close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
جزوه
کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
روانشناسی عمومی

چکیده: انگیزه از نگارش این مقاله آشنایی بیشتر با علم روانشناسی و شاخه های مرتبط با آن است.در این مقاله سعی بر این شده که مطالب به صورت ساده و قابل فهم برای استفاده عمومی نگارش شود.شیوه تحقیق کتابخانه ای میباشد. فاطمه ذاکری زمستان 1392 بوشهر


مقدمه: باسلام واحترام خدمت کلیه خوانندگان عزیز.مقاله ای که اکنون مطالعه مینمایید مربوط به علم روانشناسی است.مقاله ی پیش رو شامل تمامی شاخه ها و زیر مجموعه های آنها در علم روانشناسی می باشد. واژه روانشناسی یعنی مطالعه ذهن و رفتار.از آنجا که مطالعه ذهن دشوار است با استفاده از مطالعه رفتار یک فرد تا حدودی میتوان او را مورد مطالعه قرار داد.رفتار را برای اعمالی چون خندیدن,آشامیدن و... بکار میبرند.رفتار به شکل علمی یعنی فعالیت غدد درون ریز وفعالیت های قابل مشاهده عضلات بدن. علم روانشناسی از زمان خلقت انسان وجود داشته اما آغاز علمی شدن آن را به تاسیس آزمایشگاه روانشناسی توسط وونت نسبت داده اند.به دلیل وجود عقاید و سنتهای گوناگون هر یک از شاگردان وونت مکتب جدیدی را بوجود آوردند.روانشناسی در اکثر رشته ها رشد زیادی پیدا میکند به خصوص در قرون 19 و 20 میلادی .مطالعه بیماران شکل تازه ای به خود میگیرد.مطالعات بر روی بیماران ناتوان ذهنی و... روند تازهای پیدا میکند.


 در ایران نیز دکتر علی اکبر سیاسی ,روانشناسی جدید را پایه گذاری کردند و به ایشان عنوان پدر علم روانشناسی جدید را داده اند.کتاب دکتر سیاسی با عنوان علم النفس و کتاب دکتر هوشیار تحت عنوان سنجش هوش, هر دو در سال 1317 انتشار یافتند.و در سال 1341 دکتر صنایی کتاب اصول روانشناسی نرمان.ال.مان را به فارسی ترجمه کردند که هنوز این کتاب جز منابع درسی رشته روانشناسی بسیاری از دانشگاههای ایران است. در طی سالیان زیاد و با توجه به رشد رشته روانشناسی مکاتب گوناگون چون:کنش گرایی,گشتالت گرایی,ساخت گرایی و ... بوجود آمدند. و همچنین به دلیل گسترش رفتار شاخه های گوناگون شامل :روانشناسی عمومی,بالینی,فیزیولوؤیک ,ژنتیک و... بوجود آمدند.

کانال سایت در تلگرام صفحه سایت در اینستاگرام