close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تحلیل روانشناختی زنان برمبنای روانشناسی اسطوره ای

روانشناسی
 جلسه ماهانه انجمن زنان پژوهشگر تاريخ، اين‌بار به تحليل روانشناختي زنان بر مبناي روانشناسي تلفيقي- روانشناسي اسطوره‌اي توسط دکتر شهره انصاري؛ عضو هيئت علمي ‌پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي اختصاص داشت.انصاري در اين نشست به تحليل روانشناختي چهار زن به نام‌هاي ارتميس، دميتر، پرسفون و آفروديته در اسطوره‌ها پرداخت و تصريح کرد:آرتميس؛خدابانوي شکارآرتميس در مقام خدابانوي شکار و بسيار دوست‌داشتني است. او هيچ‌گاه عاشق هيچ مردي نشده و به مردي وابسته نبوده است…

تحلیل روانشناختی زنان برمبنای روانشناسی اسطوره ای

جمعه 04 مهر 1393

تحلیل روانشناختی زنان برمبنای روانشناسی اسطوره ای

 جلسه ماهانه انجمن زنان پژوهشگر تاريخ، اين‌بار به تحليل روانشناختي زنان بر مبناي روانشناسي تلفيقي- روانشناسي اسطوره‌اي توسط دکتر شهره انصاري؛ عضو هيئت علمي ‌پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي اختصاص داشت.

انصاري در اين نشست به تحليل روانشناختي چهار زن به نام‌هاي ارتميس، دميتر، پرسفون و آفروديته در اسطوره‌ها پرداخت و تصريح کرد:

آرتميس؛خدابانوي شکار
آرتميس در مقام خدابانوي شکار و بسيار دوست‌داشتني است. او هيچ‌گاه عاشق هيچ مردي نشده و به مردي وابسته نبوده است و شعارش اين است که من خود قادرم از پس زندگيم برآيم.اين کهن‌الگو به زن قدرت مي‌دهد تا مستقل از وجود مرد به کمال هستي دست يابد.
وي ادامه داد: اين الگوي اسطوره‌اي با اطمينان خاطر و روحي آزاده عمل مي‌کند و اين کهن‌الگو به زن قدرت مي‌دهد که مستقل از وجود مرد به کمال هستي دست يابد و بي‌نياز از تأييد او در جهت علايق و خواسته‌هاي خويش گام بردارد.
انصاري تصريح کرد: آرتميس در کودکي رقابت‌جو، مصمم، شجاع بود. او اراده‌اي در جهت پيروز شدن دارد و در راه رسيدن به خواسته‌اش محدوديتي براي خود قائل نمي‌شود.
اين استاد دانشگاه درخصوص مشخصات زن آرتميسي گفت: زن آرتميسي بايد بخش‌هاي انعطاف‌ناپذير و نيز استعداد برقراري رابطه با ديگران را در خود پرورش دهد؛ چراکه او نه تنها به استقلال، بلکه به صميميت و نزديکي نيز نياز دارد.

دميتر؛ زني آسيب‌پذير و افسرده
وي در رابطه با خصوصيات دميتر نيز گفت: دميتر زني بسيار آسيب‌پذير است که دچار افسردگي شده و و از تمام کارهاي فعال روزانه دست کشيده است. در اين حالت او سرگردان زمين را به دنبال دختر خود؛ پرسفون، مي‌گردد تا او را در آغوش گيرد. دختر شاد و سرزنده او پرسفون ربوده شده است و او به دنبال آن مي‌گردد تا انرژي خود را بازيابد.
انصاري ادامه داد: دميتر افسرده پس از يافتن دخترش از افسردگي نجات خواهد يافت و زايش و رشد را به زمين و زمينيان بازخواهد گرداند و اين بازگشت کهن‌الگوي جواني است که به افسردگي پايان مي‌دهد.
اين استاد دانشگاه در خصوص ويژگي‌هاي پرسفون دختر دميتر گفت: دخترک معصوم و کم‌خرد دميتر مشغول چيدن گل در دشت و دمن بود که توسط ‌هادس و با همکاري پدر دزديده مي ‌شود و به اجبار به همسري ‌هادس درمي‌آيد و پرسفون و دميتر بي‌‌تاب و افسرده مي‌‌شوند و بالاخره با تلاش‌هاي دميتر نجات مي‌‌يابد، غافل از آنکه قبل از نجات يافتن، دانه اناري که ‌هادس به او داده را مي‌‌خورد و اين يعني که پرسفون بايد نيمي از سال را نزد ‌هادس به دنياي تاريکي و افسردگي برود و راهنماي افسردگان باشد و نيمي ديگر در روشنايي روي زمين بماند.

پرسفون؛ نماد عشق مادري که فرزندش را در آغوش دارد
وي افزود: پرسفون از طبيعت لذت مي‌برد؛ چون در اين فصل از سال در کنار مادرش است و او نماد عشق مادري است که بچه‌اي در آغوش دارد و اين شخصيت در زناني که خيلي مادر هستند وجود دارد. اين افراد گاهي به خاطر فرزندشان خود را فراموش مي‌کنند.

آفروديته؛ زني عاشق‌پيشه
انصاري در رابطه با آفروديته نيز گفت: آفروديته الهه عشق است و زندگي بسيار پيچيده و شلوغي دارد و اساساً قوي‌ترين چيزي که در آن مي‌بينيم مسئله عشق و ارتباط عاشقانه است. اين خدابانو در ضمن روابط گسترده‌اي که دارد، حس مهربانوي بسيار قوي در وجودش است.
وي خاطرنشان کرد: يکي از ويژگي‌هاي اين الهه اين است که دلش براي عاشقان مي‌سوزد و تلاش مي‌کند عشاق را به يکديگر برساند.مهرخانه