close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
کودک آزاری

روانشناسی
عواقب آزار جنسی کودکان

عواقب آزار جنسی کودکان

دوشنبه 21 مهر 1393

یك روانپزشك معتقد است، آزار جنسی در دوران كودكی سبب بروز اضطراب و اعتیاد آنها به مصرف مواد مخدر صنعتی در نوجوانی و جوانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار سرویس آسیب های اجتماعی خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر ، شهلا كرمی  ضمن بیان این مطلب و با تاكید بر اینكه باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد، افزود: والدین هوشیار باشند اگر فرزندشان از اختلال اضطراب رنج می‌برد باید بلافاصله سلامت روحی و روانی او را بسنجند و از مشاور كمك بگیرند.

وی با بیان اینكه 70 درصد جوانانی كه معتاد می‌شوند دچار مشكلات روانی هستند، اظهار داشت : فردی كه مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه، حشیش و غیره مصرف می‌كند به دلیل مشكل روانی كه دارد، سعی می‌كند به تصور غلط به آرامش دست یابد، غافل از آنكه این مواد علاوه بر تخریب روح، مغز و سایر اعضای بدن را نیز به مرور نابود می‌كند.

این روانپزشك با انتقاد از اینكه امروزه به دلیل مشغله‌های كاری و زندگی تجملاتی، والدین كمتر به مسایل و مشكلات فرزندان خود توجه می‌كنند، ادامه داد: خانواده مهمترین نهادی است كه می‌تواند از همان بدو تولد با روش درست تربیتی، آینده‌ای عاری از هر گونه استعمال مواد مخدر و سایر موارد را برای فرزندان خود رقم زند.

كرمی همچنین در مورد رویكرد اجتماعی كردن مبارزه با مواد مخدر ، گفت: یكی از تاثیرگذارترین برنامه‌هایی كه می‌توان در مورد رویكرد اجتماعی كردن مبارزه با مواد مخدر انجام داد، ایجاد تفریحات سالم در قالب اوقات فراغت برای كودكان، نوجوانان و جوانان است.

وی تصریح كرد: اطلاع‌رسانی وسیع در مورد عوارض مواد مخدراز سوی نهادهای مختلف و كانون‌های فرهنگی و آموزش و بالا بردن آگاهی مردم از طریق رسانه‌ها امری خوب است اما كافی نیست باید به‌صورت عملیاتی به این موضوع ورود كرد.

این روانپزشك اضافه كرد: باید از همان دوران كودكی برنامه‌هایی برای آموزش و افزایش مهارت‌های زندگی طراحی كرد كه وقتی آنان به سن نوجوانی و جوانی می‌رسند بر اساس مهارت‌هایی كه یاد گرفته‌اند، خود به خود از اعتیاد دوری كنند.