه صحیح در بهبود و کنترل بیماریهای روحی-روانی یا حتی پیشگیری از ابتلا به این بیماریها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

اوتیسم پیش از تولد شکل می‌گیرد

دانشمندان معتقدند به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد تغییرات مغزی منجر به اوتیسم در رحم مادر شکل می‌گیرد.

تحقیقات آنها نشان داده تغییراتی که به صورت توده‌های پراکنده در نقاطی از کُرتکس مغز در دوران جنینی روی می‌دهد نمایانگر بروز علل زمینه ساز اوتیسم پیش از تولد است.

 

نتایج این پژوهش‌ها که در مجله پزشکی نیواینگلند منتشر شده امیدها برای درک بیشتر اوتیسم را افزایش داده است.

تیم پژوهشی یک دانشگاه در ایالت کالیفرنیا با در نظر گرفتن نتایج این تحقیقات تاکید کرده که چنین یافته‌هایی بر اهمیت تشخیص و درمان زود هنگام دلالت می‌کند.

 

این محققان بافت‌های مغز ۲۲ کودک دو تا پانزده ساله را بررسی کردند. کودکانی که تنها برخی از آنها اوتیسم داشتند.

آنها سپس با نشانه‌گذاری ژنتیکی به مراحل شکل‌گیری لایه‌های مختلف کُرتکس مغز این کودکان پرداختند.

کرتکس بخش فوقانی مغز انسان است و اغلب کارکردهای پیچیده مغز در بخش‌های مختلف کرتکس شکل می‌گیرند.

چند بیماری مرموز

شیزوفرنی: یکی از مرموزترین بیماری های روانی است و مبتلا در این بیماری توانایی خود را در تشخیص واقعیت و توهم از دست می دهد. از نشانه های بیماری هذیان گویی، توهم، سخن گفتن نامنظم و مختل، کمبود انگیزه و نبود احساسات است و منشا این بیماری و درمان آن مانند یک پازل دانشمندان را به خود مشغول کرده است.

بیماری مورژلونز (Morgellons): این بیماری مرموز که به تازگی کشف شده است نشانه های غریبی از خود نشان می دهد و مبتلایان معمولا از علائم ناخوشایندی که بر روی پوست بدن آنها به وجود می آید شکایت می کنند. برخی ریشه این بیماری را توهمات ذهنی می دانند اما برخی دیگر آن را بیماری واقعی و ناشناخته می پندارند.

پیکا: مبتلایان به این بیماری میل اجتناب ناپذیری به خوردن مواد غیرغذایی مانند کاغذ، چسب یا گل دارند. با وجود اینکه این بیماری معمولا به کمبود مواد معدنی در بدن ارتباط داده می شود، متخصصان تغذیه و پزشکان تا کنون هیچ دلیل قانع کننده ای برای توضیح بروز این بیماری پیدا نکرده اند.

سندرم خستگی مضمن: یکی از بیماری هایی است که در گروه عوارض فیزیکی ناشناخته پزشکی قرار دارد و مبتلایان به این بیماری به اندازه ای احساس خستگی می کنند که گاهی برای روزها به خواب و استراحت می پردازند.

نشریه لایو ساینس

روان پریشی های وابسته به فرهنگ

در تشخیص اختلالات روانی همیشه باید عامل فرهنگ مراجع را در نظر داشت، زیرا علائم برخی از بیماری ها بسته به اعتقادات مذهبی و فرهنگی مراجع می تواند معمول و قابل توجیه باشد (مانند تسخیر روح,دعا نویسی, جن گیری, و..) در صورتیکه همان علائم در فرهنگ های دیگر به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی می شود.

 

 

آموك (رمش؛ amok) :
يك حمله تجزیه‌ای است و وجه مشخصه آن عبارت است از يك دوره در فكر فرو رفتن و سپس فوراني از رفتارهاي خشن و يا ديگر كشي كه معطوف به اشيا يا افراد ديگر است. معمولا احساس مورد تحقير يا توهين واقع شدن سبب تسريع بروز اين حمله می‌شود. به نظر مي‏رسد كه حمله آمو فقط در مردان شايع است. اين حمله غالبا با افكار گزند و آسيب همراه است، سپس خودكاري (اتوماتيسم)، فراموشي، فرسودگي و بازگشت به وضعيت قبلي پس از حمله رخ مي‏دهد.

برخي از موارد آموك ممكن است در خلال يك حمله سايكوتيك گذرا بروز كنند و يا اين كه شروع يا شعله ور شدن يك فرايند ساكوتيك مزمن را تشكيل دهند. اولين گزارش‌هایی كه از اصطلاح آموك در آن‌ها استفاده شد، مربوط به مالزي بودند. در مناطق زير نیز الگوهاي رفتاري مشابهي يافت می‌شود. لائوس، فيليپين، پلي تزي (cathard or cafard) پاپواگينه نو و پورتوريكو (mal de pelea) و سرخپوستان ناوايو (iich'aa)

سندرم پای بی قرار

به طور کلی سندرم پای بیقرار یک اختلال حرکتی می باشدکه به صورت یک اضطرار برای حرکت دادن پاها در هنگام خواب خود را نشان ميدهد.

علائم RLS یا سندرم پای بیقرار :
این علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و توصیف آن نیز مشکل است. اغلب مردم احساسي مثل مورمور شدن یا احساسي مثل حرکت حشرات روی پوست ، در پاهایشان دارند.البته این احساس کاملا" با درد ناشی از گرفتگی عضلانی متفاوت بوده و اغلب در ساق پا به وجود می آید، این وضعیت در حالت نشسته یا دراز کش بدتر می شودحال آنکه با دراز کردن یا حرکت دادن پاها بطور موقت بهبود پیدا میکند.
و اما این علایم را برخی از مردم در بازوها یا سایر قسمتهای بدنشان نیز دارند.


درعده ای از مردم ،این علایم گهگاه ایجاد می شود و در برخی دیگر همیشه وجود دارد.
ایجاد علایم شبانه باعث می شودکه بیمار مجبور شود که پاهایش را دراز کرده یا تکان دهد که معمولا این حالت مانع شروع یا ادامه ی خواب می شود و در نتیجه ی این مسائل است که خواب افراد مبتلا به RLS کیفیت خوبی ندارد و آنها به این ترتیب در طول روز احساس خستگی زیادی می کنند و معمولا نمی توانند کارها و فعالیتهای اجتماعی خود را به نحو احسن انجام دهند.

سندرم قلب شکسته

حتما داستان های عاشقانه ای مثل تراژیک را شنیده اید؛ داستان هایی مانند خانمی که بعد از خواندن نامه خداحافظی نامزدش به زمین افتاده و دیگر بلند نشده . در واقع نام این سندرم برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ با عنوان «تاکوتسوکاردیوپاتی» توسط پزشکان ژاپنی معرفی شد.


کاترین همیشه آرزوی مادر شدن داشت بنابراین وقتی متوجه شد باردار است به همراه همسرش جشن باشکوهی برگزار کردند. آنها مدت ها بود منتظر چنین روزی بودند اما درست ۱۲ روز قبل از زایمان، پزشکان نسبت به زنده بودن جنین شک کردند و بعد از معاینه متوجه شدند جنین مرده است. چند ساعت بعد از اینکه جسم بی جان کودک تحویل کاترین شد، او غش کرد و افتاد و این در حالی بود که هیچ مشکل جسمی برای کاترین پیش نیامده بود. پزشکان بعد از معاینه او متوجه شدند که او دچار سندرم قلب شکسته شده است. در این وضعیت قلب واقعا نمی شکند بلکه دچار ضعف عضلانی و عملکردی می شود و حالتی مانند سکته قلبی را تجربه می کند. دلیل این اتفاق هم ناراحتی، دلتنگی و شکست های عاطفی و حتی کاری می تواند باشد...


سبب شناسی اختلالات خلقی

اختلال‌های خلق (قبلا اختلال‌های عاطفی گفته می‌شدند) شامل گروه بزرگی از اختلالات هستند که در آن‌ها،‌ خلق مرضی و ناهنجاری‌های مرتبط با آن، قسمت اصلی تظاهرات بالینی را تشکیل می‌دهند. دارای انواع مختلف و علل متفاوت با سیر بیماری های مختلف می باشد.

خلق بر طبق تعریف عبارتست از احساس هیجانی نافذی که درک و نگرش فرد نسبت به خود، دیگران، و در کل نسبت به محیط را عمیقاً تحت تأثیر قرار می‌دهد. اختلالات خلقی شایع بوده، بالقوه کشنده هستند، و بسیار درمان‌پذیر می‌باشند؛ در این اختلالات بیماران دچار حالات غیرطبیعی از خلق بالا یا افسرده می‌شوند.

ناهنجاری‌های خلق با نشانه‌ها و علائم متعددی همراهند که تقریباً تمام جنبه‌های عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بروز اختلال افسردگی اساسی شایع بوده و میزان شیوع آن در طول عمر، 5 تا 12٪ برای مردان و 10 تا 25٪ برای زنان است. اختلال دوقطبی I شیوع کمتری نسبت به اختلال افسردگی اساسی دارد و میزان بروز آن در طول عمر مشابه اسکیزوفرنی و حدود 1٪ است .

جنس. افسردگی اساسی در زنان شایع‌تر است، اختلال دوقطبی نوع I در هر دو جنس مساوی است. حملات شیدایی در زنان شایع‌تر است و حملات افسردگی در مردان از شیوع بیشتری برخوردار است.

سن. شروع اختلال دوقطبی نوع I معمولاً حول و حوش 30 سالگی است اما در کودکان نیز نظیر بالغین رخ می‌دهد. افسردگی اساسی در تمام گروه‌های سنی از جمله کودکان رخ می‌دهد.

اختلال شخصيت نمايشي درزنان اختلال شخصيت نمايشي درزنان

سايت پارس/ يک روانشناس گفت: اختلال شخصيت نمايشي در زنان بيشتر است. هيجانات سطحي، بي‌ثباتي، تلقين پذيري و ساده لوحي ويژگي آنان است. اين افراد معمولاً مشتريان پروپاقرص انرژي درمانگران هستند.
عبدالله اميدي اظهار داشت: مبتلايان به اختلال شخصيت نمايشي، افرادي هيجاني هستند و معمولاً هيجانات آنها سطحي است. ممکن است روزي عشق افراطي از آنها ديده شود اما روزي ديگر رفتارهايي توأم با نفرت نسبت به اطرافيان داشته باشد ...

آیا خوشحالی هم نوعی بیماری است؟

 

اگر کسی افسرده باشد حتما درصدد رفع آن بر می آید . اما در مورد شادی ، حتی اگر بیش از حد یا بدون توجیه عقلی یا بی تناسب با موقعیت باشد ، چنان نیست . در واقع نوعی بیماری وجود دارد که زمینه اصلی آن را خلق بالا و سرخوشی بیش از حد و توجیه ناپذیر تشکیل می دهد. علاوه بر آن فشار صحبت ، افزایش تحرک ، کاهش نیاز به خواب و غذت ، افزایش میل جنسی ، سهل انگاشتن همه امور ، سرمایه گذاری های مالی غیر منطقی ، ولخرجی ، بزرگ پنداشتن خود و گاهی حالت تحریک پذیری و عصبانیت و پرخاشگری در این بیماران ملاحظه می شود .


مجموعه این نشانه ها ، مشخص کننده بیماری خاصی به نام « مانیا » است . این بیماری جنبه دوره ای دارد . جنبه ارثی در این اختلالات وجود دارد و در صورتی که موردی از آن در یک خانواده دیده شد ، بهتر است از ازدواج های همخون پرهیز شود . در این مورد درمان با داروهای متعادل کننده خلق فراهم می شود .

تشخیص ناتوانی یادگیری

ناتوانی یادگیری باعث مشکلات چشم گیر در یادگیری و کاربرد زبان و مهارت های گوش دادن ، صحبت کردن ، خواندن ، نوشتن ،استدلال یا ریاضی می شوند.


ناتوانی یادگیری به دلیل عوامل درونی پدید می آیند نه عوامل بیرونی مثل محیط یا نظام آموزشی .


در بیشتر تعاریف که درباره اختلال یادگیری وجود دارد ،دانش آموزانی را که به علت محرومیت اقتصادی ، عقب ماندگی ذهنی یا آشفتگی هیجانی در یادگیری مشکل دارند ، مستثنی هستند .


افرادی که دچار ناتوانی یادگیری هستند ویژگی های جسمی بارز ، رفتارها ، علایم و الگوهای ژنتیکی مشخص یا دیگر نشانه های خاص ندارند . با وجود این ،همه ی آنها یک ویژگی مشترک دارند ، آنها مثل همکلاسی هایشان یا به خوبی آنها یاد نمی گیرند . با این حال دانش آموزان دارای ناتوانی های یادگیری مثل هم یاد نمی گیرند و شیوه یادگیری آنها متفاوت است .

ابوعلی سینا و روان درمانی در طب قدیم ابوعلی سینا و روان درمانی در طب قدیم

 

شیخ الرئیس ابوعلی سینا در کتاب مبداء و معاد در آخر فصل ((امکان وجود))، بعضی از امور مربوط به روان آدمی را که به ندرت رخ می دهد، نقل می کند و آن اینکه در زمان یکی از پادشاهان سامانی، پزشک حاذق و دانشمندی در خدمت او به سر می برد و آن قدر مقرب درگاه بود که به حرمسرا وارد می شد و نبض بانوان حرم را می گرفت. 

روانشناسی خالکوبی روانشناسی خالکوبی

 

 

خالْ‌کوبی یا (تاتو) به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می‌شود. این عمل پدیده‌ای جهانگیر است. حتی در بین نقوشی که در جایهای گوناگون جهان انجام می‌شود، مانندگی نیز مشاهده شده‌است. خالکوبی در ایران بیشتر نزد زنان، پهلوانان و اوباش جاهل مرسوم بوده‌است.

امروزه تاتو یا همان خالکوبی محبوبیت خاصی بین افراد به خصوص جوانان پیدا کرده است، ۲۵ درصد ۱۸ تا ۳۰ ساله ها حداقل یک بار خالکوبی داشته اند و پیش بینی می شود این میزان در چند سال آینده به ۴۰ درصد برسد.

اما اگر فکر می کنید خالکوبی یک عمل کاملا مردانه است سخت در اشتباهید زیرا ۶۵ درصد افرادی که خالکوبی انجام می دهند زنان هستند.

 

هیپنوتراپی:درمان لکنت زبان کودک

 speech_difficulties.jpg بسیاری از کودکان دارای لکنت زبان هستند ؛ از این مساله والدین و به خصوص خود کودک ناراحت است . چه راه کاری برای این موضوع باید اندیشید؟

این اختلال گفتاری که معمولاً بین سنین ۲ تا ۷ سالگی آغاز می‌شود، به‌ صورت‌های متنوعی بروز می‌کند اما در همه‌ی آن‌ها، نوعی اختلال غیر ارادی در ریتم و روانیِ کلام دیده ‌می‌شود. شیوع آن در پسران، سه تا چهار برابر دختران است؛ درصورتی‌که پدری مبتلا به لکنت باشد،۲۰‌درصد فرزندان پسر و ۱۰‌درصد فرزندان دختر نیز مبتلا خواهند شد.

 

معمولاً لکنت به ‌یک‌باره اتفاق نمی‌افتد، بلکه در عرض چند هفته تا چند ماه و به ‌تدریج شکل‌ می‌گیرد. این افراد، هنگام صحبت دچار مکث‌ها، کشیدن‌ها یا تکرارهای غیرارادی کلمات می‌شوند و گاهی برای پرهیز از قطع کلام، کلماتی غیر از آن‌چه قصد بیان آن را داشته‌اند، جایگزین‌می‌کنند. برخی مبتلایان ممکن‌است موقع حرف‌زدن، حرکات اضافی در بدن (تیک)، تغییر شکل‌هایی در صورت و یا پلک‌زدن‌های مکرر نیز داشته باشند. مبتلایان به لکنت، اغلب برای پیش‌گیری از قطع کلام و بیان سریع موضوع، با سرعت بالایی حرف‌می‌زنند که همین امر، موجب تشدید لکنت می‌گردد. مجموعه‌ی این علایم، برای‌شان تنش‌زا و آزاردهنده است و همین تنش، لکنت را تشدید می‌کند.

ابتلا به بیماری اعصاب و روان گناه نیست.....

چنانچه از دید پزشکی به این بیماری‌ها نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد این بیماری‌ها نه گناه بوده و نه نیازی هست که به افراد مبتلا برچسب بزنیم از همه مهم‌تر این که، بی‌توجهی به سلامت روحی و روانی، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای بیماران در بر داشته باشد.

 

در گذشته به دلیل عدم آگاهی از علل ایجادکننده بیماری، این افراد را دیوانه و مجنون می‌نامیدند، در حالی که در یک دیدگاه کلی، بیماری‌های روانپزشکی بر ٣ پایه "بیولوژی و ژنتیک"، "مسائل شناختی" مانند روحی، روانی، طلاق، مشکلات خانوادگی و "مسائل اجتماعی" مانند فقر و بیکاری قرار دارد.
در کل می‌توانیم این مجموعه را به‌عنوان علل ایجادکننده بیماری‌های اعصاب و روان بشناسیم زیرا بیماری افسردگی در سطح جامعه تا ٢۵ درصد میان خانم‌ها و کمی بیش از نصف آن میان آقایان وجود دارد.

 

سایکوز آمفتامین Amphetamine psychosis

 سوء مصرف طولانی مدت شیشه فرد را در وضعیتی قرار می دهد که به آن سایکوز ناشی از آمفتامین یا به عبارتی جنون ناشی از شیشه می گویند. در میان بیماران افرادی نیز دیده شده اند که با اولین یا دومین مصرف شیشه دچار این وضعیت شده اند!

 

 سایکوز ناشی از مصرف شیشه سیر خاص خود را دارد! بیماری،  با زیر نظر گرفتن اطرافیان  شروع می شود .بیمار به دقت اطراف خود را زیر نظر می گیرد و در بسیاری موارد، از پنجره همه جا را دید می زند، حتی ممکن است برای اینکار از یک یا چند دوربین قوی هم استفاده کند،  بسیار تمایل دارد که ماورای هر چیز را ببیند و از آن آگاه شود، به جزییات توجه خاصی پیدا می کند .

 

بعد از مدتی این وضعیت کاملا برعکس می شود و اینبار بیمار تصور می کند که همه او را زیر نظر دارند و این درست زمانی است که بدبینی و شک به سراغش می آید و پارانوئید می شود . فکر اینکه دیگران از پنجره یا هر جای دیگر در حال جاسوسی هستند باعث می شود که پنجره ها را با پارچه های ضخیم حتی پتو بپوشاند و جلوی پنجره نرود . باز کردن پریز برق و بستن هر گونه روزنه ای که احتمال جاسوسی از طریق آن وجود داشته باشد نیز از دیگر کارهایی است که بیمار آنرا انجام می دهد . بعد از مدتی حتی احتمال می دهد که غذایش به سم آلوده شده باشد و از دست کسی غذا نمی گیرد و موارد مشابه ....

اختلالات رفتاری

بسمه تعالی

 اختلالات رفتاری

مولف:فاطمه ذاکری

چکیده                                             :

 

 • همانطور که میدانیم در این دوره به دلیل شیوع بیماری های روانی ضرورت آشنایی با آنان نیز بیشتر شده است.امیدوارم نوشته زیر مورد توجه

 • قرار گیرد.

 

 مقدمه:                                    

     با احترام خوانندگان گرامی با مطالعه کتب متعدد روانشناسی و مجلات و با توجه به اهمیت موضوع اختلالات رفتاری تصمیم گرفتم تحقیق زیر با محوریت سایکوزها و نوروز ها و عوامل پیدایش این اختلالات مختصری توضیح دهم.امید است مفید واقع شود.

سندروم آسپرگر (اسپرجر) و راههای تعامل با مبتلایان سندروم آسپرگر (اسپرجر) و راههای تعامل با مبتلایان

 

اختلال آسپرگر (اسپرجر) از اختلالات فراگیر رشد است. ویژگی اصلی اختلال آسپرگر افت و آسیب شدید و مستمر به تعامل های اجتماعی و پیدایش الگوهای رفتار و فعالیت تکراری است. اگرچه این ویژگی ها موجب اختلال قابل توجه در عملکرد فرد به لحاظ بالینی می شود، تأخبر قابل توجه بالینی در رشد شناختی و مهارت های خود یاری متناسب با سن ایجاد نمی شود. هر چند این اختلال به در خود ماندگی (اوتیسم) شبیه است، موردهای مبتلا به سندروم آسپرگر از نظر زبان و ارتباط ، نقص کمتری نسبت به کودکان در خود مانده (اوتیستیک) دارند. این اختلال بیشتر در جنس مذکر رایج است و اکثر موردهای آن مادام العمر هستند.

در زیر به نکاتی درباره زندگی و رفتار با بچه هایی که سندروم اسپرجر (آسپرگر) دارند اشاره کرده ایم. افرادی که این سندروم را دارند، "اسپی" یا اسپرجین" نامیده می شوند.

۱. فکر نکنید که اسپرجر (آسپرگر) نوعی بیماری است. به آن با دید نوع شخصیتی بنگرید. هر نوع شخصیتی برای خودش نکات مثبت و منفی دارد. افرادی که سندروم اسپرجر دارند عموماً بسیار باهوشند، ولی در مهارت های اجتماعی مانند کنترل اضطراب، تصمیم گیری و خوش بینی، به کمک نیاز دارند.


2. برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این سندروم، با روانشناس، مددکار اجتماعی، تراپیست یا روانپزشک مشاوره کنید. اگر در خانواده خود فردی با سندروم اسپرجر دارید، بهتر است با افراد فوق مشاوره کنید و یک پلان درمانی برای کمک به زندگی روزانه آنها بیابید.

3. از پلان درمانی برای توسعه مهارت های اجتماعی استفاده کنید. چیزهایی که تمرین می کنید میتواند شامل نحوه مکالمه با افراد در موقعیت های اجتماعی مختلف بشود.

در ادامه بخوانید ...

کانال سایت در تلگرام صفحه سایت در اینستاگرام