close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
خودبیمار انگاری

روانشناسی
هیپوکندریا

خود بیمار انگاری

چهارشنبه 16 دي 1394

دکتر زهرا عبدی روان‌شناس در گفتگو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران در خصوص احساس بیمار بودن و تلقین آن در فرد ه از آن به عنوان خود بیمارانگاری یاد می‌شود، گفت: خود بیمارپنداری رفتار غلطی است و در طی آن فرد به خود تلقین می‌کند که بیمار است در حالی که این تصور اشتباه است و بیماری خاصی در فرد پدید نیامده است.

وی با بیان این که استرس و ترس نقش به سزایی در تلقین حس بیمار بودن در فرد دارد افزود: ترس و استرس 2 عامل اصلی در بروز بیماری خود بیمارانگاری است.

 

این روان‌شناس با بیان این که احتمال بروز سرطان در افرادی که دچار خود بیمارانگاری هستند وجود دارد گفت: ترس و استرس از ابتلا به سرطان باعث می ‌شود سلول‌های ایمنی بدن ضعیف شده و فرد به طور واقعی مبتلا به سرطان گردد.

این عضو بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد: در موارد بسیاری دیده شده کسانی که تلقی منفی به خود می‌کنند که بیماری خاصی دارند و یا حتی به سردرد فکر می‌کنند همان بیماری به سراغشان می‌آید که این مشکل فشار گرفته از امواج منفی در سلول‌های بدن است به همین خاطر در علم روان‌شناسی این موضوع به اثبات رسیده است که فکر کردن به مسائل منفی و تلقین آن به خود باعث می‌شود تا حد زیادی این احساس به واقعیت نزدیک شود.