close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
روانشناسی افراد
کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
4 مثال واقعی از تشخیص روانشناسی با موضوع عشق و ازدواج

-3 سال از ازدواج دخترم گذشته بود که همسرش به او خیانت کرد و بعد هم از او جدا شد. دخترم از روزی که فهمید زن دیگری در زندگی شوهرش است، به شدت افسرده شد. مدام در حال مرور کردن آن اتفاق است و موضوع خیانت از ذهنش محو نمي‌شود. مشاجره‌های بعد از آن روز هر لحظه در خاطرش زنده مي‌شوند. برای رها شدن از این وضعیت، به خانه ما برگشته، عکس‌های عروسی‌اش را پاره کرده و با همه دوستانی که بعد از ازدواج با آنها آشنا شده بود قطع رابطه کرده. انگار مي‌خواهد باور کند که هرگز ازدواج نکرده.

-دختر شما به سندرم ترومای عاشقی دچار شده. یعنی به‌خاطر اتفاق ناگوار یا همان ترومایی که در زندگی‌اش رخ داده، یکپارچگی روانی‌اش را از دست داده و به نوعی وحشت و درماندگی آزار دهنده دچار شده. چنین ترومایی معمولا بعد از از دست دادن یک عزیز، مورد خیانت قرار گرفتن یا یک شکست عاطفی بزرگ ایجاد مي‌شود. گاهی مبتلایان دچار افسردگی و حتی اختلالات انطباقی جدی مي‌شوند و گاهی سعی مي‌کنند با پاک کردن همه نشانه‌هایی که آنها را به یاد آن حادثه مي‌اندازد، از آن فاصله بگیرند. چنین فردی تنها یک عاشق شکست‌خورده نیست. بلکه به درمان روانپزشکی و روانشناختی نیاز دارد.

روانشناسی شخصیت – دکتر بنی‌اسد / قسمت سوم

آقای دکتر محمد حسن بنی‌اسد، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه
مراحل شکل‌گیری شخصیت افراد و بروز آن به صورت رفتارهای مختلف، تعاملات و ارتباط با دیگران. بررسی برخی اختلالات شخصیتی و علل و عوامل موثر در آن‌ها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

روانشناسی شخصیت – دکتر بنی‌اسد / قسمت دوم

آقای دکتر محمد حسن بنی‌اسد، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه
مراحل شکل‌گیری شخصیت افراد و بروز آن به صورت رفتارهای مختلف، تعاملات و ارتباط با دیگران. بررسی برخی اختلالات شخصیتی و علل و عوامل موثر در آن‌ها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

دانلود کلیپ روانشناسی شخصیت – دکتر بنی‌اسد / قسمت اول

آقای دکتر محمد حسن بنی‌اسد، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه
مراحل شکل‌گیری شخصیت افراد و بروز آن به صورت رفتارهای مختلف، تعاملات و ارتباط با دیگران. بررسی برخی اختلالات شخصیتی و علل و عوامل موثر در آن‌ها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

بیست و یک حالت چهره شناسایی شد

محققان دانشگاه اوهایو با استفاده از نرم‌افزارهای جدید کامپیوتری بیست و یک حالت چهره را شناسایی کردند. پیش از این برای بروز عواطف در چهره فقط شش حالت در نظر گرفته می‌شد.

دکتر الکس مارتینز، محقق دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید که ما تاثیر عواطف بر حالت‌های صورت را از عواطف ساده مثل خوشحالی یا اندوه فراتر برده ایم و شواهد محکمی بدست آوردیم که نشان می‌دهد انسان‌ها در حالت‌های عاطفی مختلف چگونه عضلات صورت خود را حرکت می‌دهند؛ به این ترتیب ما ۲۱ حالت چهره را شناسایی کردیم.

"نتیجه بسیار شگفت انگیز بود. ما متوجه شدیم تقریبا همه این ۲۱ حرکت، یک حالت چهره را به یکسان از خود نشان می‌دهند، حداقل در فرهنگ ما چنین است."

پیش از این توصیف حالت‌های چهره به شش حالت خوشحال، غمگین، ترسیده، عصبانی و متعجب محدود بود؛ مثل این بود که برای نقاشی فقط شش رنگ داشته باشیم. اما حالا جعبه مداد رنگی ما ۲۱ رنگ دارد.

محققان برای شناسایی حالت‌های چهره، جمله‌هایی را طراحی کردند که حالت‌های عاطفی را ایجاد کنند. بعد از ۱۰۰ مرد و ۱۳۰ زن داوطلب خواستند تا حالت‌های چهره شان را بر اساس چیزی که به آنها گفته می‌شود تغییر دهند تا از آنها عکس گرفته شود.

تیپ های شخصیتی پر استرس تیپ های شخصیتی پر استرس

 

بعضي‌ها هميشه اضطراب دارند، ممكن است اين اضطراب را نشان ندهند اما درون‌شان غوغايي است، اين هم تا حدود زیادی ناشي از تيپ شخصيتي آنهاست.  در اين مطلب شما را با 4 تيپ شخصيتي پراسترس و شيوه شناخت آنها و راهكارهايي براي كمك به آنها آشنا مي‌كنيم.

تیپ شخصیت الف

 الف‌هاي در خطر: یکی از تیپ‌های شخصیتی پراسترس تیپ شخصیتی«الف» است.  شخصیت «الف» فردي است که در همه کارهایش سرعت داشته و خیلی عجله دارد و از این که چند کار را با هم انجام می‌دهد لذت می‌برد و همیشه فکر می‌کند که خودش کارها را بهتر و به‌ موقع‌تر انجام می‌دهد.  اين افراد اعتیاد به کار دارند و حتی در تعطیلات هم نمی‌توانند از کار کنار بکشند.  اگر مشغول کاری نباشند احساس بی‌قراری و اضطراب شدید مي‌كنند.  همیشه زودتر از موعد سر قرار حاضر می‌شوند و جالب اینجاست که نمی‌دانند چه فشاری را متوجه جسم خود می‌کنند.  بیشترین فشار به این افراد زمانی وارد می‌شود که همکار، همسر يا دوست آنها تیپ شخصیت مقابل آنها یعنی تیپ «ب» باشد.  این خصوصیات بیشتر ناشی از ژن است اما مقداری از آن هم ناشی از خصوصیات اکتسابی است، یعنی فرد مثلا 4 کار را با هم انجام می‌دهد و از این کار لذت می‌برد و همین روال را دائما تکرار می‌کند و به آن عادت می‌کند و در آن غرق می‌شود و آن را ادامه می‌دهد...

افراد باهوش تر در شناسایی افراد و موقعیتها برای اعتماد بهتر عمل می کنند افراد باهوش تر در شناسایی افراد و موقعیتها برای اعتماد بهتر عمل می کنند

 


پژوهشگران در تحقیقات خود دریافتند: اشخاص باهوش بر خلاف افراد با بهره هوشی پایین، بیشتر به دیگران اعتماد می‌کنند.
دانشمندان دانشگاه آکسفورد مطالعاتشان را بر اساس «همه‌پرسی اجتماعی عمومی» انجام داده‌اند که هر یک یا دو سال در ایالات متحده اجرا می‌شود.
به گفته نویسندگان این مقاله، افراد باهوش‌تر در ارزیابی شخصیتی بهتر عمل می‌کنند و تمایل دارند با اشخاصی ارتباط برقرار کنند که کمتر محتمل است به آن‌ها خیانت کنند. آن‌ها همچنین در سنجیدن موقعیت‌ها برای اعتماد به شخص خاص عملکرد بهتری دارند.

مغز افراد دین دار در مقابل افسردگی مقاومتر است مغز افراد دین دار در مقابل افسردگی مقاومتر است

 

ام آر آی مغز افراد نشان داد که قشر مغز در افرادی که دین و ارزش‌های آن را مهم می‌دانند، ضخیم‌تر از سایر افراد است.

نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان داده است که که مناسک دینی بر پیشگیری از افسردگی افراد مؤثر است.
مطالعات جدید نشان داده است مناسک معنوی و مذهبی از افراد در برابر افسردگی محافظت می‌کند و انجام این مناسک بخصوص در افرادی که مستعد این بیماری هستند، بسیار مؤثر است.

این پژوهش را لیزا میل، استاد روانشناسی بالینی و مدیر موسسه دانشگاه کلمبیا بر روی حدود 103 بزرگسال در معرض خطر و یا مبتلا به افسردگی انجام داد و به این نتایج دست یافت.

در این مطالعه افراد درباره اهمیت دادن به ارزش دین و معنویت مورد ارزش‌یابی قرار گرفتند.
ام آر آی مغز افراد نشان داد که قشر مغز در افرادی که دین و ارزش‌های آن را مهم می‌دانند، ضخیم‌تر از سایر افراد است.
نتیجه این مطالعه بیانگر آن است که معنویت یا مذهب در برابر افسردگی افراد بسیار موثر است و نقش اساسی در ضخامت قشر مغز دارد و با نازک شدن قشر مغز مقابله می‌کند.
نتایج این پژوهش در مجله روانپزشکی JAMA منتشر شده است.

5 ویژگی شاخص افراد با نفوذ 5 ویژگی شاخص افراد با نفوذ

 

بازارگرمی از دیدگاه ما ایرانی ها کلا ناپسند است و چهره خوبی ندارد اما خوب است بدانید این کیفیت و ویژگی یکی از مهمترین ویژگی های افراد بانفوذ است.

بسیاری از افراد قدرتمند و پرنفوذ در دنیا، در ارتباط برقرار کردن با دیگران هنر زیادی دارند. آنها همیشه این سوال را از خود می پرسند: «اکنون مساله مهم در اینجا چیست؟»
چنین افرادی دارای کیفیت ها و ویژگی هایی هستند که باعث نفوذ و تاثیرگذاریشان روی دیگران می شود.

تعدادی از این ویژگی ها در ادامه مطلب ...

طراحی آزمون برای ارزیابی توانایی های شناختی در زمان کم طراحی آزمون برای ارزیابی توانایی های شناختی در زمان کم

 

دانشمندان نوعی آزمون را برای ارزیابی توانایی‌های شناختی در کمتر از 15 دقیقه طراحی کرده‌اند.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو، سهولت و عملی‌ بودن این آزمون را که «SAGE» نام دارد، برای غربالگری تعداد زیادی از افراد تأیید کرده‌اند. آنها از افراد مختلف خواستند آزمونی ساده و خودکار را برای غربالگری از دست‌دادن توانایی شناختی اولیه یا زوال عقل انجام دهند و 1047 سوژه،‌ این آزمون قلم و کاغذ را انجام دادند که از آن میان، 24 درصد مبتلا به اختلال شناختی بودند. پرسش‌های مطرح‌ شده در آزمون از فعالیت‌های ساده مانند نوشتن تاریخ شروع می‌شود و به سؤال‌های پیچیده‌تر مانند میزان تغییر مورد نیاز به هنگام خرید می‌رسد.
سوال‌های دیگر پاسخ دقیقی ندارند مانند این که "یک در بطری‌ بازکن و یک چکش چه قدر به هم شباهت دارند؟" بیماران می‌توانند چنین آزمونی را در خانه نیز انجام دهند و نتایج را با پزشک خود برای کمک به شناسایی علائم آغازین مباحث شناختی مانند زوال عقلی زودرس یا بیماری آلزایمر به اشتراک بگذارند. محققان حاضر در این مطالعه بر این باورند، اغلب اوقات پزشکان نمی‌توانند نارسایی‌های شناختی ظریف را طی ملاقات‌های مکرر در مطب تشخیص دهند.
«داگلاس شاره» که به همراه همکارانش این آزمون را طراحی کرده‌اند، گفت: ما دریافتیم این آزمون به خوبی با آزمون شناختی دقیق مرتبط است و چنانچه بتوانیم با استفاده از آن تغییر شناختی را زود شناسایی کنیم، می‌توانیم درمان‌های بالقوه را بسیار زودتر از زمان معمول آغاز کنیم.
پزشکان می‌توانند چنین آزمونی را در مورد بیمارانشان به طور مکرر انجام دهند و با تشخیص هر نوع تغییری در توانایی‌های شناختی‌شان، به سرعت وارد عمل شوند.
جزئیات این مطالعه در Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences منتشر شد.

منبع: ایسنا

معیارهای تشخیصی DSM-5 برای اختلال اضطراب تعمیم یافته (فراگیر)(منتشر) معیارهای تشخیصی DSM-5 برای اختلال اضطراب تعمیم یافته (فراگیر)(منتشر)

 

پیش از این در مورد اختلال اضطراب تعمیم یافته (فراگیر)(منتشر) (Generalized Anxiety Disorder) مطالبی در سایت ذکر شده بود (که میتوانید از منو روانشناسی سایت و در قسمت اختلالات این مطالب را پیدا کرده و مطالعه کنید). امروز معیارهای تشخیصی DSM-5 را برای این اختلال نسبتا شایع مطرح میکنیم :

A: اضطراب و نگرانی شدید و مفرط درباره تعدادی از رویدادها یا فعالیت ها (مثلا عملکرد شغلی یا تحصیلی) در اکثر روزهای هفته و به مدت حداقل ۶ ماه.

B: فرد نمیتواند این نگرانی را کنترل کند.

C: اضطراب و نگرانی با حداقل سه سمپتوم (نشانه) از ۶ سمپتوم (نشانه) زیر همراه است (سمپتومها در اکثر روزها در ۶ ماه گذشته حضور داشته اند):

توجه: در مورد کودکان فقط به یک سمپتوم نیاز است.

۱. فرد بی قرار است ، یا احساس عصبی بودن دارد ، یا به خاطر نگرانی بی دلیل بد اخلاق است.

۲. به آسانی خسته و کوفته میشود.

 

بقیه معیارهای تشخیصی در ادامه مطلب ...

 

با افراد سالخورده چگونه رفتار کنیم؟! با افراد سالخورده چگونه رفتار کنیم؟!

 

همه ما با بالا رفتن سنمان تغییر می‌کنیم. از نوزادی تا نوجوانی، و در آخر بزرگسالی. گفته می‌شود وقتی افراد بزرگسال پیرتر می‌شوند، کم‌کم به دوران کودکی خود برمی‌گردند و در آخر به اندازه یک نوزاد، ناتوان و نیازمند کمک دیگران می‌شوند. اگر قرار باشد از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ پیرمان مراقبت کنیم، گاهی کنترل احساساتمان بسیار سخت می‌شود. درست است که آنها بسیار عاقل و دانا هستند اما خیلی‌ وقت‌ها ممکن است لجوج و یک‌دنده شوند.
به همین دلیل، می‌خواهیم راهنمایی‌تان کنیم که در چنین مواقعی بهترین و درست‌ترین رفتار را داشته باشید.

در ادامه ...

 

تایید ادعای کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی تایید ادعای کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی

 اسکن‌های جدید تفاوت واقعی در ساختاربندی مغز زنان و مردان برای انجام مسئولیت‌های چندگانه و منفرد را به نمایش می‌گذارند.
دانشمندان دریافتند مغز زنان برای انجام چند مسئولیت ساختاربندی شده و مغزهای مردان، برای انجام یک مسئولیت منفرد پیچیده سیم‌کشی شده است! چه این مسئولیت خواندن یک نقشه و چه پختن غذا باشد.
محققان از مغز 949 زن و مرد جوان در یک تحقیق اسکن گرفتند و با استفاده از تصویربرداری ام آر ای انتشار های‌تک، از ارتباطات موجود بین بخش‌های مختلف مغز آن‌ها نقشه‌برداری کردند.

 

در ادامه بیشتر بخوانید ...

همه چیز درباره اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی همه چیز درباره اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی

 

اختلال شخصیتی که ویژگی اصلی آن دوری گزینی اجتماعی همراه با حساسیت زیاد نسبت به طرد است. الگوی نافذ ناراحتی اجتماعی، ترس از ارزیابی دیگران، و ترس و کم رویی، که در اوایل بزرگسالی شروع شده و در زمینه های گوناگون مشاهده می شود.

بقیه در ادامه ...

 

همدلی با کودکان داغدار همدلی با کودکان داغدار

 

 امام علي (ع) مي فرمايد: « المَوت بابُ الاخِرَة/ مرگ دروازه آخرت است/ غررالحکم: ۳۱۹»
دروازه اي که روزي به روي همه باز خواهد شد تا محلي باشد براي عبور از دنياي فاني به دنياي جاويد. از لحاظ روان شناختي، بي شک «مرگ» معاني متفاوتي براي افراد مختلف دارد؛ مفهومي که از مرگ در سنين مختلف وجود دارد نيز متفاوت و مختلف است، براي مثال درک يک کودک 5 ساله از مرگ، با يک نوجوان 15 ساله بسیار متفاوت است.

به کودک نگوييد فرد از دست رفته، به سفر رفته است. چنين حرفي پيامدهايي دارد. او هميشه منتظر خواهد بود که فرد فوت شده روزي از سفر برگردد.

 

بقیه مطلب را در ادامه مطلب بخوانید ...

شخصیت شناسی از روی نقاشی ها _ قسمت اول

 

نقاشی های مختلف از کوهها هر کدام نشانه چه نوع شخصیتی هستند؟

کوهها نقاشی های معنوی می باشند. کوهها بر کشمکش هایی دلالت دارند که شما با خودتان دارید و نیز بر مشکلاتی اشاره می کنند که در زندگی بر آنها غلبه کرده اید. همچنین آن ها نمادی از یک حادثه بسیار مهم هستند که اتفاق افتاده و یا جزئیاتی در مورد آن حادثه می باشد. یک عنصر جدایی در این نقاشی ها وجود دارد که از سفر شخصی در خود شما ریشه می گیرد. کوهها به صورت های مختلفی کشیده می شوند که هر کدام معنای متفاوتی دارند:

کوههای صاف و هموار نشان دهنده شخصی می باشند که به طور پیوسته و منظم کار کرده و برنامه ریزی می کند تا به اهدافش برسد. کوههای ناهموار نشان دهنده شخصی راسخ می باشند که با هر مانع و مشکلی مقابله خواهد کرد.

نقاشی ای که در آن فردی در بالای تپه ای ایستاده ، نشان دهنده فردی است که کمتر می خواهد از راز و رمزهای زندگی آگاه شود. یک کوه تاریک و سایه دار ، افسردگی و از دست دادن زمان در زندگی را نشان می دهد.

 

منبع : کتاب روان شناسی نقاشی ها ـ تالیف : اما استایجر ـ ترجمه دکتر سجاد بشرپور و دکتر اوشا برهمند از اساتید دانشگاه محقق اردبیلی

تستی مخصوص مجردها ! تستی مخصوص مجردها !

در بین ما افرادی وجود دارند که مجردند و ترجیح میدهند هر چه زودتر تشکیل خانواده بدهند اما اشخاصی نیز هستند که ترجیح میدهند همچنان مجرد بمانند یا دیرتر ازدواج کنند.

آیا اصلا چنین احساسی در ما بوجود می آید یا نه؟ تستهای زیر را پاسخ دهید تا متوجه شوید که در وجودتان چنین میلی دارید یا خیر !

مانند دفعات قبل پاسخ این تستها را در یک ورق کاغذ برای خودتان بنویسید و در انتها پس از پاسخدهی به ادامه مطلب رجوع کنید تا نتیجه تست خود را مشاهده کنید ...

 

۱ـ آیا زمانی که پدر و مادری را به همراه فرزند کوچکشان میبینید ، غبطه میخورید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۲ـ آیا زمانی که یک زوج جوان را در حال خنده میبینید افسوس میخورید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۳ـ آیا همچون گذشته از اوقات تنهایی تان لذت میبرید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۴ـ زمانی که در جمع دوستان متاهل هستید به خود میگویید که ای کاش من هم متاهل بودم؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۵ـ آیا شده که تا به حال حضور شخصی از جنس مخالف ، شما را دگرگون کند؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۶ـ آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که تنهایی دیگر بس است؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۷ـ آیا تاکنون برایتان پیش آمده که شادیتان را بخواهید به کسی از جنس مخالف انتقال دهید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۸ـ آیا شما موسیقی های آرام گوش می دهید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۹ـ آیا شده زمانی که پشت ویترین یک فروشگاه هستید احساستان به شما بگوید برای کسی هدیه ای بخرید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۱۰ـ آیا رنگ زندگی برای شما تغییر کرده است؟ (امیدوارید که حضور شخصی زندگیتان را دگرگون کند)

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۱۱ـ آیا شده در چند ماه اخیر ، لبخند فردی امید را در دلتان زنده کند و نگاه شما به زندگی تغییر کند؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۱۲ـ زمانی که پدر و مادرتان میگویند دیگر زمان ازدواج فرا رسیده است اخم نمی کنید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۱۳ـ آیا به تازگی در خیالتان مراسم خواستگاری را مرور می کنید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

۱۴ـ آیا اخیرا برایتان پیش آمده عاشق کسی شده باشید اما حجب و حیا اجازه ندهد آن را با او درمیان بگذارید؟

الف)بله    ب)خیر    ج)گاهی اوقات

تشخیص قربانیان کودک آزاری

قصد ما از تشخیص قربانیان کودک آزاری فقط و فقط نحوه رفتار مناسب با آنهاست.

وقتی صحبت از کودک آزاری می شود، اغلب یاد چهره کتک خورده و چشمان گریان کودکی می افتیم که گوشه ای کز کرده و صدایش درنمی آید. در واقع تصویر و تصویر اغلب ما از کودک آزاری، همین صحنه است؛ چرا که سکوت کودک و البته خانواده در مقابل کودک آزاری معمولا بارزترین رفتاری است که دیده می شود اما غافل از اینکه این سکوت، اثرات روانی و جسمی بی شماری را در کودک به جا می گذارد، شاید یکی از دلایل این سکوت ناآگاهی والدین از برخورد مناسب در مقابل ودک آزاری باشد.

کودک آزاری (Child abuse) پدیده شومی است که در تمام سطوح اجتماعی، اقتصادی و در تمام جوامع بشری دیده شده و دامنگیر کودک خانواده و جامعه می شود. سوء رفتار با کودکان یک موقعیت اضطرابی برای کودک ایجاد می کند. کودک آزاری و سوءرفتار با کودک را می توان به 3 دسته تقسیم کرد: کودک آزاری جسمی، جنسی و مسامحه و غفلت از کودک که در آن نیازهای جسمی و روانی کودک مورد بی توجهی قرار می گیرد. هر یک از انواع این کودک آزاری ها باعث آسیب کودک می شود.

مردمک چشم چه اسراری را فاش می کند؟

آزمايش‌هاي يک متخصص آلماني در آمريکا نشان مي‌دهند که قطر مردمک چشم انسانمي‌تواند شرايط روحي فرد نظير استرس و يا بيزاري را فاش کند.

مردمک چشم قسمتي از اين عضو حياتي و حساس است کهدر ميان عنبيه محصور شده است. در نقطه مياني عنبيه چشم سوراخي وجود دارد که مردمکناميده مي‌شود. از طريق مردمک، نور وارد قسمت داخلي چشم مي‌شود. براي انطباق با شدتنور، مردمک کوچک يا بزرگ مي‌شود. قطر مردمک از طريق باز و بسته شدن ماهيچه‌هايعنبيه تغيير مي‌کنند.

اما اندازه مردمک چشم تحت تاثير عوامل ديگري نيز مي‌تواند تغيير کند به‌ گونه‌ايکه قطر مردمک مي‌تواند بيشتر از آنچه که عموما گمان مي‌رود، وضعيت دورني فرد راآشکار سازد.

«اکهارد هس» روانشناس آلماني از نخستين دانشمنداني بود که مردمک چشم و نسبتاندازه آن با حالات دورني انسان را مورد بررسي قرار داد.

علل تاخیر در مراجعه به روانشناسان

مبتلایان به بیماری های عصبی (روانی) ، عمدتا به دلایل زیر دیرتر از معمول جهت درمان خود اقدام می نمایند :

1 - در بسیاری از بیماری های روانی ، افراد نسبت به بیماری های خود آگاهی چندانی ندارند .

2 - عواقب عدم درمان بیماری های روانی ، برای بسیاری از مردم نامشخص است . بیشتر اختلافات خانوادگی ، ازدواج های ناموفق ، طلاق و مشکلات شغلی می توانند ، به دلیل ابتلا به بیماری روانی باشند .

3 - شناخت و باورهای اجتماعی هنوز در مورد بیماری های روانی اندک است و مردم نیاز به آگاهی بیشتری در این مورد دارند .

4 - از قدیم برچسب نامناسبی برای مبتلایان به بیماری های روانی ( به عنوان مجنون یا دیوانه ) به کار می رفت . متاسفانه هنوز این واژه ها از ازهان خیلی از افراد خارج نشده است .

5 - بعضی از مردم تصور می کنند که اگر کسی جهت درمان روانی مراجعه کند ، حتما به وی دارو داده می شود و در صورت مصرف دارو برای همیشه به آن عادت می کند .

راست دستها باهوشند یا چپ دستها؟

حدود 14 درصد جمعیت جهان چپ دست هستند. پژوهشگران، ژن ( LRRTM1 ) را مسئول غلبه چپ دستی بر راست دستی می دانند.

در واقع افرادی که مقدار بیشتری از این ژن را در بدن خود دارند، چپ دست می شوند.
رشد هر یک از نیمکره های راست یا چپ مغز در افراد راست دست و چپ دست متفاوت است. نیمکره چپ مغز روی هماهنگی قسمت های مختلف بدن و فرامین و دستورات متمرکز است در حالی که نیمکره راست مغز روی مفاهیم و احساسات کنترل دارد. بدین ترتیب، می توان ویژگی های متفاوتی را در راست دست ها و چپ دست ها مشاهده کرد.

نتایج تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که افراد چپ دست نسبت به راست دست ها سازگارترند و به علت داشتن تمایلات استقلال طلبانه، در برابر فشارهای اجتماعی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. به علاوه، یک فرد چپ دست بسیار راحت تر از یک فرد راست دست می تواند از دست راست خود برای انجام کارها استفاده نماید، لذا به نظر می رسد افراد چپ دست با سرعت بیشتری قادر به تغییر و دگرگزینی هستند.

به طور کلی افراد چپ دست، انعطاف پذیرتر، باهوش تر و سازگارتر از افراد راست دست می باشند ولی در مواجهه با شرایط و موضوعات ترسناک، بیشتر دچار رعب و وحشت می شوند.
نظر شما در این باره چیه؟اصلا اینو قبول دارین؟

شخصیت شناسی از روی لبخند

لبخند خشک
این نوع لبخند را می توان ساختگی در نظر گرفت. این نوع لبخند، لبخندی است که خیلی سریع ظاهر شده، بیشتر از یک لبخند طبیعی روی لب نگه داشته می شود و به نظر می رسد تا چشم ها گسترده نمی شود. این نوع لبخند به نوعی، رضایت اجباری و توافق ناشی از نارضایتی را نشان می دهد.

خنده با دهان گشوده
در این حالت دندان های بالا نمایان شده و به شخصی که با شما گفت و گو می کند، می فهماند که مایل هستید بیشتر با او آشنا شوید.

لبخند با لبان بسته
این لبخند می خواهد در واقع احساسات را به نوعی پنهان کند. به این ترتیب در سراسر صورت یک خط مستقیم را می توان مشاهده کرد که در آن دندان ها پنهان هستند. فردی که اینگونه لبخند می زند، رازی دارد که نمی خواهد دیگران آن را بفهمند شاید دوست ندارد آن را بیان کند و شاید اعتماد نمی کند.

شخصیت شناسی از روی میوه مورد علاقه

تست شخصیتشخصیت شناسی از روی میوه مورد علاقه

خودتان و اطرافیانتان را شبیه کدام یک از میوه های زیر می دانید؟یکی را انتخاب و ویژگی شخصیتی مرتبط با آن میوه را در ادامه مطلب ببینید.

سیب،هلو،موز

هندوانه،لیمو،گوجه سبز

توت فرنگی،پرتغال،خیار

انار،گیلاس،کیوی

قادر به حل مشکلتان هستید؟

 تست روانشناسیضمن جواب دادن به سوالات امتیازشان را نیز جمع کرده و نتیجه را ببینید.

1-آیا مسئله یا مشکلتان را با دیگران مطرح می کنید؟

الف:نه.کمکی به حال من نمی کند.=3

ب:بله.اگر هم صحبت مناسبی پیدا کنم.=1

ج:همیشه نه.هر کسی برای خود دردی دارد.=2

2-آیا در مورد مشکلتان خیلی فکر می کنید؟

الف:همیشه و خیلی عمیق=4

ب:نه چون هر چیزی به وضعیتش وابسته است.=0

ج:زیاد نه چونکه دیر یا زود سختی تمام می شود.=2

روانشناسی چشم

چشم

چشمان درشت: تجسم کمال زیبایی استباهوش ، قوی ، سرشار از ایده ها، بی ریا و دارای امیال نفسانی قوی، نسبت به دوستانشان بسیار صادق و خونگرم هستند.

چشمان کوچک:حسود، غیرقابل اعتماد، لجباز و گاهی هم بدذات ، صادق و بی نهایت مشکل پسند می باشند. صفات گفته شده صرفا به معنای عدم کارآمدی ایشان نیست بلکه بیشتر حکایت از هدف محوری شان و وقف خود در راه مقاصدشان دارد.اما خیلی زود صبر و تحمل خود را از دست می دهند.

 چشمان سربالا:در هنر چهره خوانی این شکل چشم ، کمال زیبایی است . احساساتی، درک معنویت و بنیه فوق العاده،خشم ناگهانی،موفق،صبور و شکیبا از ویژگی هایشان است.

چشمان سر پایین:در کشور ژاپن این فرم چشم سمبل خوش شانسی و ثروت است و در غرب نشانگر همیاری ، نجابت ، قابل اعتماد بودن و نیز افسردگی است .برای این افراد دوستی های صادقانه و عمیق سرچشمه نیروی زندگی است .

تست شخصیتی فروید

فرض کنید که در خانه هستید و پنج اتفاق زیر همزمان پیش می آید:

1-یکی داره در خونه رو می زنه و صداتون میکنه.تست شخصیت

2- بچه تان گریه میکنه.

3- لباس ها بیرون پهنه و بارون گرفته.

4- تلفن زنگ می زند.

5- شیر آب تو آشپزخانه سر می رود.

  از شماره ی 1 تا 5 رو با چه اولویتی انجام میدهید؟

اولویت های خودتونو تعیین کنید و برای تحلیلش به ادامه مطلب بروید.


امضاشناسی

روانشناسی امضا

 افرادی که به طرف عقربه های ساعت امضا می کنند انسانهای منطقی هستند.

افرادی که برعکس عقربه های ساعت امضا می کنند بیشتر غیرمنطقی هستند.

افرادی که از خطوط عمودی در امضا کردن استفاده می کنند لجاجت و پافشاری در امور دارند.

افرادی از خطوط افقی استفاده می کنند افراد منظمی هستند.

کسانی که با فشار امضا می کنند در کودکی سختی کشیده اند.

افرادی که پیچیده امضا می کنند شکاک هستند.

کسانی که در امضای خود اسم و فامیل خود را می نویسند خودشان را در فامیل برتر می دانند.

افرادی که در امضای خود فامیلشان را می نویسند دارای منزلت هستند.

افرادی که اسم خود را نوشته و روی آن امضا می کنند شخصیت خود را نشناخته اند.

افرادی که به شکل دایره و بیضی امضا می کنند افرادی هستن که می خواهند به قله برسند.

منبع:مجله سرای مهر

کانال سایت در تلگرام صفحه سایت در اینستاگرام