close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
راهنمایی
کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
راهکارهایی برای افزایش کیفیت روابط

 اگر به انسانی یک ماهی بدهید

خوراک یک روز او را داده اید.

اگر به او ماهی گیری بیاموزید

خوراک همه ی عمرش را داده اید.

 

6طریق که میتواند کیفیت هر رابطه ایی را اعتبار و تعالی بخشید:

 

 1 .مهربانی های ساده و کوچک:تشکر و قدردانی و احوالپرسی وتحسین و نزاکت و ادب.برخی از اشخاص با غریبه ها و رهگذران بهتر از عزیزان و نزدیکان خویش رفتار میکنند.اغلب زندگی خصوصی خودشان درحال از هم پاشیدن و گسیختن است.در نتیجه با نزدیکان خوداز جایگاه کلافگی و ناکامی خویش رفتار میکنند.نسبت به مسایل دیگران حساس و همدل نیستند،خود را کنار میکشند و فاصله میگیرند و عاری از همدلی رفتار میکنند.

خودتان را دوست بدارید تا جهان و مردمش شما را دوست بدارند...

 

خودتان را چطور می بینید؟ خوش اخلاق، زشت، تنبل، باهوش، ضعیف، مریض، شاد، افسرده، بی عرضه و یا ...

آیا فکر می کنید این ها مشخصات شما هستند، در صورتی که شما کامل، پاک و زیبا خلق شده اید، بدون هیچ زشتی و پلیدی و ضعف. اگر طور دیگری در مورد خودتان فکر می کنید، به خدایی که شما را آفریده بی احترامی می کنید. ما همگی از روح خدا هستیم و همه به یک اندازه زیبا، قدرتمند و کامل آفریده شده ایم، ولی بعضی از انسان ها از نعمت هایی که در درونشان وجود دارد، استفاده کرده و موفق شده اند و برخی دیگر در خواب غفلت بوده و دچار روزمرگی شده اند...

آرامش ذهنی آرامش ذهنی

 

هرکه هستید و هر کجا زندگی می کنید، آرامش را به زندگی خود دعوت کنید و آن را در ذهن خود جایگزین سازید. اگر کلام و رفتار شما همراه با آرامش باشد، بدون شک این ویژگی به دنیای اطراف شما نیز سرایت خواهد کرد. به خاطر داشته باشید برای رسیدن به این وضعیت، لازم است برخی قابلیت های ویژه را در خود پرورش دهید و شرایط خاصی را در زندگی تان ایجاد نمایید. رعایت نکات زیر مقدمه ای است که به شما کمک می کند در این مسیر گام بردارید:

یادداشت هایی از مهاتما گاندی یادداشت هایی از مهاتما گاندی

 

من می توانم خوب، بد، خائن، وفادار، فرشته خو یا شیطان صفت باشم،

من می توانم تو را دوست داشته یا از تو متنفر باشم،

من می توانم سکوت کنم،

نادان یا دانا باشم؛

چرا که من یک انسانم و این ها صفات انسانی است.

در شرایط سخت عزیزانمان را بخندانیم و بخندیم در شرایط سخت عزیزانمان را بخندانیم و بخندیم

 

بسیاری از مردم جهان، موفقیت را در شادی و شادی خودشان را در گرو شاد کردن عزیزانشان می‌دانند؛ پس یکی از راه‌های موفقیت، شادی است و شاد کردن دیگران، شاه کلید شادی ماست.

 

اوج این قدرت، زمانی است که در اوج غم و اندوه بتوانیم بخندیم و بخندانیم. اما راه‌های آن عبارتند از:

1- خوبی؟

پرسیدن اینکه عزیزانمان خوب هستند یا نه، به یک عادت شیرین روزانه بدل شده که با تمام تکراری بودنش، امید بخش و شادی آفرین است، چون به خودمان می‌گوییم که هنوز هستند کسانی که اوضاع و احوالشان برای ما مهم است و به دیگری پیغام می‌دهیم که او هنوز نزد سایرین ارزشمند است.


2- لطیفه هرچند بی مزه

کمی به خودتان سختی بدهید و به این جوک‌های پیامكی تکیه نکنید. هر از چند گاهی، یک لطیفه را یاد بگیرید و در ذهنتان بسپارید كه خیلی جاها به کار می‌آید. هر چند اگر بی‌مزه‌ هم باشد، اگر خوب تعریف کنید، برای چند لحظه، لبخند می‌آفریند.


3- همدلی را بیاموزید

شاید ما نتوانیم با همه عزیزانمان هم‌درد باشیم و دلیل ناراحتی و میزان غمشان را درک کنیم، اما می‌توانیم با آن‌ها همدلی کنیم و به بهای نشستن حتی 10 دقیقه کنارشان، به آن‌ها شادی بدهیم. گاهی در آغوش گرفتن عزیزانمان، به اندازه هزاران میلیارد تومان می‌ارزد، اگر با مهری واقعی باشد.


5 راه ارتقای شوخ طبعی برای ارتقای روایط اجتماعی

در این قسمت شما را با 5 تکنیک آشنا می کنیم که به واسطه آن هم می توانید حس شوخ طبعی خود را ارتقا بخشید و هم سلامت روابط خود را تضمین کنید.

 

1 - با تمرکز بر روی موضوعات جالب سعی در بیدار کردن حس شوخ طبعی خود داشته باشید. شاید این امر در مراحل اولیه قدری دشوار به نظر برسد، اما چیزی نخواهد گذشت که تمام اطراف خود را مملو از چیزهایی خواهید دید که باعث بیدار کردن حس خوشحالی در شما می شوند. با اتکا به این شیوه از زندگی خود نیز لذت بیشتری خواهید برد.

 

2 - اگر احساس می کنید که به تازگی خیلی کمتر از گذشته می خندید، شاید بهتر باشد که ارتباط خود را با افراد شوخ و با مزه بیشتر کرده و از افراد بی حوصله و غمگین فاصله بگیرید.

 

3 - یاد بگیرید که به برخی از کارهای خودتان هم بخندید. اگر این کار را نکنید، این حق را به دیگان می دهید تا به شما بخندند. بسیاری از افراد به دلیل ناامنی ها و ترس هایی که در وجود خود احساس می کنند، قادر به انجام یک چنین کاری نیستند. آنها از این می ترسند که در نظر دیگران احمق و فاقد صلاحیت جلوه کنند. به هر حال همه افراد در زندگی خود دچار اشتباه می شوند، اگر به اشتباهات خود بخندید آنها را کم اهمیت جلوه می دهید. همچنین این امر از جمله خصیصه های فطری انسان نیز قلمداد می شوند.

ترفند از نوع تحصیلی ترفند از نوع تحصیلی

 

بعضی از دانشجویان و دانش آموزان وقتی که مورد آزمون یا امتحان قرار می گیرند به رغم مطالعه کافی قادر به یادآوری مطالب نیستند یکی از علل این مشکل عدم طبقه بندی مطالب می باشد که پیشنهاد می شود بعد از آخرین مرور کلی برای طبقه بندی فوری کتاب را ورق زده و نگاه کلی به تیترها و مطالب کلیدی وابسته به آن بیندازید.

جواب منفی بدون مشکل جواب منفی بدون مشکل

 

ارائه جواب منفی در قالبهای مثبت، نه تنها مخرب نیست بلكه می تواند بیانگر نقاط مثبت اخلاقی و استعدادهای آشكار و نهان باشد. این مهارت در آموزه های سیره نبوی متبلور است.در قبال سوالی كه دارای جواب منفی است راحترین پاسخگویی، گفتن كلمه دو حرفی «نه» است. حتّا زحمت جواب «آری» و «بلی» از جواب منفی به دلیل سه حرفی بودن آنها، بیشتر است. ولی آیا جنبه تخریبی جواب منفی هم سنگ با وجه سازنده جواب مثبت است. من قصد ندارم در مقوله شجاعت «نه» گفتن به بحث بپردازم، نه، كه خود مسئله مهمی است و مجال دیگری را می طلبد. در این زمان قصد دارم مهارتی مهم را بیان كنم كه در بسیاری از مواقع می تواند ما را از مخمصه جواب منفی خارج كرده و ضمن مخالفتتان با خواسته شخص مقابل، پیروزمندانه از میدان خارج گرداند.


شروع صبح زیبا با 15 جمله شگفت انگیز از دکتر وین دایر شروع صبح زیبا با 15 جمله شگفت انگیز از دکتر وین دایر

 

 دکتر وین والتر دایر در 10 مه 1940 در شهر دیترویت از توابع ایالت میشیگان ایالات متحده به دنیا آمد. او یک عارف، روانکاو، نویسنده و سخنران است. کتاب قلمرو اشتباهات شما با عنوان "چگونه شخصیت سالم‌تر بیابیم" در حدود ۳۰ میلیون نسخه فروخت و جزو یکی از بالاترین فروش کتاب‌ها در تاریخ شد. دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد.

جملات پر انرژی او برای آغاز یک روز تازه را در ادامه بخوانید...

10 راهکار برای جذب انرژی مثبت 10 راهکار برای جذب انرژی مثبت

 

10 راهکار برای جذب انرژی مثبت

وقتی ناراحت و بی حوصله هستی جذب انرژی مثبت محیط، کار سختی به نظر می رسد؛ اما اگر باور داشته باشیم که شادی و غم زاییده شرایط محیطی اطراف ما نیست بلکه حاصل انتخاب ماست، آنوقت انتخاب بین شادی و غم آسان می شود.

شاد بودن و شاد زیستن آسان است. برای شاد بودن کافی است این کارها را انجام دهیم:


مهارتهای زندگی+پرسشنامه مهارتهای زندگی

غلامحیدر نیکخو:ظرفیت روان شناختی یک فرد عبارت است از " توانایی شخص در مواجهه با انتظارات و دشواری‌های زندگی روزمره. " بالابودن ظرفیت روانشناختی ؛ این امکان را به شخص می‌دهد که زندگی خود را در سطح مطلوب روانی نگه دارد و این توانایی را به صورت رفتار سازگارانه و عمل مثبت و مؤثر متبلور سازد. یکی از راه‌های پیشگیری از بروز مشکلات روانی و رفتاری ارتقاء ظرفیت روانشناختی افراد می‌باشد که از طریق آموزش مهارتهای زندگی جامه عمل می‌پوشد.

 مهارتهای زندگی عبارت است از مجموعه‌ای از توانایی‌ها که زمینه سازگاری و رفتار مثبت و مفید را فراهم می‌آورند. پژوهش‌های متعدد و گسترده‌ای تأثیر مثبت آموزش مهارتهای زندگی را در کاهش سوء مصرف مواد ، پیشگیری از رفتارهای خشونت‌آمیز ، تقویت اتکا به نفس ، افزایش مهارتهای مقابله با فشارها و استرس‌ها ، برقراری روابط مثبت و مؤثر اجتماعی و ... نشان داده‌اند.


نیازهای زندگی امروز ، تغییرات سریع اجتماعی فرهنگی ، تغییر ساختار خانواده ، شبکه گسترده و پیچیده ارتباطات انسانی و تنوع ، گستردگی و هجوم منابع اطلاعاتی انسان ها را با چالشها ، استرس‌ها و فشارهای متعددی روبرو نموده است که مقابله مؤثر با آنها نیازمند توانمندی‌های روانی- اجتماعی می باشد . فقدان مهارتها و تواناییهای عاطفی ، روانی و اجتماعی افراد را در مواجهه با مسائل و مشکلات آسیب پذیر نموده و آنها را در معرض انواع اختلالات روانی ، اجتماعی و رفتاری قرار می‌دهد .

سندروم آسپرگر (اسپرجر) و راههای تعامل با مبتلایان سندروم آسپرگر (اسپرجر) و راههای تعامل با مبتلایان

 

اختلال آسپرگر (اسپرجر) از اختلالات فراگیر رشد است. ویژگی اصلی اختلال آسپرگر افت و آسیب شدید و مستمر به تعامل های اجتماعی و پیدایش الگوهای رفتار و فعالیت تکراری است. اگرچه این ویژگی ها موجب اختلال قابل توجه در عملکرد فرد به لحاظ بالینی می شود، تأخبر قابل توجه بالینی در رشد شناختی و مهارت های خود یاری متناسب با سن ایجاد نمی شود. هر چند این اختلال به در خود ماندگی (اوتیسم) شبیه است، موردهای مبتلا به سندروم آسپرگر از نظر زبان و ارتباط ، نقص کمتری نسبت به کودکان در خود مانده (اوتیستیک) دارند. این اختلال بیشتر در جنس مذکر رایج است و اکثر موردهای آن مادام العمر هستند.

در زیر به نکاتی درباره زندگی و رفتار با بچه هایی که سندروم اسپرجر (آسپرگر) دارند اشاره کرده ایم. افرادی که این سندروم را دارند، "اسپی" یا اسپرجین" نامیده می شوند.

۱. فکر نکنید که اسپرجر (آسپرگر) نوعی بیماری است. به آن با دید نوع شخصیتی بنگرید. هر نوع شخصیتی برای خودش نکات مثبت و منفی دارد. افرادی که سندروم اسپرجر دارند عموماً بسیار باهوشند، ولی در مهارت های اجتماعی مانند کنترل اضطراب، تصمیم گیری و خوش بینی، به کمک نیاز دارند.


2. برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این سندروم، با روانشناس، مددکار اجتماعی، تراپیست یا روانپزشک مشاوره کنید. اگر در خانواده خود فردی با سندروم اسپرجر دارید، بهتر است با افراد فوق مشاوره کنید و یک پلان درمانی برای کمک به زندگی روزانه آنها بیابید.

3. از پلان درمانی برای توسعه مهارت های اجتماعی استفاده کنید. چیزهایی که تمرین می کنید میتواند شامل نحوه مکالمه با افراد در موقعیت های اجتماعی مختلف بشود.

در ادامه بخوانید ...

معیارهای تشخیصی DSM-5 برای اختلال اضطراب تعمیم یافته (فراگیر)(منتشر) معیارهای تشخیصی DSM-5 برای اختلال اضطراب تعمیم یافته (فراگیر)(منتشر)

 

پیش از این در مورد اختلال اضطراب تعمیم یافته (فراگیر)(منتشر) (Generalized Anxiety Disorder) مطالبی در سایت ذکر شده بود (که میتوانید از منو روانشناسی سایت و در قسمت اختلالات این مطالب را پیدا کرده و مطالعه کنید). امروز معیارهای تشخیصی DSM-5 را برای این اختلال نسبتا شایع مطرح میکنیم :

A: اضطراب و نگرانی شدید و مفرط درباره تعدادی از رویدادها یا فعالیت ها (مثلا عملکرد شغلی یا تحصیلی) در اکثر روزهای هفته و به مدت حداقل ۶ ماه.

B: فرد نمیتواند این نگرانی را کنترل کند.

C: اضطراب و نگرانی با حداقل سه سمپتوم (نشانه) از ۶ سمپتوم (نشانه) زیر همراه است (سمپتومها در اکثر روزها در ۶ ماه گذشته حضور داشته اند):

توجه: در مورد کودکان فقط به یک سمپتوم نیاز است.

۱. فرد بی قرار است ، یا احساس عصبی بودن دارد ، یا به خاطر نگرانی بی دلیل بد اخلاق است.

۲. به آسانی خسته و کوفته میشود.

 

بقیه معیارهای تشخیصی در ادامه مطلب ...

 

رابطه مادر و نوزاد و تاثیر آن بر رشد نوزاد رابطه مادر و نوزاد و تاثیر آن بر رشد نوزاد

 

شیر مادر بهترین غذا و یک تغذیه بی نظیر برای شیر‌خواران است که بهترین الگوی رشد و تکامل را برای کودکان فراهم می‌کند و آنها را در برابر بسیاری از بیماری‌ها مصون می‌دارد.

دکتر علیرضا مرندی، فوق تخصص نوزادان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اهمیت و نقش شروع تغذیه با شیر مادر طی ساعت اول تولد در مطالعات متعددی در جهان به اثبات رسیده است و آن را به عنوان یک شاخص کلیدی "سلامت در بهداشت" پیشگیری مطرح کرده‌اند.
وی ادامه داد: بر این اساس برآورده کرده‌اند که شروع تغذیه با شیر مادر در ظرف یک ساعت اول تولد می‌تواند مرگ دوره نوزادی را تا 22 درصد کاهش دهد تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله پس از تولد یک فاکتور مهم برای شروع موفق شیر دهی است.
این متخصص تصریح کرد: این ارتباط عاطفی در گرم نگه داشتن نوزاد، تنظیم و تثبیت ضربان قلب و تنفس او و برقراری پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد او اهمیت دارد. این پیوند عاطفی یک محیط روانی مناسب برای رشد و نمو کودک فراهم نموده و از بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری و بزهکاری‌ها در آینده پیشگیری می‌کند.

جنون پیری ( الزایمر ) جنون پیری ( الزایمر )

 

دکتر محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب با تشریح علائم جنون پیری گفت: آلزایمر بیشتر در جنس مونث رخ می‌دهد، البته همه فراموشی‌ها آلزایمر نیست و دیابت، نداشتن تحرک، داشتن وزن اضافی، افزایش فشار خون و کلسترول در بروز و پیشرفت این بیماری نقش دارند.

آمارها نشان می دهد طی سه دهه آینده بیش از میلیون ها نفر به بیماری زوال عقل دچار می شوند. این در حالی است که هر هفت ثانیه یک نفر در جهان و در ایران هر ۱۲ دقیقه یک نفر به آلزایمر مبتلا می شود.

آلزایمر به دلایل مختلفی در زندگی انسان ها پدیدار می شود. این بیماری یک بیماری مزمن، پیش رونده و تحلیل برنده سلول های مغزی است که به اختلال شناختی در فرد منجر می شود.

فرد مبتلا در شناخت زمان، مکان و اشخاص دچار اختلال خواهد شد و حافظه اخیرش از کار می افتد.

شایع ترین علامت آن اختلال در حافظه اخیر است و با پیشرفت بیماری علایم دیگری در آن ظاهر می شود.

محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب در این خصوص می گوید: مهمترین عامل افزایش سن است، بنابراین افراد بالای ۶۵ سال به این بیماری بیشتر مبتلا می شوند البته دیده شده است که تعداد کمی از افراد پیش از رسیدن به ۶۵ سالگی به این بیماری مبتلا شده اند.

ارزیابی و ذکر عوامل در ادامه ...

تاثیرات ‌مشاجره ‌والدین بر کودکان تاثیرات ‌مشاجره ‌والدین بر کودکان

 

مرجان فتحی (روانشناس) با تشریح تأثیر مشاجره والدین جلوی فرزندان گفت: ترس، اضطراب، کاهش اعتماد به نفس، افت تحصیلی، افسردگی، سوء مصرف الکل و مواد مخدر نتیجه مشاجرات والدین بر کودکان و نوجوانان است.
 وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان در صدای مشاور سلامت خبرگزاری فارس درباره اینکه دعوا و مشاجره والدین چه تأثیری در سلامت روان کودکان دارد؟ اظهار داشت: درباره تأثیرات مشاجره والدین بر فرزندان باید به گروه سنی آنها توجه کرد.
وی افزود: تأثیر درگیری‌های والدین بر کودکان پیش دبستانی که هنوز بخش شناختی آنها تکامل پیدا نکرده و هیجان آنها بر رفتارشان غلبه دارد با ترس و اضطراب همراه است. فتحی ادامه داد: پیش از آنکه کودکان این سنین بخواهند علت رفتارهای پر مشاجره والدین را بفهمند آنچه نصیب این بچه‌ها می‌شود، ترس و اضطراب است. شب ادراری، ناخن جویدن، اضطراب جدایی دیگر آثار مشاجره والدین بر کودکان پیش دبستانی است.
فتحی اظهار داشت: معمولاً این بچه‌ها از رفتن به مهد کودک امتناع می‌کنند چرا که از وضعیت موجود نگرانند اما نمی‌توانند علت آن را از نظر شناختی توضیح دهند. وی ادامه داد: انگشت مکیدن، رفتاری است که در برخی از این کودکان دیده می‌شود که نتیجه نزاع‌های والدین آنها است.
فتحی گفت: در دوره دبستان، قوه شناختی تا حدودی رشد پیدا می‌کند اما کودک هنوز به مهارت‌های شناختی پیچیده دست پیدا نکرده، در نتیجه از مشاجرات والدینش احساس شرم، خجالت و گناه می‌کند. وی افزود: کودکان چنین می‌پندارند که آنها علت نزاع‌های والدین هستند.
این متخصص بهداشت روانی تصریح کرد: کاهش اعتماد به نفس و افت تحصیلی پیامد مشاجرات والدین بر کودکان دبستانی است. درد و رنج ناشی از مشاجرات والدین بر این بچه‌ها آنقدر زیاد است که آرزو می‌کنند ای کاش به دنیا نمی‌آمدند. باید گفت این کودکان در نهایت به افسردگی مبتلا می‌شوند.
در مورد آثار نزاع‌های پدر و مادر بر نوجوان نیز باید به این نکته اشاره کرد که نوجوان در دوره‌ای به سر می‌برد که پر از آشفتگی است و انتظار می‌رود والدین محیطی حاکی از آرامش و صمیمیت را برای او فراهم کنند.  درگیری والدین بر این گروه سنی نیز با افت تحصیلی و کاهش اعتماد به نفس همراه است.
این روانشناس شخصیت اظهار داشت: مصرف سیگار، مشروبات الکلی و مواد مخدر نتیجه مشاجرات والدین بر نوجوانان است که در نتیجه کاهش اعتماد به نفس در این گروه سنی به وجود می‌آید.
همچنین جذب شدن نوجوانان در گروه‌ها و دوستانی که مشکلات رفتاری دارند یکی دیگر از عواقب نزاع‌های والدین است.مشاجره والدین در حضور فرزندان عواقبی دارد که زیاد قابل جبران نیست.

 

جزییات آزمون کارشناسی ارشد 1393 جزییات آزمون کارشناسی ارشد 1393

 

آزمون کارشناسی ارشد سال 93 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور طی روزهای 16 تا 18 بهمن ماه به صورت سراسری در سراسر کشور برگزار می‌شود.

دکتر حسین توکلی سخنگو و مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور بااعلام این خبر به ایسنا، گفت: کارت ورود به جلسه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته از روز دوشنبه 14 بهمن ماه از طریق سایت اینترنتی سازمان www.sanjesh.org توزیع می‌شود.
وی افزود: هر داوطلب بر حسب مورد و با توجه به تاریخ برگزاری آزمون هر کد رشته امتحانی می‌تواند به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنما اقدام کند. به گفته وی با توجه به اینکه 112هزار و 605 داوطلب علاقه مند به شرکت در دو رشته امتحانی هستند و برای این افراد دو کارت ورود به جلسه در نظر گرفته می‌شود، بنابراین جمعا یک میلیون و 64 هزار و 493 کارت برای تمام داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته درنظر گرفته شده است.
توکلی همچنین درباره زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، گفت: بر اساس زمان پیش‌بینی شده این آزمون در دو نوبت صبح و بعداز ظهر در روزهای چهارشنبه 16 بهمن، پنجشنبه 17بهمن و جمعه 18 بهمن ماه سال 92 در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار خواهد شد.
جزییات نحوه پذیرش برای کد رشته‌های امتحانی مختلف در ادامه ...

به کدام متخصص مراجعه کنیم؟! (تفاوت ها) به کدام متخصص مراجعه کنیم؟! (تفاوت ها)

 

آنقدر به تنگ آمده اید که به اولین کلینیک روانشناسی که سر راه تان است می روید و از اولین اسمی که روی تابلو می بینید وقت می گیرید. چند جلسه ای سفره دلتان را برای آن متخصص باز می کنید اما حال و روزتان تغییری نمی کند.

تست روانشناسی

احتمالا بعد از این ناکامی، یک برچسب روی تمام متخصصان می‌چسبانید و این درمان‌ها را بی‌نتیجه می‌دانید اما صبر کنید! هیچ کدام از این روش‌های درمانی شما را به دام نینداخته‌اند و برای جیب‌تان دندان تیز نکرده‌اند. شما تنها روش نادرستی را انتخاب کرده‌اید و کافی است یک‌بار دیگر از متخصصی که توان درمان درد شما در کوتاه‌ترین زمان را دارد وقت بگیرید تا با کمک او همانی که می‌خواهید بشوید. پیش نیاز شما برای شروع درمان، شناخت خود و مشکلاتتان است و بعد از آن، می‌توانید از راهنمایی که در ادامه مطلب برایتان آورده‌ایم، برای انتخاب نزدیک‌ترین راه کمک بگیرید...

 

با افراد سالخورده چگونه رفتار کنیم؟! با افراد سالخورده چگونه رفتار کنیم؟!

 

همه ما با بالا رفتن سنمان تغییر می‌کنیم. از نوزادی تا نوجوانی، و در آخر بزرگسالی. گفته می‌شود وقتی افراد بزرگسال پیرتر می‌شوند، کم‌کم به دوران کودکی خود برمی‌گردند و در آخر به اندازه یک نوزاد، ناتوان و نیازمند کمک دیگران می‌شوند. اگر قرار باشد از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ پیرمان مراقبت کنیم، گاهی کنترل احساساتمان بسیار سخت می‌شود. درست است که آنها بسیار عاقل و دانا هستند اما خیلی‌ وقت‌ها ممکن است لجوج و یک‌دنده شوند.
به همین دلیل، می‌خواهیم راهنمایی‌تان کنیم که در چنین مواقعی بهترین و درست‌ترین رفتار را داشته باشید.

در ادامه ...

 

5 توصیه برای رفتار با نوجوانان  5 توصیه برای رفتار با نوجوانان

 

نه مي توانيد دست هايش را ببنديد و نه مي توانيد پاهايش را به زنجير بکشيد. همه وجودش را شوق پرواز فرا گرفته است. مي خواهد بپرد. اتاق برايش کوچک است، خانه شان کوچک تر، شهرش کوچک تر، اصلا دنيا برايش کوچک است. به هيچ وجه، زير بار محدوديت و کنترل نمي رود. «نوجوان ها»را مي گويم.
معمولا بسياري از نوجوان ها با خانواده هايشان سر سازش ندارند و برخي از والدين هم نمي دانند صحيح ترين واکنش در برابر تغييرات روحيات و اخلاق نوجوانان شان چيست و بايد چه کار کنند؟

براي آشنايي با اين دوره زندگي، به سراغ «عبدالحسين ترابيان» کارشناس و مشاور خانواده رفتيم تا با رايج ترين اشتباهات والدين در رفتار با نوجوانانشان بيشتر آشنا شويم. او درباره اين موضوع معتقد است نوجواني تولدي دوباره است و همه آسيب ها هم در تولدهاست. اگر در زمان تولد اول، مادر کوتاهي کند، فرزند در آينده با يک سري مشکلات جدي و شايد رفع نشدني مواجه مي شود. در اين تولد دوم هم فرزند از کودکي جدا مي شود تا به نوجواني برسد، اگر والدين نوجوان در اين دوره کوتاهي کنند، شايد هيچ گاه نتوانند آن را برطرف کنند.

برای غلبه به این اشتباه ، ۵ توصیه مطرح شده در ادامه مطلب را رعایت کنید :

شک در سالهای اولیه زندگی مشترک شک در سالهای اولیه زندگی مشترک

 

بررسی های جدید روان شناسان نشان می‌دهند نوعی حالت رفتاری در زنان در سال های اولیه زندگی مشترکشان به وجود می آید که آنها را نسبت به برخی از مسائل حساس می کند.

آقایان همواره باید بپذیرند نوعی حس حسادت در خانم ها در مقابل رفتارهای متقابل همسرشان وجود دارد که آقایان باید با کنترل رفتارها و افزایش احساسات و عاطفه ی خود آن را از بین ببرند.

بررسی ها نشان می دهند؛ دانشمندان با انجام آزمایشات روی بیماران مراکز مشاوره ای دریافتند بیش از 6 درصد خانم های جوان در سالهای اولیه زندگی شان رفتارهای همسرشان را زیر کنترل می گیرند و نوعی حس واکنش نسبت به کارهایی که از نظرشان نامطلوب می آید دارند.

گفتنی است: آقایان با درک احساسات و عواطف خانم ها نباید نسبت به برخی از حرف ها و شکایات آن ها از خود حالت دفاعی عصبی نشان بدهند بلکه باید با صحبت کردن دو جانبه این احساسات منفی را از شریک زندگشان از بین ببرند.

روانشناسان همچنین توصیه می کنند: خانم ها با رژیم غذایی صحیح، مشاوره های خانوادگی ( با حضور زن و مرد)، خواب کافی  و کم کردن مشغله های کاری احساسات منفی را از خود  دور کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

چگونه پرسشنامه مورد نظر خود را بیابیم؟

برای تهیه پرسشنامه باید به نکته زیر توجه کنید:

تا آنجا که می توانید از پرسشنامه های استاندارد استفاده کنید. استفاده از پرسشنامه های غیر استاندارد و خود ساخته در رشته ها ی مدیریت و علوم اجتماعی مرسوم است ولی در رشته روانشناسی پرسشنامه باید حتما استاندارد باشد. منظور از پرسشنامه استاندارد پرسشنامه ای است که طبق اصول روش تحقیق ساخته شده و ویژگی های روانسنجی آن در داخل و خارج ایران موجود باشد. به هر حال ساختن پرسشنامه اخرین گزینه ای باشد که به آن فکر می کنید. برای آشنایی با نحوه ساخت پرسشنامه کلیک کنید.

حال برای یافتن پرسشنامه مورد نظر خود چکار کنیم؟

1-      استفاده از موسساتی که در زمینه انتشارات آزمون ها فعالیت می کنند: شرکت هایی مثل آزمونیار، سینا تجهیز و غیره لیست بلند بالایی از پرسشنامه های مختلف را دارند که می توانید با آنها تماس گرفته و پرسشنامه را از آنها بخواهید.

2-      استفاده از دانشگاه ها و مراکز آموزشی:

نشانه هایی که اثبات میکند شما عاشق هستید!!!

آيا اين عشق است، يعني عاشق شده‏ ام؟ هميشه به او فکر مي‏کنم، مي‎خواهم همه جا حضور داشته باشد، اگر نباشد دلتنگ مي‏شوم، وقتي مي‏خندد خوشحالم و وقتي گريه مي‏کند، ناراحت مي‏شوم، هماني را مي‏خواهم که او مي‏خواهد. به طور حتم اين عشق است.

عشق چيست؟

از قرن‏ها پيش عشق احساس قلبي شناخته مي‏شده است اما از قرن هجدهم به بعد که علم قلب‏ شناسي بال و پر گرفت، جايگاه عشق به مرور متزلزل شد تا آنکه در نهايت در قرن بيستم، عشق احساسي توليد و کنترل شده از سوي مغز و نتيجه فعل و انفعالات شيميايي در بدن خوانده شد. با پيشرفت هر چه بيشتر علم، مشخص شد عشق نتيجه واکنش متقابل مغز (مراکز مربوط به غرايز، احساسات و منطق) و قلب است. ده‏ها هزار نورون اطلاعات دروني را به مغز مخاطره مي‏کنند و در نهايت مرکز مربوط به غرايز اين اطلاعات را بررسي کرده و دستور بروز عکس‏العمل‏هاي فيزيکي مثل تندشدن ضربان قلب، سرخ شدن پوست و عميق‏تر شدن تنفس را صادر مي‏کند.

آيا واقعا عاشقي؟

 برخي نشانه‏ ها مي‏تواند به شما اثبات کند که عاشق طرف مقابل هستيد و او هم به همان اندازه شما را دوست دارد.
همدلی با کودکان داغدار همدلی با کودکان داغدار

 

 امام علي (ع) مي فرمايد: « المَوت بابُ الاخِرَة/ مرگ دروازه آخرت است/ غررالحکم: ۳۱۹»
دروازه اي که روزي به روي همه باز خواهد شد تا محلي باشد براي عبور از دنياي فاني به دنياي جاويد. از لحاظ روان شناختي، بي شک «مرگ» معاني متفاوتي براي افراد مختلف دارد؛ مفهومي که از مرگ در سنين مختلف وجود دارد نيز متفاوت و مختلف است، براي مثال درک يک کودک 5 ساله از مرگ، با يک نوجوان 15 ساله بسیار متفاوت است.

به کودک نگوييد فرد از دست رفته، به سفر رفته است. چنين حرفي پيامدهايي دارد. او هميشه منتظر خواهد بود که فرد فوت شده روزي از سفر برگردد.

 

بقیه مطلب را در ادامه مطلب بخوانید ...

راه خلاصی از افکار مزاحم

يک دکتراي روانشناسي گفت: براي همه پيش مي‌آيد زماني که تلاش مي‌کنند به موضوعيفکر نکنند ناخودآگاه تنها به آن موضوع مي‌انديشند به همين دليل نبايد با اين افکارمقابله کرد در واقع نوشتن افکار نوعي استقبال از آنهاست که با مرور زمان حساسيتافراد بر افکار مزاحم کم مي‌شود.

دکتر مهدي دوايي با بيان اينکه اغلب دانشجويان از حواس پرتي و عدم تمرکز لازم هنگام درس خواندنشکايت دارند، گفت: اشتغال ذهني دانشجويان مانع از تمرکز لازم هنگام فراگيري مطالبمي‌شود.

وي با اشاره به اينکه براي داشتن تمرکز و جلوگيري از حواس پرتي در انجام کارهادو راهکار کاربردي وجود دارد، گفت: راهکار اول يادداشت افکار مزاحم در دفترچه‌اياست که دانشجويان مي‌توانند هميشه به همراه داشته باشند، افکار مزاحمي که هنگاممطالعه به سراغ افراد مي آيد مانع فهم مطالب خوانده شده مي‌شود، در اين شرايط بايدخواندن کتاب را براي مدت کوتاهي کنار گذاشت و به يادداشت افکاري که مانع مطالعهشده‌اند پرداخت، در ابتداي کار نبايد کمتر از 10 دقيقه را صرف نوشتن افکار صرف کرد،نوشتن افکار به مرور مي تواند دايره زماني بيشتري را دربرگيرد.

 

تمرکز در حضور دیگران

برای شما فهرستی از ۱۸ روش برای تمرکز هنگام کار کردن تدارک دیده ام: 
۱) برای روزهای خود برنامه ریزی کرده و فهرستی از کارهای روزانه خود تهیه کنید. هیچ چیز مانند لیست برنامه کاری، نمی تواند ذهن شما را متمرکز کند. وقتی کارهای روزانه خود را فهرست وار می نویسید و آن را در کنار خود قرار می دهید، این فهرست مرتبا به شما یادآوری می کند که باید چه کاری را انجام دهید و شما از مسیر اصلی منحرف نخواهید شد.تقویت تمرکز


۲) اختصاص دادن وقت به همکارانتان موجب حواس پرستی شما می شود. در یک اداره شلوغ، افراد مرتبا در حال رفت و آمد و گفت و گو هستند. اگر شما یکی از اعضای یک تیم کاری هستید مرتبا باید با شما در ارتباط باشند. برای گفت و گو با سایرین، زمان مناسبی را اختصاص دهید. به جای این که هر ۱۰ دقیقه یک بار کسی کنار میز شما بایستد و از شما سوال کند، زمانی را مثلا بین ساعت ۲ تا ۴ بعدازظهر به این کار اختصاص دهید. به این ترتیب در سایر اوقات، شما تنها مشغول کار خود خواهید بود.


 ۳) از بسته بندی زمان استفاده کنید. بدین ترتیب که به جای تمام کردن یک باره کارها، برای مدت زمان های محدودی مثلا نیم ساعت بر روی آن کار کنید. در طول این مدت زمان مشخص، یا کار به اتمام می رسد و یا بقیه آن به زمان دیگری موکول می شود. روز دیگر، دوباره بخشی از آن پروژه کاری را به دست بگیرید. به این ترتیب، کار شما همیشه برایتان تازگی دارد و تمام اوقت کاری شما را پر می کند.

ایجاد انگیزه

در اين مطلب ۱۰ راه موثر براي ايجاد انگيزه در خود را برايتان نام برده ايم تا کمک کند از استعدادها و توانايي هاي دروني خود به بهترين شکل ممکن استفاده کنيد.

هيچ کس نمي تواند به فرد ديگري انگيزه بدهد. تنها کاري که ديگران مي کنند تشويق ما براي انجام دادن کارهاست. اين خود انسان است که بهترين مشوق و انگيزه دهنده براي خودش است.

۱ - هميشه در آسايش و آرامش نباشيد

از اينکه کمي به خود سختي دهيد نهراسيد. بزرگ ترين مانع براي رسيدن به استعدادهاي دروني همين راحت طلبي است. اتفاق هاي مهم زماني رخ مي دهند که شما کمي هم تلاش و سختي را تحمل کنيد.

۲ - از اشتباه کردن نهراسيد

عقل به ما کمک مي کند تا اشتباه نکنيم و در نتيجه هزاران اشتباه به وجود مي آيد.
 

30 راهکار 30 ثانیه ای برای تغییر دنیای شما

1. تُن صدایتان را تغییر دهید. برای 30 ثانیه سعی کنید نرم تر، آرام تر، و کمی خوشایندتر صحبت کنید. با نتایج شگفت انگیزی روبه رو خواهید شد. آیا می دانستید وقتی با صدای نرمتر و آرام تر به بچه ها دستور بدهید، نسبت به اینکه سرشان داد بزنید، تاثیر بیشتری خواهد داشت؟ اگر در کار خسته شده اید، حتی فقط برای 30 ثانیه سعی کنید لحن صدایتان را آرام تر کنید، شاید زودتر به نتیجه رسیدید!


2. ایده های قدیمیتان را به یاد آورده و دوباره آنها را از سر گیرید. برای 30 ثانیه، ایده قدیمیتان را دوباره امتحان کنید. آیا این ایده ی یک اختراع، یک پروژه کاری، یا کاری بوده که به نظرتان خسته کننده می آمده؟ یکی از آن کارها را انتخاب کرده و یکبار دیگر امتحانش کنید. تصور کنید اگر همه ی آدم ها اینقدر جرات داشتند که از نبوغ خدادادی در جهت استعدادهایشان بهره گیرند چه می شد؟ می دانید چه چیزهای جدیدی در دنیا ابداع می شد؟


 3. برای 30 ثانیه به یک نفر یک فرصت دوباره بدهید. یکبار دیگر به حرفهایش گوش دهید یا یک بار دیگر به او فرصت دهید شاید که تغییر کرده باشد.

12 روش غلبه بر بی حوصلگی

برای غلبه بر بی حوصلگی در زندگی از این راهکارها سود برید:1- سعی کنید هر از چند گاهی در زندگی خود تغییراتی هر چند جزئی ایجاد کنید.
2- بی کاری و فقدان فعالیت یک عامل مهم در ایجاد بی حوصلگی ست. دست به کار شوید با نشستن و به نقطه ای خیره شدن چیزی عوض نمیشود. برخیزید و به کاری مشغول شوید.
3- حس پوچی و این باور که زندگی، شغل و فعالیتهای شما بی معنی میباشند میتواند شما را تا مرز خود کشی پیش برد. شما نباید زندگی خود را یک دایره بی پایان و هدف بدانید. این وظیفه خود شماست که به زندگی خود معنا بخشید.
4- هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و به علم خود بیفزایید.
5- خود را به چالش بکشانید. به فعالیتی دست بزنید که در شما استرس ملایمی ایجاد میکند. مانند برد و باخت (در بازی، ورزش) و یا پذیرش ایده های جدید. 

تماشای فوتبال برای خانمها مفید و لازم است.

خانم ها بهتر است تماشاگر حرفه ای ورزش شوند


نتایج مطالعه ای که در انگلستان انجام گرفته نشان می دهد ۶۵درصد از مردان این کشور خود را «تماشاگران حرفه ای» ورزش می دانند اما این آمار در خانم ها زیر ۳۰درصد است. ولی شاید بهتر باشد خانم ها در دیدگاه های خود تغییر ایجاد کنند. دکتر رنه کالایسل، فوق تخصص روان شناسی ورزشی در انگ آلیند می گوید: «طرفدار یک تیم ورزشی بودن یا به اصطلاح یک Fan بودن خوبی های زیادی دارد، این کار ارتباطات جدید ایجاد می کند، دوستی ها را تحکیم می بخشد، به فرد هویت جمعی می دهد و قدرت ابراز احساسات و رفتار جمعی را بیشتر می کند همه این ها در روان شناسی حسن محسوب می شوند.» دکتر دانیل وان، فوق تخصص روان پزشکی و مدیر مرکز مطالعات روان پزشکی پورتلند که برای ۲۰ سال در گروه تحقیقاتی «روان شناسی طرفداران ورزش» فعالیت کرده است در این مورد می گوید: «طرفداران یک تیم خود را مثل یک خانواده می دانند و هر عضو احساس می کند دیگران از او حمایت می کنند. در واقع عضوی از جامعه طرفداران یک تیم بودن ارتباطات را تقویت می کند.»


 اما حواس تان باشد که تنها فوائد طرفدار استقلال یا پرسپولیس بودن همین تامین سلامت روحی و روانی نیست. در این مطلب می توانید ۵فایده مهم فوتبالی بودن را بخوانید.

چگونه حرفه ای بیاندیشیم؟

 

1- یک حرفه ای تمام جوانب شغل خود را آموزش می بیند. یک آماتور از هر فرصتی استفاده میکند تا از روند یادگیری طفره رود.

2- یک حرفه ای به دقت در می یابد به چه چیزهایی نیاز و احتیاج است. یک آماتور نیازها و احتیاجات دیگران را حدس میزند.

3- ظاهر و طرز بیان یک حرفه ای همانند یک حرفه ای میباشد. یک آماتور ظاهر و گفتار به هم ریخته ای دارد.

4- یک حرفه ای محیط کار خود را پاکیزه و منظم نگه میدارد. یک آماتور یک محیط کار شلوغ، آشفته و کثیفی دارد.

5- یک حرفه ای متمرکز و مدبر است. یک آماتور سردرگم و پریشان خاطر.

6- یک حرفه ای از اشتباهات خود درس میگیرد. یک آماتور اشتباهات خود را نادیده گرفته و یا پنهان میکند.

7- یک حرفه ای از وظایف و ماموریتهای دشوار استقبال میکند. یک آماتور تلاش میکند از کارهای دشوار خود را رهایی بخشد.

8- یک حرفه ای در اسرع وقت پروژه ها را به انجام میرساند. یک آماتور در میان انبوه کارهای ناتمام احاطه گشته است.

تمریناتی برای افزایش تمرکز

 

1-یک کتاب را انتخاب کرده، سپس تعداد واژه های هر پاراگراف را شمارش کنید. البته بدون گذاشتن انگشت بر روی لغات و تنها با چشمها. سپس سعی کنید تمام واژه های یک صفحه کامل را بشمارید. 

2- از عدد یک تا 100 را بطور معکوس شمارش کنید: 100،99،98....

3- تمرین فوق را مجددا تکرار کنید، اما این بار شمارش را از 100 آغاز کرده و 3 عدد درمیان ادامه دهید: 100،97،94....

4- یک واژه خوشایند را انتخاب کنید. و بطور آهسته در ذهنتان به مدت 5 دقیقه تکرار کنید. به تدریج زمان را به 10 دقیقه افزایش دهید.

5- یک سیب را مقابل خود روی میز قرار دهید. به مدت 10 دقیقه تمام حواس خود را متمرکز آن سیب کنید. آن را لمس کنید، ببویید و نگاه کنید.

6- اکنون تمرین فوق را مجددا تکرار کنید. اما این بار پس از اینکه به سیب خود نگاه کردید، چشمان خود را ببندید و بکوشید تصویر سیب را در ذهن خود مجسم کنید. چنانچه شکل سیب را فراموش کردید، مجدداً به سیب نگاه کنید و دوباره چشمان خود را بسته و سیب را در ذهنتان تجسم کنید. پس از تجسم سیب، محو آن گردید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.

7- یک قاشق و یا چنگال را بردارید و روی آن تمرکز کنید. از تمام جهات به آن نگاه کنید. بدون بیان کلامی در ذهن، یعنی ذهنتان بایستی تهی از واژه ها باشد. تنها به چنگال نگاه کنید بدون آنکه توسط واژه ها درباره آن بیاندیشید.

18 راهکار تقویت زبان غیرکلامی

زبان غیرکلامی در گفتگوها و سخنرانیها یکی از بیشترین راههای به کاربرده شده در ارتباط محسوب می شود که از ناخودآگاه فرد نشات گرفته و از 55 تا 80 درصد انتقال پیام را سبب می شود.پس برای اینکه دیگران را از مقاصد و اهدافمان بهتر مطلع کنیم باید زبان غیرکلامی بهتری داشته باشیم.برای تقویت این زبان از فنون زیر استفاده کنید.

1. دست ها یا پاهایتان را ضربدری نکنید. احتمالاً شنیده اید که دست به سینه نشتن باعث می شود دیگران تصور کنند حالت تدافعی به خودتان گرفته اید یا گارد گرفته اید. این مسئله درمورد پاها هم صدق می کند. پس دست ها و پاهایتان را موقع نشستن از هم باز کنید.

2. ارتباط چشمی برقرار کنید، اما زل نزنید. اگر با افراد مختلفی در حال صحبت هستید، با همه آنها به یک میزان ارتباط چشمی داشته باشید تا بتوانید ارتباطی بهتر برقرار کرده و آنها را به گوش دادن تشویق کنید. اما ارتباط چشمی زیاد ممکن است باعث آزردگی مردم شود. نگاه نکردن به آنها هم ممکن است حس ناامنی ایجاد کند. اگر موقع صحبت کردن عادت ندارید با شنونده های خود ارتباط چشمی برقرار کنید، ممکن است شروع آن برایتان دشوار و وحشتناک به نظر برسد. اما با تمرین و تلاش به آن عادت خواهید کرد.

3. از اینکه فضای بیشتری اشغال کنید نترسید. جای بیشتری گرفتن مثلاً اینکه طوری بنشینید و بایستید که پاهایتان کمی از هم باز باشد، نشاندهنده اعتماد به نفس و راحتی است.

4. شانه هایتان را شل کنید. وقتی احساس فشار می کنید، این فشار بیش از هر جای دیگر روی شانه هایتان خالی می شود. در این اوقات شانه هایتان کمی به جلو خم می شوند. سعی کنید در این مواقع با لرزاندن آنها و فشار دادنشان به سمت عقب، آنها را ریلکس کنید.

6 راه برای تقویت هوش هیجانی کودکان

هوش هیجانی در یک جمله ساده یعنی کنترل بر احساسات و هیجانات داشتن.به عبارت دیگر یعنی اینکه در زمانها و مکانهای متفاوت هیجان و احساس مخصوص به آن زمان و مکان از خود بروز دادن.بنابراین می توان گفت کسانی که در کنترل احساسات و هیجان خود ضعیف عمل می کنند هوش هیجانی ضعیفی دارند.هوش هیجانی با علامت اختصاری eq نشان داده می شود که متفاوت از هوش iq است.

۶ گام برای تقویت هوش هیجانی کودک
 ۱) با همدلی گوش دهید.
 ۲) بر احساسات کودک نام بگذارید.
 ۳) به احساسات کودک اهمیت بدهید.
 ۴) قشقرق ها را به کلاس درس تبدیل کنید.
 ۵) حل مساله را به او یاد بدهید.
 ۶) خودتان الگو باشید.

۱) با همدلی گوش دهید: وقتی کودکتان احساساتش را بیان می کند با همدلی و از نزدیک به حرف او توجه کنید و مانند آینه ای آنچه او به شما ابراز کرده را باز گو کنید. مثلا اگر فکر می کنید کودک شما به خاطر اینکه شما وقت زیادی را با کودک تازه به دنیا آمده می گذرانید، احساس تنهایی و رهاشدگی می کند، از او بپرسید که آیا چنین احساسی دارد؟اگر او تأیید کرد به او بگویید: حق با توست مامان خیلی با نی نی مشغول شده است. سپس از زندگی و کودکی خود داستانهایی برای او بگویید که نشان دهد حرف او را فهمیده اید و با او همدردی می کنید. مثلاً وقتی که خواهر و پدرتان با هم به پارک رفته بودند و شما را نبرده بودند! اینکه چگونه شما به پدر و مادرتان احساس خود را گفتید و آنها چگونه کمک کردند که شما احساس بهتری پیدا کنید. این حرفها به کودک شما نشان می دهد که او تنها نیست و این احساس نا خوشایند او هم از بین خواهد رفت.

تکنیکهای حافظه (26 تکنیک حفظ و یادآوری)

1- آکرونیم(ACRONYM) : سـرنام عبارت است از واژه ای کـه از تـرکیب حروف نخست چند واژه مجزا پدید آمده باشد.
مـثل: رادار، ناسا، ایدز و لیزر که اکرونیمهای زبان انگلیسی می بـاشنــد. ناجا="نیروی انتظامی جمهوری اسلامی" نیز یک نمونه از سرنام فارسی است.

2- آکروستیک(ACROSTIC) : اکروستیک یک عبارت ابداعی است که مجموع سرنامهای آن سرنخ ماده یادسپاری شده میباشند. مثل "پدرم کار داشت دیروز رفت یزد" که چنانچه سرنام این واژه ها را کنار هم بگذاریم واحد های پول چند کشور پدید می آید: پوند، کرون، دلار، دینار، ریال و ین.

3- قافیه سازی (RHYMES): در این روش وزن یک واژه را با یک عدد هم وزن همراه سازید مانند: چهار و ناهار و یا هشت و رشت. همچنین میتوانید شکل ماده اطلاعاتی را به یک عدد همشکل نسبت دهید مانند: عدد یک 1 با شمع و یا عدد هشت انگلیسی (8) با ساعت شنی.

4- تقطیع(CHUNKING) : در این روش اطلاعات یکپارچه را به واحدهای کوچکتر تقسیم بندی میکنیم. مثلا به خاطر سپردن شماره تلفن هشت رقمی بصورت 88234567 دشوار است اما وقتی این شماره را به بصورت 882 34 567 تقسیم بندی میکنیم یادسپاری آن آسانتر میگردد.

5- داستان سازی (CHAINING): در این روش واژه های کلیدی را در قالب یک داستان در آورید. مثلا برای یادسپاری واژه های ناپلئون-گوش-در و آلمان از این نمونه داستان استفاده کنید: "ناپلئون گوش خود را روی در گذاشته بود تا به حرفهای آلمانیها گوش دهد"

6- روش کلمه کلید (KEYWORD METHOD):

چند نکته برای بهبود لکنت زبان کودکان

1 - برخوردی کاملا آرام ، صمیمی و عادی با او داشته باشید .
2 - با صبر و حوصله به صحبت های او گوش کنید .
3 - هرگز از نحوه صحبت کردن او تقلید نکنید .
4 - مراقب باشید تا او با بینی هوا را وارد ریه و از دهان خارج نکند (تمرینات تنفسی مناسب) .
5 - به او آموزش دهید که شمرده و آرام صحبت کند و مراقب وضعیت تنفسی خود باشد .
6 - از او بخواهید که با آرامش کامل در مقابل آینه با خودش یا شما صحبت کند .
7 - برای اصلاح تکلم فرد لکنتی از کلمات و جملات ساده شروع کنید و پس از آن بر میزان دشواری آن بیفزایید .

10 قانون شادمانی

قانون 1: شما در کنترل سرنوشت خود هستید. تنها شما میتوانید رویاهایتان را به حقیقت تبدیل کنید. اگر تا به امروز به رویاهایتان دست نیافته اید و از روشی که سالیان سال از آن استفاده می کردید، تبعیت می کنید. حدس می زنید که چیزی تغییر نخواهد کرد، بنابراین شما باید تغییر کنید، کارها را به طرز متفاوتی انجام دهید، خودتان را دوباره کشف کنید، مسئولیت پذیر باشید و کارها را به شیوه جدیدی انجام دهید. با زیرکی نسبت به هر چیزی که در اطرافتان وجود دارد آگاه شوید و مسئولیت اعمال خود را بپذیرید.

قانون 2 :ضروری است که زمانی از وقت خود را برای فکر کردن به رویاها، علایق و اهدافتان اختصاص دهید. با تفکر، هر آنچه را که میخواهید در زندگی خود منعکس خواهید کرد. لازم نیست که تفکر کردن حتما روزی یک ساعت به طول انجامد، میتواند فقط ده دقیقه باشد. اما شما حتما باید زمانی را برای بازسازی انرژی خود صرف کنید و تمرکز دوباره خود را بدست آورید.

قانون 3: قانون بخشش را تمرین کنید. بخشش مختص به چیزهای مادی نیست. ملاقات یک نفر و داشتن آرزوی موفقیت و سلامتی برای او، لبخند زدن به شخصی که هرگز در محیط کار با او صحبت نکرده اید، پیشنهاد استراحت به شخصی که احساس خستگی می کند، و کارهایی از این دست، همه به نوعی بخشش کردن هستند. تمام این کارها بر اساس " محبت بی قید و شرط " انجام دهید. به عبارت دیگر کارها را بدون چشمداشت انجام دهید.

5 قدم تا اعتماد بنفس

1 ـ به خصوصیات خود واقف باشید:ده مورد از بهترین مشخصات اخلاقی خود را بنویسید. این مشخصات می تواند جدی یا حتی ساده انگارانه باشند، به طور مثال «من یک شنونده خوب هستم» یا «بهترین املت ها را می پزم!» خصوصیات خود را بشناسید، چیزهایی که فقط مربوط به خود شماست، خصوصیات مثبت فردی به شما احساس خوب و شگفت انگیز بودن می دهد.

۲ ـ با سرمایه گذاری روی علایق شخصی اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. برای مثال ورزشکاری در یک بازی ملی تمام تلاشش را برای به دست آوردن امتیاز می کند. بارها شاهد بودیم کسانی که برای رسیدن به علایق خود غرق در احساسات و سرشار از اعتماد به نفس بوده اند، برنده نهایی میدان شده اند. مسابقه فراموش نشدنی فوتبال ایران ـ استرالیا برای رسیدن به جام جهانی را به یاد بیاورید. این بازی نمونه خوبی می تواند باشد. به یاد داشته باشید هنگامی که اگر چیزی را ـ تقریبا هر چیزی را ـ با تمام احساس و وجود بخواهیم قابل دسترس تر و مهم تر از هر چیز برای شما خواهد شد. 

کانال سایت در تلگرام صفحه سایت در اینستاگرام