close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
درمان
کانال سایت در آپارات تالار گفتمان سایت
ترس از مدرسه (2)

در تحلیل نقاشی کودکان یکی از موضوعاتی که روانشناسان به آن توجه می کنند فاصله ها می باشد فاصله اشیا و اشخاص و در کل کاراکترها.

فاصله ها بدون نیاز به تحلیل خاصی نشانگر و نمادی از واقعیت هستند اما در مورد کاراکترها ، رنگ و اندازه و سایر خصوصیات آنها نیاز به تحلیل خواهد بود برای مثال ممکن است کودک بین خود و ماشین درون نقاشی جدایی بیندازد درین حالت اکثر روانشناسان ماشین را بعنوان نمادی از قدرت در نظر میگیرند البته برای پسران پس این فاصله نشان از نیاز کودک به قدرت خواهد بود.

بنابراین در موضوع ترس از مدرسه فاصله اشخاص و اشیا باید در نظر گرفته شود مثل فاصله کودک با همکلاسیها و معلم ،کتاب و محیط و ... که تحلیل آن بسیار ساده بوده و والدین با کمی دقت به علت پی خواهند برد.همین عامل در سایر موضوعات نیز صادق است مثل نقاشی از محیط خانه که فاصله از اعضای خانواده با یکدیگر دید و احساس او را منعکس خواهد کرد.

کودک بین خود و چه شخصیتهایی فاصله میگذارد و از آنها جدا میشود یا به چه اشخاص و گروهی نزدیک میشود نشانگر انزوا و تمایل او خواهد بود. بررسی این عامل در کنار سایر خصوصیتهایی مثل رنگ و اندازه ترس کودک را اگر مربوط به مدرسه باشد را آشکار خواهد کرد. در پست بعدی یکی دیگر از خصوصیت کاراکترها را بررسی خواهیم کرد.

زندگی عاقلانه در دنیایی غیرعاقلانه

 روان درمانی عقلانی-هیجانی یک نوع درمان " معنی شناختی" است. انسان ها برخلاف حیوانات گفت وگوهای عاقلانه و غیرعاقلانه زیادی با خودشان دارند. یعنی اعتقادات، نگرشها، عقاید و فلسفه های آنان تا حد زیادی ( اما نه به طور کامل ) به شکل گفتگوهای درونی در می آید. در نتیجه می توانند به کمک بررسی، شناخت، نقد، تغییر و مبارزه با گفتگوهای درونی خودشان هیجانات و رفتارهای مخربشان را اصلاح کنند.

 

در اینجا چکیده  ای از برخی نکات مهمی که درمان عقلانی- هیجانی برای مبارزه با عقاید غیرعاقلانه مطرح میکند، بازگو میکنیم:

 

1.دیگران باید کارهای مرا دوست بدارند و مرا بپذیرند.

 

 سعی کنید روی پای خود بایستید و تایید ومحبت دیگران را هدفی خوشایند بدانید نه یک الزام. بی آنکه ارزیابی های منفی دیگران را قبول کنید به انتقادهای دیگران گوش دهید و آنها را بررسی کنید. سعی کنید کارهایی انجام دهید که واقعا از آنها لذت می برید و آنها را دوست دارید، نه کارهایی که دیگران تعیین میکنند.

 

دستور العمل آرمیدگی

1 – به این دستورات با دقت گوش کن. آنها به شما کمک می کنند تا بتوانید به حالت آرمیدگی درآیید. هر زمان که من مکث می کنم،آنچه را که بیش از مکث من انجام می دادید ادامه دهید. حالا چشمانتان را ببندید و سه بار نفس عمیق بکشید.

2 – دست چپت را مشت کن. آن را محکم مشت کن و به انقباض و فشاری که احساس می کنی خوب توجه کن . حالا شل کن .

3 – بار دیگر دست چپت را محکم مشت کن و به احساس انقباض آن خوب دقت کن. و بار دیگر شل کن و به از بین رفتن تنش انگشتانت فکر کن

4 – دست راستت را محکم مشت کن .تا آنجایی که می توانی انگشتانت را فشار بده و احساس تنش را در انگشتان،دست و ساعدت حس کن.حالا شل کن .

5 – بار دیگر دست راستت را محکم مشت کن.  و باز هم شل کن.

6 – دست چپت را محکم مشت کن و ساعدت را خم کن تا ماهیچه های ساعدت سفت شوند.آن را محکم نگه دار. حالا تمام دستت را شل کن.گرمایی را که در ماهیچه های ساعدت منتشر می شود و از راه انگشتانت خارج می شودحس کن.

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش چهارم)

7""- به رژیم غذایی و مصرف داروها توجه کنید.

اختلال بیش فعالی با رژیم غذایی در ارتباط است. تغذیه نامناسب و حساسیت های غذایی ممکن است این اختلال را افزایش دهد. در این مورد به یاد داشته باشید:

- در وعده های غذایی نظم زمانی ایجاد کنید؛ اندازه گیری دقیق وزن و قد کودک را دنبال کنید.

 - از مواد غذایی پروتئینی از قبیل میوه های خشک شده، تخمه گل آفتاب گردان، میوه های مغز دار (پسته، گردو، فندق)، غذاهای بدون نمک، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید؛ از قرار دادن چیپس و نوشابه های گازدار در دسترس کودک خودداری و خوردن پیتزا را برای خانواده محدود کنید.

از دادن خوردنی‌هایی مثل کاکائو و شکلات ، و تغذیه ای که دارای افزودنی و مواد نگهدارنده است، به این کودکان تا حد امکان خودداری نمایند. چون باعث تحریک‌پذیری آنها می‌شود.

 - برای بسیاری از کودکان مبتلا، دارو درمانی جزء جدایی ناپذیر برنامه درمانی است. دارو درمانی برای این استفاده می شود تا علائم این اختلال را بهبود بخشد و کودک بتواند به طور مؤثری به فعالیت ادامه دهد، بنابراین مصرف او را پیگیری کنید.

 

 8-تکنیک های انضباطی را با بزرگ شدن کودک تغییر دهید:
در مورد کودکان بزرگتر بهتر است در مقابل رفتار نامناسب آنها بی توجهی کنید و به رفتارمطلوب آنها پاداش دهید. برای مثال ممکن است فرزند شما درخواست کند مدتی را با دوستانش باشد.

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش سوم)

 

5- به کودکتان نحوه انجام درست فعالیت ها را آموزش دهید.

والدین همیشه مشتاق هستند کودک بتواند از خودش مراقبت کند، رفتارش را کنترل کند و رفتاری مسئولان داشته باشد. برای اینکه به طور مؤثر والدین این کودکان باشید، باید یک مدیر مؤثر باشید؛ زیرا شما در حال اداره فردی هستید که سطح خود کنترلی اش پایین است. تعامل شما با کودک باید ثابت و قابل پیش بینی باشد. برای آموزش این مرحله از مداخله، موارد زیر پیشنهاد می شود:

- فعالیت هایی را انتخاب کنید که کودک قادر به انجام آنها باشد.

 - قوانین باید به صورت شفاف و خلاصه شده باشد. کودک باید به طور دقیق بداند شما چه انتظاری از او دارید.

 - وظایف را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید.

 - به کودک خود بگویید چه کاری را باید انجام بدهد، نه اینکه چه کاری را نباید انجام بدهد، زیرا باید به این کودکان شروع راه را نشان دهیم، نه اینکه آنها را متوقف کنیم.

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش دوم)

 

3- توجه مثبت به کودک نشان دهید.

فقط زمانی می توانید با موفقیت برای فرزند خود حد و مرز قوانین را تعیین کنید که به ویژگی های مثبت او توجه نشان دهید.

 مؤثرترین راه برای آموزش رفتار خوب، شکل دادن رفتار یا تحسین است. اگر هنگام تحسین کودک خود، راهنمایی های زیر را به کار ببندید، متوجه خواهند شد این کار به عنوان یک روش تربیتی و انضباطی بسیار مؤثر است.


- به کودک خود بگویید که کدام صفات او را می پسندید. دست کم چند بار در روز کودک خود را تحسین کنید.

 - به طور مناسب و مقتضی تحسین کنید. برای دریافت پاسخ های بهتر، نوع تحصین را با سن و اخلاق کودک متناسب کنید. برای نمونه در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن و دیگر نشانه های عملی محسبت همراه با کلمات مهر آمیز برای کودکان مناسبتر هستند. به این نکته توجه داشته باشید که همیشه از جملات متنوعی برای این کار استفاده کنید، زیرا کودک بعد از مدتی از جملات تکراری خسته می شود.

راه حلهای مهار کودکان بیش فعال(بخش اول)

1- نگرش و افکار خود را تغییر بدهید.

از آنجا که تعدادی از انتظارات، باورها و پیش داوری های خاص والدین باعث بروز مشکلات ارتباطی والد و کودک می شود، لازم است برخی از شناخت ها در نخستین مرحله اصلاح شوند. مثلا به عنوان والد باید بدانید: رفتار کودک مربوط به یک اختلال است و از روی قصد و عمد نیست، کودک توانایی یادگیری و موفقیت دارد، کودک مجموعه ای از توانایی های منحصر به فرد را دارد که این ویژگی ها ارزشمند هستند. به صورت خلاصه هر چقدر می توانید در مورد این بیماری بیاموزید؛ هر چقدر بیشتر بدانید می توانید به کودکتان بهتر کمک کنید.

والدین در قدم اول بایستی راجع به تشخیص مطمئن باشند و به فرزندان خود برچسب نادرست نزنند.والدین به خاطر داشته باشند که این کودکان را به هیچ‌وجه تنبیه نکنند. زیرا رفتارهای انتقام‌جویانه‌ از آنها سر خواهد زد. بهتر است با آنان مودبانه و با محبت رفتار نمایند البته در برخورد با سایر کودکان نیز داشتن رفتاری مهرآمیز و عاری از خشونت لازم است.

 

2- گوش دادن و صحبت کردن درست را بیاموزید.

باز نگه داشتن پل ارتباطی میان والدین و کودک فوق العاده مهم است و موج بمی شود اختلاف ها و تعارض های میان والدین و کودک به شکل مؤثری از میان برداشته شود و از وخیم تر شدن روابط میان آنها جلوگیری کند. برای این مورد پیشنهاد می شود:

امید تازه برای درمان بیماری اسکیزوفرنی امید تازه برای درمان بیماری اسکیزوفرنی

مهمترين مشخصه بيماري اسکيزوفرني، هذيان و توهم بيمار است. بيماران مبتلا به اسکيزوفرني مدام بر اين باورند که افراد ديگر قصد کنترل و صدمه به آنان را دارند....

روش ذهن آگاهی MBSR

حضور ذهن چنانچه كبات زين مي گويد به معني توجه كردن به طريق خاص، معطوف به هدف، در زمان حال و بدون داوري است.
در حضور ذهن فرد مي آموزد كه در هر لحظه از حالت ذهني خود آگاهي داشته و توجه خود را به شيوه هاي مختلف ذهني خود متمركز نمايد. حضور ذهن ابتدا در دانشگاه ماساچوست توسط جان كبات زين به كار گرفته شد.
وی در كلينيك كاهش استرس خود، به شركت كنندگان تمرين آرامش ذهني همراه با حضور ذهن مي داد. اين كوشش ها به شكل گرفتن مدل حضور ذهن مبتني بر كاهش استرس انجاميد.

در حال حاضر رايجترين روش، آموزش حضور ذهن مبتني بر كاهش استرس (mbsr ) مي باشد، که سابق بر اين تحت عنوان برنامة كاهش استرس و تن آرامي شناخته مي شد (كبات ـ زين ، 1982، 1990).

اين روش در ساختار طب رفتاري و براي دامنة وسيعي از افراد مبتلا به اختلالات مرتبط با استرس و درد مزمن طراحي شد. روش مذكور، به شكل يك برنامة 8 تا 10 هفته اي براي گروه هايي كه بيش از 30 شركت كننده دارند، اجرا مي شود.

دانلود فایل ورد وسواس و روش های درمان

فهرست مطالب :

 • انواع وسواس
 • وسواس فكرى
 • انديشه درباره بدن
 • رفتار حال يا گذشته
 • در رابطه با اعتقادات
 • انديشه افراطى
 • وسواس عملى
 • رفتار منحرفانه
 • دقت وسواسى
 • راه رفتن
 • وسواس ترس
 • وسواس الزام
 • وسواس در چه كساني بروز مي كند
 • در رابطه با سن
 • در رابطه باهوش
 • در رابطه با اعتقاد
 • در رابطه با شخصيت و محيط
 • وراثت
 • ريشه‏ هاى خانوادگى وسواس
 • شيوه تربيت
 • دوران كودكى
 • تربيت
 • دوران كودكى
 • شيوه تربيت
 • كودك
 • تحقير
 • ناامنی ‏ها
 • منع‏ها
 • خانواده افراد وسواسى
 • درمان
 • تغيير آب و هوا
 • تغيير شرايط زندگى
 • ايجاد اشتغال و سرگرمى
 • زندگى در جمع
 • شيوه ‏هاى اخلاقى
 • تنگ كردن وقت
 • زيرپاگذاردن موضوع وسواس
 • شيوه‏ هاى اصولى در درمان وسواس
مقابله با وسواس

اصول مواجهه وجلوگيري از پاسخ در اختلال وسواس –اجبار رامي توان به سادگي اين گونه بيان كرد :
1- تا آنجا كه مي توانيد, باچيزهايي كه باعث ترستان مي شود روبرو شويد
2- اگر احساس اجبار مي كنيد كه از چيزي اجتناب كنيد ,آن كار را انجام ندهيد .
3- اگر احساس اجبار مي كنيد به آدابي بپردازيد كه احساس بهتري را در شما بر مي انگيزد از آن اجتناب ورزيد .
4- گام هاي 1,2,3 راتا هر زماني كه برايتان امكان پذير باشد ادامه دهيد. (بائر ,محمدي,1382)


شيوه هاي مواجهه
از جمله شيوه هاي مواجهه شيوه كاهش اضطراب يعني حساسيت زدايي منظم ,مستلزم همراه كردن حالت آراميدگي با ارائه مختصر (به اندازه يك دقيقه ) موارد برانگيزاننده اضطراب است كه بر حسب اضطرا ب برانگيزيشان مرتب مي شوند . حساسيت زدايي به شيوه واقعي (به صورت عيني ) منجر به بهبودي زيادي شده است .

دانلود کلیپ تغذیه در بیماریهای روحی روانی - آقای دکتر درستی

آقای دکتر احمدرضا درستی، متخصص تغذیه، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
موضوع: نقش تغذیه صحیح در بهبود و کنترل بیماریهای روحی-روانی یا حتی پیشگیری از ابتلا به این بیماریها.

 دانلود در ادامه مطلب برای اعضای سایت

 

گل درمانی و سلامت روحی. گل درمانی و سلامت روحی.

گل ها در فرهنگ اصيل ايراني نماد لطافت و نو شدن هستند و از آن ها در کارهاي زيادي از جمله رنگرزي يا تهيه گلاب بهره گرفته مي شد. در کتب کهن ما نيز همنشيني گل به عنوان يکي از راهکارهاي ايجاد آرامش مطرح شده است. محققان به تازگي دريافته اند رايحه گل ها به ويژه گل رز در تقويت حافظه و افزايش آرامش موثر است. آن ها اين يافته هاي جديد را با علومي ديگر پيوند زده اند و شيوه اي به نام گل درماني را ابداع کرده اند...

شعله استرس را با یک لیوان آب خاموش کنید. شعله استرس را با یک لیوان آب خاموش کنید.

به دنبال راهي ساده براي رها شدن از زندگي پُراضطراب هستيد؟ پس يک ليوان آب ميل کنيد.
رابطه مصرف آب و کاهش استرس به صورت کاملا مستند ثابت شده است. بعد از اکسيژن، حياتي‌ترين ترکيب براي بدن آب است.
بدون آب، بدن شما دهيدراته (کم‌آب) مي‌شود و توليد هورمون‌هاي قدرتمندي مانند آدرنالين و کورتيزول افزايش مي‌يابد. اين‌ها هورمون‌هايي هستند که در شرايط ستيز و گريز توليد مي‌شوند. به عبارتي اين هورمون‌ها بدن را براي شرايط اضطراري و عکس‌العمل‌هاي ناگهاني و سريع آماده مي‌کنند. به عنوان مثال ضربان قلب را تندتر مي‌کنند، تنفس را شديدتر مي‌کنند و قند خون را بالا مي‌برند...

داروهاي رخوت زا

داروهاي رخوتزا، خواب آور وضد اضطراب، شایع‌ترین داروهاي روانگردان تجويز شده هستند كه به صورت خوراكي مصرف می‌شوند وابستگي به اين داروها معمولاً حداقل به چند ماه مصرف روزانه آن‌ها احتياج دارد ولي اين امر درميان افراد مختلف تفاوت‌های چشمگيري نشان می‌دهد.

 

داروهاي مرتبط با اين گروه عبارتند از:
بنزوديازپين ها مثل ديازپام (valium) وفلونيترازپام (R ohypnol)؛ باربيتوراتها مثل سكوباربيتال (seconal)؛ ومواد شبه باريتوراتي كه شامل متاكوآلون (قبلاً quaalude ناميده می‌شد) و مپروبامات (Miltown).

 

 اين دسته از داروها براي درمان بي خوابي و اضطراب بكار می‌روند. بسياري از بيماران ميانسال بنزوديازپينها را ابتدا براي رفع بي خوابي يا اضطراب مصرف می‌کنند، و بعدها كه به اين داورها وابسته می‌شوند براي تجويز آنها به پزشكان متعددي مراجعه می‌کنند اهداف مصرف غير مجاز داروهاي رخوتزا- خواب آور عبارتند از اثرات نشئه زايي آن‌ها، تقويت اثر سايرداروهاي مضعف سیستم عصبی مرکزی (نظير اپيوئيدها و الكل)، و تعديل اثرات تحريك كنندگي و اضطراب آور مواد محرك (نظير كوكائين) عمده‌ترین عارضه مسموميت با داروهاي رخوتزا، خواب آور، يا ضد اضطراب، مهار تنفس و تضعيف سیستم عصبی مرکزی ناشي از مصرف بيش از حد آن‌ها است با اينكه مسموميت خفيف با اين داروها به خودي خود چندان خطرناك نيست (مگر اينكه بيمار در حال رانندگي يا كار با ماشين آلات باشد). اين داروها غالباً همراه با ساير مواد مضعف سیستم عصبی مرکزی مصرف می‌شوند (مثل الكل) تا اثرات اضافي بيشتري ايجاد كنند ترك اين داروها خطرناك است ومي تواند به بروز دليريوم يا تشنجات منجر گردد...

بوییدن این گیاه حافظه را تقویت میکند. بوییدن این گیاه حافظه را تقویت میکند.

استشمام کردن گياهان مي تواند به بيماران کمک کند که داروي خود را سر وقت مصرف کنند و يا حتي به افراد فراموشکار کمک کند تا تولد دوستانشان را سر وقت تبريک بگويند...

درمان بیماری های عصبی با سگ ها درمان بیماری های عصبی با سگ ها

يک مرکز درماني در سيبري از سگهاي آموزش ديده براي درمان برخي بيماريهاي عصبي استفاده مي کند.با کمک سگ‌هاي آموزش ديده بيماري‌هايي مانند بيماري سيستم عصبي درمان مي‌شود...

ویتامینی ارزان ودر دسترس برای درمان افسردگی ویتامینی ارزان ودر دسترس برای درمان افسردگی

اسيد فوليک يکي از انواع ويتامينهاي گروه B است زمانيکه اسيد فوليک براي درمان کمبود آن مصرف مي‌شود بايد به همراه آن ويتامين B۱۲ نيز مصرف گردد اين دو مکمل براي بهبود سلامت اعصاب مفيد مي‌باشند.

عشق ورزیدن به مردی که محبت شما را بی جواب می‌گذارد عشق ورزیدن به مردی که محبت شما را بی جواب می‌گذارد

 

10 راه بهبود برای مواجه شدن با مردی که عشق ومَحبت شما را بی جواب میگذارد :

 

1.تقاضای کمک کنید .

نه ! اشتباه نکنید همین الان گوشی تلفن را بر ندارید و به دوستتان زنگ نزنید یا سراغ خانم همسایه نروید ! لطفا از کسی کمک بخواهید که واقعا بی طرف و با شناخت کامل از شما و روحیاتتان می تواند کمک کند .یک روان درمانگر یا شرکت در کلاس های گروه درمانی بهترین انتخاب است.این را هم بپذیرید که از خودتان در این زمینه به تنهایی کاری ساخته نیست ،پس لطفا نگویید که نیازی به مشاور ندارم !

 

2.بهبود خود را نخستین اولویت زندگی تان در نظر بگیرید .

تا کی می خواهید به فکر تغییر دادن کسی که دوستش دارید باشید ؟ خیالتان را راحت کنم ! مردها را نمی شود تغییر داد اصلا تغییر دادن انسان کار دشواری است ،چه کاری است ؟!! همین انرژی را صرف بهبود وضع روحی و جسمی خودتان کنید .مطمئن باشید زودتر هم نتیجه می گیرید .بیشتر روی نقاط منفی شخصیت خود دقت کنید و برای اصلاح کردن آن ها وقت بگذارید .

 

3.در کارگاه های گروه درمانی شرکت کنید.

خودمانیم این کارگاه ها هر چقدر هم حرف های کلیشه ای بزنند بهتر نیستند ازپشت سر دیگران حرف زدن ؟! اجازه بدهید مدتی از حرف زدن پشت سر دیگران و حتی عشقتان دور شوید به مسائل مثبت و مفید فکر کنید در فضا و شرایطی خودتان را قرار دهید که حالتان بهتر شود .اما ،لطفا حتما تحقیق کنید که این کارگاه ها علمی و مفید باشند .

 

افسردگی از نوع فیسبوکی افسردگی از نوع فیسبوکی

 

آیا از آن دسته آدم‌هایی هستید که وقت زیادی را در چت‌روم‌ها و وبسایت‌های اجتماعی می‌گذرانید؟

 

فیسبوک یک شبکه اجتماعی خوب است البته با قابلیت اعتیاد بالا .اگر شما مدت زمان زیادی را در فیس بوک می گذرانید ،به احتمال زیاد یک معتاد به فیس بوک هستید.

هرچند امروزه استفاده از وب‌ سايتهاي اجتماعي براي مطلع شدن از حال همديگر بسيار معمول شده اما اين روش مي‌تواند موجب افسردگي و غمگيني شما شود.

دکتر گوئن اوکيف محقق در زمينه سايت‌هاي اجتماعي و تاثير آن روي کودکان و نوجوانان در اين باره گفت: سايت فيس‌بوک داراي جنبه‌هاي خاصي است که مي‌تواند براي کودکاني که از کمبود اعتماد به نفس رنج مي‌برند خطرناک باشد.

اين کودکان با ديدن تصاوير شاد دوستانشان در فيس‌بوک که اوقات بسيار خوشي را سپري مي‌کنند، يا موقعيت‌هاي خوبي در زندگي خود به دست آورده‌اند يا مانند اين‌ها، ممکن است احساس سرخوردگي و نااميدي پيدا کرده و حتي تصور کنند هيچ نکته مثبتي در زندگي آن‌ها وجود ندارد.

ممکن است بعضي از نوجوانان از امکانات يا شرايط برابر با ديگران برخوردار نباشند و با ديدن اين تصاوير زمينه براي ابتلا به افسردگي در آن‌ها فراهم شود.

دارویی که مانع بروز چاقی و بیماری های قلبی در اسکیزوفرن ها می شود دارویی که مانع بروز چاقی و بیماری های قلبی در اسکیزوفرن ها می شود

 

تحقیقات جدید پژوهشگران بریتانیایی حاکی از آن است که چاقی و احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی بالا است و به‌ طور قابل‌ توجهی سبب مرگ زودرس در این بیماران می‌شود، ولی استفاده از «متفورمین» مانع از بروز عواقب ناگوار بیماری می‌شود.

استفاده از داروی «متفورمین» در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی در بررسی‌های پیشین در جمعیتی کاملاً انتخاب ‌شده انجام شده بود و نتایجی ناسازگار از آنها حاصل شده بود.

در این کارآزمایی غیر‌انتخابی و دارای شاهد که برای نخستین‌ بار، «متفورمین» به داروهای مصرفی روانپزشکی افزوده شده، تعداد 148‌ بیمار سرپایی تیپیک اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافکتیو (متوسط 43 سال) به ‌صورت غیرانتخابی به ‌مدت 16‌ هفته «متفورمین» یا دارونما دریافت کردند (که در‌صورت تحمل به هزار‌ میلی‌گرم و دو بار در روز افزایش می‌یافت).

اصول،انواع و کاربردهای درمان شناختی رفتاری (Cognitive Behavior Therapy) اصول،انواع و کاربردهای درمان شناختی رفتاری (Cognitive Behavior Therapy)

 

درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی روان‌درمانی است که به بیماران کمک می‌کند تا به درک افکار و احساساتی که بر روی رفتارشان تأثیر می‌گذارد، نایل گردند. درمان شناختی رفتاری در حال حاضر برای درمان تعداد زیادی از اختلالات، از جمله هراس‌ها (فوبیا)، اعتیاد، افسردگی و اضطراب به کار گرفته می‌شود.
درمان شناختی رفتاری عموماً کوتاه مدت است و بر کمک به بیماران در پرداختن به یک مشکل خاص تمرکز دارد. در خلال دوره درمان، فرد یاد می‌گیرد که چگونه الگوهای فکری مخرّب یا مزاحمی که دارای تأثیرات منفی بر روی رفتارش هستند راشناسایی کند و تغییر دهد.

 

اصول درمان شناختی رفتاری
فلسفه‌ای که در پشت درمان شناختی رفتاری قرار دارد این است که افکار و احساسات ما نقش کلیدی و بنیادی در رفتار ما دارند. برای مثال، فردی که زمان زیادی را صرف فکر کردن به سوانح هوایی می‌کند ممکن است رفته رفته از مسافرت‌های هوایی اجتناب کند. هدف درمان شناختی رفتاری آموزش این نکته به بیماران است که با وجودی که آن‌ها نمی‌توانند بر تمام جنبه‌های دنیای پیرامونشان کنترل داشته باشند امّا می‌توانند چگونگی تعبیر و تفسیر و پرداختن به چیزهایی که در محیط‌شان وجود دارد را کنترل کنند.
درمان شناختی رفتاری در سال‌های اخیر هم در بین بیماران و هم درمانگران محبوبیت زیادی یافته است. از آنجا که درمان شناختی رفتاری، یک درمان کوتاه مدت است معمولاً کم هزینه‌تر از سایر گزینه‌های درمانی است. مزایای این روش درمانی از نظر تجربی به اثبات رسیده و نشان داده شده است که به طور موثری به بیماران در غلبه بر انواع گسترده‌ای از رفتارهای ناسازگارانه کمک می‌کند.

گیاهان دارویی ضد اضطراب

زالزالک
زالزالک خواص آرامبخشی دارد. کپسول‌های این گیاه تپش قلب، حالت‌های عصبی، زودرنجی یا احساسات افراطی را کاهش داده و ضربان قلب را تنظیم می‌کنند. تمام این‌ها هم باعث می‌شود که آرامشتان را بازیابید و اضطرابتان کمتر شود. در این صورت خواب راحتی هم تجربه می‌کنید.

اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه ضد اضطراب است. این گیاه به راحتی می‌تواند اعصابتان را آرام و عضلاتتان را شل کند. می‌توانید روزانه دو تا سه فنجان دم کرده‌ی اسطوخودوس میل کنید. از این گیاه مفید برای رفع اختلالات خواب، سردرد و ناراحتی‌های عصبی نیز استفاده می‌شود.

در واقع دم کرده این گیاه مانند یک مسکن عمل می‌کند که سیستم عصبی را آرام کرده و اختلالات خواب را رفع می‌کند. روغن یا افشره‌ی خوراکی اسطوخودوس نیز برای کاهش و درمان استرس و فشارهای روحی توصیه می‌شود. البته استفاده از افشره‌های خوراکی برای زنان باردار، شیرده و کودکان توصیه نمی‌شود.

تاثير تفريح درماني بر وضعيت رواني بيماران مبتلا به اسکيزوفرنياي مزمن

دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، تهران، اوين، بلوار دانشجو، دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي

هدف: يکي از مداخله هاي گروهي در توان بخشي رواني تفريح درماني است. هدف اين پژوهش بررسي تاثير تفريح درماني بر وضعيت رواني بيماران مبتلا به اسکيزوفرنيا بود.


روش: در يک پژوهش مداخله اي از نوع پيش آزمون - پس آزمون 45 مددجوي مبتلا به اسکيزوفرنياي مزمن بستري در مرکز آموزشي درماني روانپزشکي رازي تهران با روش نمونه گيري مبتني بر هدف انتخاب و به کمک مقياس کوتاه نمره دهي روانپزشکي (BPRS) ارزيابي شدند و سپس به يک سفر تفريحي 10 روزه به شهر مشهد فرستاده شدند. آن گاه دوباره همه آزمودني ها به کمک ابزار يادشده ارزيابي شدند. براي تحليل داده ها آزمون آماري t به کار برده شد.


يافته ها: ميانگين نمرات کلي مقياس کوتاه نمره دهي روانپزشکي از 5/42 در پيش آزمون به 8/29 در پس آزمون کاهش يافت و آزمون آماري t تفاوت به وجودآمده در وضعيت رواني بيماران مبتلا به اسکيزوفرنيا را در پس آزمون بهتر از پيش آزمون نشان داد (0.001>p).


نتيجه گيري: تفريح درماني به عنوان يک مداخله توانبخشي و غيرعضوي مي تواند بهبود وضعيت رواني مددجويان مبتلا به اسکيزوفرنياي مزمن را به دنبال داشته باشد.

دانلود مقاله

هیپنوتراپی:درمان لکنت زبان کودک

 speech_difficulties.jpg بسیاری از کودکان دارای لکنت زبان هستند ؛ از این مساله والدین و به خصوص خود کودک ناراحت است . چه راه کاری برای این موضوع باید اندیشید؟

این اختلال گفتاری که معمولاً بین سنین ۲ تا ۷ سالگی آغاز می‌شود، به‌ صورت‌های متنوعی بروز می‌کند اما در همه‌ی آن‌ها، نوعی اختلال غیر ارادی در ریتم و روانیِ کلام دیده ‌می‌شود. شیوع آن در پسران، سه تا چهار برابر دختران است؛ درصورتی‌که پدری مبتلا به لکنت باشد،۲۰‌درصد فرزندان پسر و ۱۰‌درصد فرزندان دختر نیز مبتلا خواهند شد.

 

معمولاً لکنت به ‌یک‌باره اتفاق نمی‌افتد، بلکه در عرض چند هفته تا چند ماه و به ‌تدریج شکل‌ می‌گیرد. این افراد، هنگام صحبت دچار مکث‌ها، کشیدن‌ها یا تکرارهای غیرارادی کلمات می‌شوند و گاهی برای پرهیز از قطع کلام، کلماتی غیر از آن‌چه قصد بیان آن را داشته‌اند، جایگزین‌می‌کنند. برخی مبتلایان ممکن‌است موقع حرف‌زدن، حرکات اضافی در بدن (تیک)، تغییر شکل‌هایی در صورت و یا پلک‌زدن‌های مکرر نیز داشته باشند. مبتلایان به لکنت، اغلب برای پیش‌گیری از قطع کلام و بیان سریع موضوع، با سرعت بالایی حرف‌می‌زنند که همین امر، موجب تشدید لکنت می‌گردد. مجموعه‌ی این علایم، برای‌شان تنش‌زا و آزاردهنده است و همین تنش، لکنت را تشدید می‌کند.

سندروم آسپرگر (اسپرجر) و راههای تعامل با مبتلایان سندروم آسپرگر (اسپرجر) و راههای تعامل با مبتلایان

 

اختلال آسپرگر (اسپرجر) از اختلالات فراگیر رشد است. ویژگی اصلی اختلال آسپرگر افت و آسیب شدید و مستمر به تعامل های اجتماعی و پیدایش الگوهای رفتار و فعالیت تکراری است. اگرچه این ویژگی ها موجب اختلال قابل توجه در عملکرد فرد به لحاظ بالینی می شود، تأخبر قابل توجه بالینی در رشد شناختی و مهارت های خود یاری متناسب با سن ایجاد نمی شود. هر چند این اختلال به در خود ماندگی (اوتیسم) شبیه است، موردهای مبتلا به سندروم آسپرگر از نظر زبان و ارتباط ، نقص کمتری نسبت به کودکان در خود مانده (اوتیستیک) دارند. این اختلال بیشتر در جنس مذکر رایج است و اکثر موردهای آن مادام العمر هستند.

در زیر به نکاتی درباره زندگی و رفتار با بچه هایی که سندروم اسپرجر (آسپرگر) دارند اشاره کرده ایم. افرادی که این سندروم را دارند، "اسپی" یا اسپرجین" نامیده می شوند.

۱. فکر نکنید که اسپرجر (آسپرگر) نوعی بیماری است. به آن با دید نوع شخصیتی بنگرید. هر نوع شخصیتی برای خودش نکات مثبت و منفی دارد. افرادی که سندروم اسپرجر دارند عموماً بسیار باهوشند، ولی در مهارت های اجتماعی مانند کنترل اضطراب، تصمیم گیری و خوش بینی، به کمک نیاز دارند.


2. برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این سندروم، با روانشناس، مددکار اجتماعی، تراپیست یا روانپزشک مشاوره کنید. اگر در خانواده خود فردی با سندروم اسپرجر دارید، بهتر است با افراد فوق مشاوره کنید و یک پلان درمانی برای کمک به زندگی روزانه آنها بیابید.

3. از پلان درمانی برای توسعه مهارت های اجتماعی استفاده کنید. چیزهایی که تمرین می کنید میتواند شامل نحوه مکالمه با افراد در موقعیت های اجتماعی مختلف بشود.

در ادامه بخوانید ...

مدیتیشن (TM) چه اثراتی دارد؟ مدیتیشن (TM) چه اثراتی دارد؟

 

تکنیک ترنسدنتال مدیتیشن (Transcendental Meditation) باعث می‌شود که ذهن به تدریج ، سطوح لطیف‌تری از تفکر را تجربه کند تا این که به سطح ماورایی رسیده و در تماس مستقیم با سرچشمه تفکر قرار گیرد.

در حین انجام این تکنیک الگوی امواج مغزی در حالت آلفا ۱ قرار می‌‌گیرد که در آن سطح نیروهای شفابخش فعال می‌شود. TM برای افرادی که می‌خواهند از اثرات منفی استرس در امان بمانند می‌تواند بسیار مفید باشد. هنگام استرس در بدن مواد شیمیایی خاصی تولید می‌شود که انرژی و تحرک ذهن را کاهش می‌دهد.
به عبارتی استرس باعث تولید بیش از حد بعضی از ناقلین پیام‌های عصبی مانند اپی نفرین ، نوراپی نفرین و کورتیزول می‌شود. تولید کورتیزول بیش از حد منجر به افزایش نوسانات هیجانی شده و باعث می‌شود که فرد نتواند به روشنی فکر کند، در حالی که تمرین منظم ترنسدنتال مدیتیشن با افزایش تولید برخی مواد شیمیایی مانند سروتونین باعث افزایش احساس شادی و نشاط می‌شود.
انجام تکنیک TM به طور منظم ، علاوه بر آرام نمودن ذهن ، باعث بهبود تمرکز ، شفافیت بیشتر ذهن ، کنترل جریان فکر ، افزایش انرژی و خلاقیت ، افزایش احساس شادی و رضایت خاطر و بهبود روابط می‌گردد.

توضیح۱ : فرکانس امواج آلفا بین ۸ تا ۱۴ سیکل در ثانیه و دامنه آن در حدود ۵۰ میکروولت است. این ریتم هنگامی ثبت می شود که فرد در حالت استراحت کافی به سر می برد و محرک های حسی شدید در او اثر نمی کنند. با افزایش دقت و توجه ، شروع فعالیت فکری و دریافت محرکهای حسی شدید، آلفا ناپدید شده و جای خود را به امواجی با فرکانس بیش تر و دامنه کمتر می دهد.

 

کشف ترکیب دارویی ضدافسردگی پس از سکته توسط محقق جوان ایرانی کشف ترکیب دارویی ضدافسردگی پس از سکته توسط محقق جوان ایرانی

 

پژوهشگر جوان ایرانی موفق به ابداع یک ترکیب دارویی برای درمان افسردگی پس از سکته شد.

افسردگی پس از سکته یکی از متداول‌ترین اختلالات نوروسایکوتیکی است که پس از استروکایسکمیک ایجاد و بیش از یک سوم بیماران، طی سال اول پس از سکته بدان مبتلا می‌شوند. این عارضه منجر به افزایش مرگ ومیر،استرس اکسایشی، بیخوابی، ناامیدی،احساس عدم لذت، اختلالات روانشناختی و ناتوانی‌های جنسی دربیماران می‌شود.
پروتکل‌های درمانی مبتنی بر درمان با داروهای ضدافسردگی از وقوع رفتارهای شبه افسردگی در مراحل ابتدایی افسردگی پس از سکته جلوگیری و نیز درمان طولانی مدت بااین داروها بدلیل اثرمفیدشان برفازهای مختلف بهبودی مانند فعالیتهای روزانه،فعالیتهای حرکتی،ناامیدی،احساس عدم لذت و عملکردهای روانشناختی واجرایی، منجربه افزایش مدت زمان زنده ماندن شود.
به تازگی برخی ترکیبات سنتزی با منشأ طبیعی برای درمان بیماری‌های روانشناختی از جمله افسردگی با سلکتیویتی بالا در مهار گیرندهMAO-A و اثرات جانبی پایین به کار گرفته شده‌اند. اکنون سید فاضل نبوی، محقق مرکز بیوتکنولوژی کاربردی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در تحقیقی تحت عنوان «بررسی اثر ضدافسردگی مشتقات 2،3- دیهیدرو و اگزوایزوآپورفین در موش مبتلا به افسردگی پس از سکته» موفق به ابداع یک ترکیب جدید از مشتقات 2 و 3 «دیهیدرو» و «اگزوایزوآپورفین» برای درمان افسردگی پس از سکته شده است.

بقیه در ادامه مطلب ...

سندروم دلیریوم

دلیریوم عبارت است از اختلال در هشیاری و کاهش میزان آگاهی فرد از محیط پیرامون که در طی مدت زمانی کوتاهی بروز نماید . علامت عمده دلیریوم ، اختلال هشیاری است که معمولا با اختلالاتی در کارکردهای شناختی فرد همراه می شود . در صورت یافتن علت ایجاد کننده آن و درمان مناسب ، بهبود به سرعت حاصل خواهد شد .

 یک وضعیت ناگهانی از گیجی (پریشانی) شدید و تغییرات سریع در مغز که بعضی اوقات با توهم و فعالیت بدنی بیش از حد همراه است و بیمار حالت طبیعی و عادی ندارد.

این بیماری "سندرم حاد مغزی" یا "وضعیت حاد گیجی" نیز نامیده می شود.

دلیریوم یک سندرم است نه بیماری . علل ایجاد کننده دلیریوم متعدد است . برخی از این علل عبارتند از : صرع  ، نارسایی کبدی و کلیوی ، مسمومیت با برخی از داروها .

 دلیریوم جزء علل شایع اختلالات روانی است و در دو گروه سنی بیشتر دیده می شود :
۱-کودکان : بعلت ناکامل بودن دستگاه عصبی
۲- افراد بالای شصت سال : بعلت کهولت سن

دلیریوم ، اختلالی شایع است و بیشترین درصد دلیریوم متعاقب عمل جراحی قلب است که تا 90 درصد گزارش شده است . سن بالا ریسک فاکتور مهمی است .

 این اختلال 4 علت عمده دارد: 

تریکوتیلومانیا یا وسواس کندن مو

ویـژگـی اساسی تریکوتیلومانیا یا وسواس کنـدن مو ، عبارت است از کندن مکرر مو که سبب از دست دادن محسوس مو می شود . پیش از اقدام به کنـدن مو ، بیمار دچار حس فـزایـنـده ای از تنش می شود و با کنـدن مو احساس رضایـت یا تسکیـن به وی دست می دهد.

 

 در ایـن اختلال همه مناطق بدن ممکن است درگیر شود ، ولی کندن موی سر شایع تر از سایر قسمت هاست. سایر نواحی درگیر عبارتند از : ابروها ، پلک ها و ریش . کندن مو دردناک نیست ، هرچند خارش و سوزش در نواحی مبتلا ممکن است وجود داشته باشد .

 این بیماران معمولا به نظر نمی رسد از رفتارشان ناراحت باشند . در زنان شایع تر از مردان است. عموما در کودکی یا نوجوانی آغاز می شود .

 

درمان آن عبارت است از :

   الف )1 - رفتاردرمانی به ویژه بیزاری درمانی:همراه کردن یک محرک دردناک مثل شوک خفیف الکتریکی با عمل کندن مـو به وسیله بـیـمار ، سبب شرطی شدت وی نسبت به کندن موها می شود . یا بـه بـیـمار تـوصیـه می شود ، یک کش لاستیکی به دور موچ خود ببندد و در مواقعـی که احساس اجبار برای کندن موهایش دارد ، به جای آن از کش لاستیکی استفاده نماید .

2 - درمان با هیپنوتیزم و تلقین

3 - خانواده درمانی

 ب ) درمان دارویی

اختلالات و انحرافات جنسی

تعریف اختلالات جنسی:

 

اختلالات جنسی را می توان به نوعی یک ناتوانی جنسی در مقاربت جنسی موفق با شریک جنسی خود تعریف نمود. که از نظر کیفی یک اختلال با اختلال جنسی دیگر متفاوت است. برای مثال فردی که دارای زود انزالی جنسی است ممکن است قادر به مقاربت جنسی باشد. اما در به رضایت رساندن شریک جنسی خود ناتوان باشد. ولی کسی که به هر دلیلی در هنگام مقاربت در نعوظ جنسی (مردان) ناتوان است این ناتوانی جنسی با ناتوانی در به اوج لذت جنسی رساندن شریک جنسی خود بسیار متفاوت می باشد. انواع اختلالات جنسی عبارتند از: ناتوانی در نعوظ (erection disability) ، اختلالات انزال، مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی، سرد مزاجی جنسی، درد جنسی (واژینیسم)، فوبی جنسی و یا ترس جنسی (ترس از مقاربت که بیشتر مخصوص خانم ها می باشد) و .... .

تعریف انحراف جنسی:

انحراف جنسی یک اختلال جنسی است که تمایلات جنسی فرد خارج از چارچوب رابطه جنسی طبیعی باشد. برای مثال تمایلات جنسی همجنس خواهانه (به جز افرادی که دارای نقص جسمانی می باشند)، خود ارضایی، مازوخیسم جنسی یا خود آزاری جنسی، سادیسم جنسی یا دیگر آزاری جنسی، فتیشیزم یا شئ پرستی جنسی (لذت جنسی از پای جنس مخالف و اشیا مرتبط)، حیوان خواهی یا زوفیلیا، کودک آزاری یا پدوفیلیا، مبدل پوشی یا ترنسوتیزم، خود نمایی جنسی یا اگزیبیشنیزم، چشم چرانی یا تماشاگری جنسی یا وویریسم  اسکوپوفیلیا و ... .

علل اختلالات و انحرافات جنسی و انواع آنها در ادامه برای اعضا

علل برخى از بیماری‌ها در طب الرضا

امام رضا در طب الرضا می فرماید:
خوردن کلیه گوسفند و تودلی هاى آن مثانه را تغییر می دهد.
داخل شدن به حمام با شکم پر مورث قولنج می گردد.
غسل کردن با آب سرد بعد از خوردن ماهى باعث فلج مى ‏شود.
خوردن ترنج در شب چشم را چپ و احول می کند.
زیاد تخم مرغ خوردن موجب بزرگى سپرز و باد سر معده مى ‏شود.
پرخوردن تخم‏ مرغ کبابى باعث ضیق نفس و تنگى سینه می گردد.
خوردن گوشت خام مولد کرم معده در شکم است.
خوردن انجیر تولید شپش می کند در صورتى که گندیده و سیاه شده باشد.
جماع بعد از جماع بدون اینکه غسلى در میان فاصله شود طفل را بجنون نزدیک می کند.
خوردن آب سرد بعد از طعام گرم دندان را فاسد و خراب می کند.
زیاد خوردن گوشت گاو و حیوانات وحشى موجب کندى ذهن و بلادت عقل و تحیر فهم و کثرت فراموشى مى‏ شود.
هنگامى که خواستى به حمام بروى و دچار سردرد و زکام نشوى قبل از فرو رفتن در آب پنج جرعه از آب گرم تمیز بنوش که باذن خداوند متعال از درد سر و درد شقیقه سالم میمانى و گفته شده که پنج کف آب گرم نیز بر روى سر ریخته شود.

منبع:افکار نیوز

ویتامین ضد افسردگی

ویتامین دیدکتر ای شروود براون، استاد روانشناسی مرکز پزشکی دانشگاه جنوب غربی تگزاس در دالاس در این مطالعه تاکید کرد: تاکنون می‌دانستیم که کاهش ویتامین D در بدن احتمال بروز طیفی از بیماری‌های مختلف مثل بیماری‌های قلبی و عروقی و مشکلات نورولوژیک را افزایش می‌دهد اما در این آزمایش جدید به طور خاص معلوم شد که کاهش این ویتامین نقش مهمی در تشدید علائم افسردگی دارد.

به گزارش خبرگزاربی یونایتدپرس، دکتر براون پس از بررسی نتایج آزمایشات روی ۱۲ هزار و ۶۰۰ شرکت کننده بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی وجود این رابطه را تایید کرده است.

شرح این آزمایشات در نشریه دستاوردهای مایوکلینیک منتشر شده است.


در تحقیق دیگری محققان دریافته‌اند که ویتامین D می‌تواند با افسردگی به ویژه در دوران یائسگی مقابله کند.دوره‌ یائسگی دوره‌ای از زندگی زنان است که به دلیل تغییرات هورمونی در بدن علایم مختلفی از جمله افسردگی بروز می کند.

برای بررسی ارتباط بین ویتامین D و افسردگی، محققان ۸۱۱۸۹ زن بین ۵۰ تا ۷۹ سال را به مدت ۳  سال مورد مطالعه قرار دادند. نتایج نشان داد آن دسته از زنان یائسه‌ای که تغذیه سرشار از ویتامین D دارند در مقایسه با زنان یائسه دیگر، کمتر دچار افسردگی می‌شوند.

کاهش استرس کاهش استرس

 

ویتامینB و نان و غلات در برای رفلاکس‌های عصبی واکنش بهتری دارد و" استرس "را کاهش می‌دهد.

دکتر محمدتقی انوشه متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران: غذاهایی که حاوی ویتامین‌ها، املاح و آنتی اکسیدان هستند انسان را در شرایط "استرس"، آرام و شاد‌تر می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: مصرف بعضی از مواد غذایی حاوی ویتامین B، نان‌ها و غلات سبوس دار واکنش و رفلکس‌های عصبی افراد را بهتر می‌کند. سبزی‌ها حاوی آنتی اکسیدان، املاح، ویتامین در شرایط بهتری در موارد" استرس" قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: خوردن غذا با آرامش در محیط خوب ، انجام حرکات ریلکسی، تنفسی یوگا در کاهش "استرس" موثر است.
وی با اشاره به اینکه هیچ ماده غذایی خاصی به تنهایی اثر دارویی و درمانی ندارد، گفت: ترکیب مواد غذایی با هم در درمان و کاهش هرگونه "استرس" نقش دارد در جایی که غذاهای شیرین و چرب موجب افزایش استرس می‌شود.

کانال سایت در تلگرام صفحه سایت در اینستاگرام